collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:09:03 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Скаларите ми фрлија икра во аквариумот.  happyy (првпат нешто да проба да се размножи кај мене после гупи). Утрово приметив. Ми треба помош како што да правам за да спасам барем нешто од икрата. Таа е налепена на ќошот на аквариумот. Инаку немам големи риби во аквариумот 20 мали (гупи, силвер моли и блек моли) околу 1,5 см; 3 кули кули, 2 анциструса и 2 коридораса. Скаларите бркаат се околу икртата ја чуваат. Ќе пробам да пратам некоја слика од нив.[Login or Register][Login or Register]

Link

Author Topic: Помош за мрест на скалари  (Read 1307 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Помош за мрест на скалари
« on: September 23, 2009, 04:15:02 AM »
Скаларите ми фрлија икра во аквариумот.  happyy (првпат нешто да проба да се размножи кај мене после гупи). Утрово приметив. Ми треба помош како што да правам за да спасам барем нешто од икрата. Таа е налепена на ќошот на аквариумот. Инаку немам големи риби во аквариумот 20 мали (гупи, силвер моли и блек моли) околу 1,5 см; 3 кули кули, 2 анциструса и 2 коридораса. Скаларите бркаат се околу икртата ја чуваат. Ќе пробам да пратам некоја слика од нив.[Login or Register][Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #1 on: September 23, 2009, 04:20:32 AM »
ako e prv pat togas ne gi voznemiruvaj, i vtor pat i tret pat, koga ke se ispraksiraat togas veke mozes slobodno da gi oddelis vo mresten i da proizveduvas skalari  gsdxzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #2 on: September 23, 2009, 04:26:11 AM »
Значи ништо да не чепкам? Треба ли да внимавам на периодот за осветлување и температурата? Моментално е 25 Ц.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #3 on: September 23, 2009, 04:28:44 AM »
nisto ne cepkaj, i taka ikrata ke bide izedena. Bilo kakvo voznemiruvanje na skalarite moze da razultira kanibalizam na ikrata i da ne se mrestat uste ednas!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #4 on: September 23, 2009, 04:38:05 AM »
 55655 на помошта Admin. Дали им смета тоа што аквариумот е на прометно место? т.е. покрај влезна врата во собата? Стануваат малку нервозни кога ќе се приближам.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #5 on: September 23, 2009, 05:19:11 AM »
За мрест не е баш пожелно да бидат рибите на прометно место. А инаку не е страшно, се навикнуваат на движења.
Со среќа плодниот пар! (мрест не ти честитам уште, ти кажа Admin зошто).
Кај да е, со добра храна за десетина дена до месец ќе има уште еден... па уште еден... :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #6 on: September 23, 2009, 01:51:05 PM »
Треба малку тренинг како и кај луѓето  ghgf
После имаш 3 варијати, или останатите риби во друг аквариум, или скаларите во друг аквариум или икрата во друг аквариум (ама не ако е на стакло).
Со среќа со парот и да фрла почесто и повеќе.

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #7 on: September 24, 2009, 04:46:19 AM »
Благодарам

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош за мрест на скалари
« Reply #8 on: September 24, 2009, 10:13:57 AM »
Epa se ti kazaa  gsd a haa ,use ednio temperaturata e mala 25c treba 27 -28 za razvoj na ikrata + nekoi drugi saltanati" ama otom - potom :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Помош при избор на риби...

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 15
Views: 1665
Last post July 09, 2009, 06:48:57 AM
by Cimento
krabi - помош

Started by DimitarJ

Replies: 19
Views: 1634
Last post October 22, 2010, 01:01:50 PM
by DimitarJ
ПОМОШ...

Started by vlatko.m

Replies: 13
Views: 1351
Last post January 11, 2011, 04:10:44 PM
by ivica74sk
Молам за помош за постоље за Malawi аквариум

Started by Neon

Replies: 13
Views: 1296
Last post April 04, 2011, 12:22:04 PM
by Uran
Помош за аквариум!

Started by Neon

Replies: 35
Views: 3786
Last post June 17, 2011, 02:26:47 PM
by AFROMAN
Users Online Users Online (27)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal