collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 04:32:21 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:43:58 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Во фаза на изработка е нов аквариум од 250 литри. Димензии 100cm x 50cm x 50cm. Дебелина на стакло 10mm. Моментално е на лепење кај Мики, денес треба да го земам. Постоњето ќе биде од иверка, го нацртав и чекам стариот да ми разложи димензии па во Солопром да си нарачам материјал искантиран и потоа сам ќе го составам. Дилемата ми е за светлото. Сакам да одам без капак бидејќи пофино ќе се вклопи во просторот. Дали знае некој каде може да се најде осветлување за аквариуми без капак. Да оди на шипка од позади аквариум па да се свиткува врз аквариумот или некој систем со странични држачи на стаклото од аквариумот. Само да не е некој од 400 - 500 евра како за морскиве. Незнам дали има во Хубо или Електроелемент. Слики обавезно ќе правам па ќе постирам како одела работата.


Link

Author Topic: Димитар - 250 литри Дискус аквариум  (Read 24635 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #20 on: October 07, 2009, 12:38:11 PM »
znaci ne go pravis otvoren?

Јас сакав да биде со две цевки од позади од постољето кон површината и неонките да бидат во некој исечен цилиндар или нешто слично на исечен цилиндар и сето тоа да биде од инокс. Арно ама иноксот имал лоши (неубави за око) споеви за такви работи и кога ми кажа дека сите ги праеле кај него овие лимениве ме разубеди. Башка гратис, па не се одбива.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #21 on: October 07, 2009, 12:42:14 PM »
Dimitat opva odlicno izleglo  nb,m

Za postoljeto 16mm e dovolno, imam tema kako  praev kaj mene pa mozes da si vidis, garantirano nosi poveke od pola ton. Tajnata e vo pregradite, mora da ima sekoi 30-40cm.

A imame i da ti prodademe ako sakas  ghgf

Фала Админ,
Ќе ми се наљути стариов ако купам, нема да има што да работи. Вака нека се занимава со нешто.
Му го покажав твојот проект и ептен го бендиса.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #22 on: October 07, 2009, 12:45:12 PM »
 gsdzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #23 on: October 07, 2009, 12:47:15 PM »
Ubav akvarium mnogu mi se bendisuva koga nesto se pravi od koren so merak.A sto bidna so stakloto sto sakav da go poracam ili nema vekje?I mene mi se raboti

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #24 on: October 07, 2009, 12:58:21 PM »
Ubav akvarium mnogu mi se bendisuva koga nesto se pravi od koren so merak.A sto bidna so stakloto sto sakav da go poracam ili nema vekje?I mene mi se raboti

Дај димензии и ќе нарачам, ако ти се чека по 1000 денари ако не ти се чека цената е како во Вамаско. Јас заборавив да ги нарачам појачувањата од горе и кога побарав за одма за 2 стакленца 1000 милиметри на 60 милиметри ми земаа 300 денари.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #25 on: October 07, 2009, 01:01:01 PM »
Dimitar otvori nova tema za stakloto, kolku sto gledam ima zainteresirani pa vaka ke si zastedet nekoe denarce.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 54
 • Posts: 6245
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #26 on: October 08, 2009, 05:18:34 AM »
 nb,m odlicno nareduvas  gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #27 on: October 27, 2009, 01:49:27 PM »
Постољето склопено и поставено. Филтерот поставен.Имам уште малку да довршам со струјата за осветлувањето и се надевам дека викендов ќе го пуштам да се циклира.
« Last Edit: October 27, 2009, 01:50:16 PM by DimitarJ »

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #28 on: October 27, 2009, 01:52:06 PM »
сериозен проект, браво само напред ;), со што ќе го полниш филтерот и какви дискуси планираш да чуваш?
Goran Manevski

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #29 on: October 27, 2009, 01:53:13 PM »
Bravo Dimitar, vaka taka najde vreme!  gsdzz samo napred i da vikas na otvaranje!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #30 on: October 27, 2009, 01:55:27 PM »
Филтерот е веќе наполнет. Долна комора со биоболи, горна комора со керамика и активен јаглен.
Дискусите кои веќе ги имам и веројатно уште некои нови ќе има.

Ќе викам за отварање, штом го пуштам.  gsdzz

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #31 on: October 27, 2009, 02:00:06 PM »
A zosto ti e jaglen? imas nekoi problemi so aq?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #32 on: October 27, 2009, 02:03:59 PM »
Јаглен користам веќе 20 години и немам намера да го исфрлам од мојте филтри. Нетреба да имаш проблем да го користиш, едноставно може да спречи или намали можни проблеми.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #33 on: October 27, 2009, 02:10:20 PM »
Da ama i da ubiva i losi i dobri bakterii. :dontknow: ja koristam samo ako stavam lekarstva pa posle niv da se iscisti aq.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #34 on: October 27, 2009, 02:13:08 PM »
Јаглен користам веќе 20 години и немам намера да го исфрлам од мојте филтри. Нетреба да имаш проблем да го користиш, едноставно може да спречи или намали можни проблеми.

Друже активен јаглен нема потреба да користиш, ако не ставаш лекарства и хлорисана вода, исто активниот јаглен треба да се обновува на 6месеци и активниот јаглен ја прави ph вредноста на неутрална, а во твојот случај со дискусите ти треба помала ph од неутрална...
Goran Manevski

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #35 on: October 27, 2009, 02:17:06 PM »
Јаглен користам веќе 20 години и немам намера да го исфрлам од мојте филтри. Нетреба да имаш проблем да го користиш, едноставно може да спречи или намали можни проблеми.

Друже активен јаглен нема потреба да користиш, ако не ставаш лекарства и хлорисана вода, исто активниот јаглен треба да се обновува на 6месеци и активниот јаглен ја прави ph вредноста на неутрална, а во твојот случај со дискусите ти треба помала ph од неутрална...
:yes:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #36 on: October 27, 2009, 02:17:56 PM »
Da ama i da ubiva i losi i dobri bakterii. :dontknow: ja koristam samo ako stavam lekarstva pa posle niv da se iscisti aq.
Јаглен користам веќе 20 години и немам намера да го исфрлам од мојте филтри. Нетреба да имаш проблем да го користиш, едноставно може да спречи или намали можни проблеми.

Друже активен јаглен нема потреба да користиш, ако не ставаш лекарства и хлорисана вода, исто активниот јаглен треба да се обновува на 6месеци и активниот јаглен ја прави ph вредноста на неутрална, а во твојот случај со дискусите ти треба помала ph од неутрална...

Секој според своите знаења и искуства.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #37 on: October 27, 2009, 02:20:42 PM »
 :icon_salut:

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #38 on: October 27, 2009, 02:25:51 PM »
Секој според своите знаења и искуства.

ах и не баш така, прочепкај малце на интернет и ќе видиш што пробуваме да ти објасниме...
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Димитар - 250 литри Дискус аквариум
« Reply #39 on: October 27, 2009, 09:17:58 PM »
 nb,m Dimitar, postoljeto odlicno doslo  gsdxzzz Za jaglenot... moze so denovi da se diskutira. Jas koristam pri start na nov akvarium, nekogas posle lekuvanje (ako se lekuva vo ukrasniot) i tolku.

Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags:
 

Users Online Users Online (32)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal