collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content

 Ribava ja ima i kaj nas potocno ja ima vo Glaznja Lipkovsko ezero. Imam slusano za nea od mnogu ribari deka bila mnogu ubava duri nekoi ja sporeduvaat so diskus. Pa sto mislite vie kakvo e vaseto poznavanje i mislenje za ovaa riba. Inaku koj saka da ja ima vo akvarium mnogu e ednostavno otides na Lipkovski ezero i si soberes  :D taka velam bidejki ribarite velat deka ja ima vo pregolema kolicina.
[Login or Register]

Link

Author Topic: Suncica iteresno ripce  (Read 4701 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Suncica iteresno ripce
« on: November 08, 2009, 10:39:12 AM »

 Ribava ja ima i kaj nas potocno ja ima vo Glaznja Lipkovsko ezero. Imam slusano za nea od mnogu ribari deka bila mnogu ubava duri nekoi ja sporeduvaat so diskus. Pa sto mislite vie kakvo e vaseto poznavanje i mislenje za ovaa riba. Inaku koj saka da ja ima vo akvarium mnogu e ednostavno otides na Lipkovski ezero i si soberes  :D taka velam bidejki ribarite velat deka ja ima vo pregolema kolicina.
[Login or Register]

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #1 on: November 08, 2009, 11:21:35 AM »
Interensna riba ,ja cuvaat i vo akvariumski uslovi .Eve slika, a interesen naziv ima Suncani Karas boske boske boske

Pa ako mozes Gjuro trk do lipkovska da fatis neso

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #2 on: November 08, 2009, 11:26:13 AM »
Nenad mi se cini eksperimentirase so niv  :icon_scratch:, znam deka se ladnovodni ribi, i gi imase i vo amerika, prava cuma, mi kidaja jadici  gsdz

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #3 on: November 08, 2009, 11:40:32 AM »
A znaci gi ima i na drugi mesta vo Makedonija ?

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #4 on: November 08, 2009, 11:46:34 AM »
Gi ima vo site nasi vodi.Bukvalno.Prav ribji korov.Ribarite gi mrzat zosto imaat dosta koski.Vo zelezarsko ezerce mozes so raka da gi fatis tolku se lakomi za hrana sto ne se plasat od covek.Naseleni od amerika,Se lesno prilagodlivi i si gi cuvaat malite ko diskus.Bas zaradi taa osobina se gresno klasificirani vo ciklidi a ne se.Nivnite mali gi cuvaat a se hranat so tugjite i zatoa se smrt za site drugi vidovi kaj sto se ubaceni.Inace imaat prekrasni boi i sara ko nekoi diskusi a mazjakot vo vreme na parenje dobiva edna karakteristicna crvena tocka zad uvoto.Mnogu se interesni za ladnovoden akvarium i lesno se razmnozuvaat.

Offline Cimento

  • Plant junkie
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Tetovo
  • Age: 42
  • Posts: 1484
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #5 on: November 08, 2009, 12:47:03 PM »
ама ефинитивно не се за "ураснат" аквариум.
Травата пепел ќе ја направат! Инаку има прекрасни бои.
Се поготова на сонце, затоа и ја викаат сунчица,има во Преспа,Дојран, и по вештачкиве езера секаде
само во Охрид ја нема,колку што знам! :icon_scratch:
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #6 on: November 08, 2009, 12:50:57 PM »
Ja nema, na struskoto ezero   ghgf

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #7 on: November 08, 2009, 01:00:42 PM »
Go nema ova ripce ni vo Debarsko  blee

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #8 on: November 08, 2009, 01:57:08 PM »
Stom taa uspeala da se aklimatizira vo nasite vodi sto ne probame i so diskusi, ke zemat site nasi diskudzii nivnite diskusi i neka gi pustat vo Ohrid  ghgf.Pa ako uspeeme posle crpi i prodavaj   ghgf.

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #9 on: November 08, 2009, 02:13:05 PM »
Vakvi ribi imase kaj nas vo Palanka t.e vo Ginovci. Toe e selo kade sto ima vestacki ezerca. Bea poribuvani so krap ama se nasol nekoj i pustil i vakvi ribi. Pa znam deka site zborea loso za niv. Deka imale golemi zabi deka ne se jadele i sl. Mislam deka na sonce nekako ja menuvase bojata ili nijansite, neznam tocno ama GRDOSIJA spored mene. Melez vo rodot na ribite,   gsdz     gsdzz gsdzz gsdzz
Da cuva gospod i golman da brani

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #10 on: November 08, 2009, 02:19:26 PM »
Ovaa za razlika od diskusot poteknuva od ladnite vodi na severna Amnerika i Kanada.

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #11 on: November 08, 2009, 03:02:06 PM »

Offline stefan_sword

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2009
  • Location: kumanovo
  • Age: 35
  • Posts: 332
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #12 on: November 08, 2009, 03:50:42 PM »
ja ima i vo  ezerce   Recica-kumanovsko

Offline Ненад

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Скопје
  • Age: 48
  • Posts: 395
  • Activity:
    0%
  • Karma: 23
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #13 on: November 08, 2009, 04:56:31 PM »
Vakvi ribi imase kaj nas vo Palanka t.e vo Ginovci. Toe e selo kade sto ima vestacki ezerca. Bea poribuvani so krap ama se nasol nekoj i pustil i vakvi ribi. Pa znam deka site zborea loso za niv. Deka imale golemi zabi deka ne se jadele i sl. Mislam deka na sonce nekako ja menuvase bojata ili nijansite, neznam tocno ama GRDOSIJA spored mene. Melez vo rodot na ribite,   gsdz     gsdzz gsdzz gsdzz

Не знам зошто ја сметаш за „грдосија“, а посебно не ми е јасно зошто „мелез“? Рибава си е она што си е, каква што ја дал Господ, не е добиена со вештачки методи. Тоа што не и е местото во нашите води е точно, и сосема се сложувам, но тоа е друга работа.

Овие риби ги чував во аквариум (4 примероци) во 2006-та, и многу ми се допаѓаат. Во англиското говорно подрачје ги викаат Pumpkinseed sunfish (Pumpkinseed поради формата на нивното тело, која некого по посетувала на семка од тиква :) , додека sunfish поради преливањто на нивната боја на сончева светлина). Латинското име е Lepomis gibosus.

Прекрасна риба за во понд, со можеби една мана: нејзиниот најјак „адут“, убавата боја се наоѓа на страните на телото, така да гледана одозгора нема да биде најдобро забележана. По однесување, а и по изглед се слични со циклидите, така да честопати по грешка/забуна многу луѓе ги сместуваат во оваа фамилија. Инаку, спаѓаат во фамилијата Centrarchidae.

Растенија со нив... мислам дека би преживеале. Секако, не и оние најнежните, сепак ова е робусна риба која со самите движења ќе прави доста проблеми. А башка знаат и да копаат понекогаш, не само за мрест. :)

Со доаѓањето на доцна есен моите риби ги пуштив на слобода во езерцата во градски парк. Немав дома место за уште еден аквариум, овој со нив го чував во двор, а секако, ќе замрзнеше и испукаше ако го оставев полн надвор преку зима.

Ќе надополнам со уште некоја информација подоцна, за сега еве и од мене една слика (сликана со мобилен, не баш најквалитетна, но мислам дека не е ни тилку лоша):


Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #14 on: November 08, 2009, 05:03:07 PM »
 560855

Offline Ненад

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Скопје
  • Age: 48
  • Posts: 395
  • Activity:
    0%
  • Karma: 23
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #15 on: November 08, 2009, 05:52:50 PM »
Фала за кармата! :)

Инаку, да спомнам еден интересен детаљ на кој се сетив гледајќи ја сликата: онаа црна флека зад шкргата е всушност... НА шкргата. Капаците имаат нешто како израсток на тоа место, и на тој израсток се наоѓа флеката.
Црвената точка ја имаат и мажјаците и женките, со тоа што кај мажјаците е поизразена. Кај мене беа 3 мажјаци и една женка.

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #16 on: November 12, 2009, 12:54:31 PM »
 hgfgdfd ok  toa e moe mislenje za ribata inaku nemam nisto protiv nea. Zboram za vkus.  gsdzz
Da cuva gospod i golman da brani

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #17 on: November 12, 2009, 01:07:05 PM »
Ribava za cuvanje mozebi e ok, na izgled isto , ama definitivno kosmar za ribolovcite, jas se imam izmaceno so niv na tikvesko ezero , nemozes od niv nisto drugo da zakacis(osven reuma), samo sto frlas odma se faka na jadica, napast ziva , a boite i se stvarno super.
Milsam deka i ne e dobra za jadenje zatoa site ja frlaat.

Offline Dejco

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Sep 2009
  • Location: SKOPJE
  • Age: 53
  • Posts: 119
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #18 on: November 12, 2009, 01:12:40 PM »
Ribata ja ima niz cela Makedonija kade vodata i klimata se potopli.Na Tikvesko ezero ja ima mnogu i e ziva napast za ribarenje.Zivee vo jata i e sestojad.Koga ke dojde jatoto nema fakanje druga riba zosto kakov sakas mamec stavi taa ke zagriza.Za ribarite ne e posakuvana riba zosto neraste golema okolu 10cm i e polna so koski a ima malku meso za jadenje.Na oko se licni i sareni i najveke gi ima vo leto odnosno koga ima sonce i stalno e okolu obalite sto se izlozeni na pripek zatoa se vika i suncarka.Zimno vreme  hibernira i mislam deka e od krapski rod. Jas imam cuvano vo akvarium i e mnogu izdrzliva.Ne ja mesajte so akvariumski ripcinja osven so karasi.Ova e od moeto skromno ribarsko znaenje.

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Suncica iteresno ripce
« Reply #19 on: November 12, 2009, 01:15:56 PM »
Ubava riba za  ladnovoden aq, a napast kade e vo otvorena voda. Na tikvesko nemozes jadica so crv da frlis od niv  ghgfrf
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Users Online Users Online (32)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal