collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
1. Се става кесата со риба во аквариум.
2. Се чека 15минути.
3. Со ножици се сече горниот дел и се префрла рибата во мало аквариумче 5-6л.
4. Се става по половина чаша од големиот аквариум во малиот.
5. Се става водата на спротивната страна од кај што се наоѓа рибата.
6. Се чека 10минути.
7. Се повторуваат чекорите 4 и 6 (4пати).
8. Улови ја рибата со мрежичката и стави ја нежно во аквариум.

(Обидете се да не ја истурате водата од кесата во вашиот аквариум, бидејќи водата од продавниците за домашни миленичиња можно е да има бактерии, вируси и болести.)
Вкупното прилагодувње на рибата треба да трае околу 50сетина минути.

Link

Author Topic: Прилагодување на рибата  (Read 1576 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Прилагодување на рибата
« on: November 19, 2009, 03:30:09 AM »
1. Се става кесата со риба во аквариум.
2. Се чека 15минути.
3. Со ножици се сече горниот дел и се префрла рибата во мало аквариумче 5-6л.
4. Се става по половина чаша од големиот аквариум во малиот.
5. Се става водата на спротивната страна од кај што се наоѓа рибата.
6. Се чека 10минути.
7. Се повторуваат чекорите 4 и 6 (4пати).
8. Улови ја рибата со мрежичката и стави ја нежно во аквариум.

(Обидете се да не ја истурате водата од кесата во вашиот аквариум, бидејќи водата од продавниците за домашни миленичиња можно е да има бактерии, вируси и болести.)
Вкупното прилагодувње на рибата треба да трае околу 50сетина минути.
Goran Manevski

Offline nikola

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #1 on: November 19, 2009, 03:42:13 AM »
jas  citav vo edna stranska literatura deka toa so stavanjeto voda demek za da se prilagodi ribata na ph vrednosta od vasiot akvarium nema vrska zatoa sto metabolizmot ne funkcionira bash taka odma da moze ribata da se prilagodi

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #2 on: November 19, 2009, 06:03:05 AM »
Me interesira ama iskreno dali nekoj primenuva vakvi postapki (osven ovie sto cuvaat diskusi)??? hgfgd

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #3 on: November 19, 2009, 07:00:31 AM »
Me interesira ama iskreno dali nekoj primenuva vakvi postapki (osven ovie sto cuvaat diskusi)??? hgfgd
jas primenuvam za sekoja riba sto ja stavam vo akvarium, (osven diskusi, diskusi u kanrantin), so toa sto mojata postapka ne trae tolku dolgo, okolu 15-20 min najvise, ribata ja stavam vo kance od 1 litar so vodata od keseto, i po malku dodavam od vodata od aq, plus hipermangan  gsdzz

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #4 on: November 19, 2009, 07:15:19 AM »
Јас постапувам вака, и познавам доста акваристи кои не се членови на форумиве, а дискусите имаа прилагодување од 1минута, ставивме вода во кофата со црево од аквариумот и ги стаивме директ, најиздржлива риба... :))
Goran Manevski

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #5 on: November 19, 2009, 07:22:58 AM »
Столе се има дешавано, не ти се десило некад да купиш риба и после 2-3 дена да ти умре? или била болна нешто или умрела од pH шок...

пр: во продавницата ако е ниска pH вредноста, а дома ти е висока, а ти ставиш Кардинал неонка, рамирез, апистограм или некоја исто осетлива риба 80% од шансите се да умре од шок...
Goran Manevski

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #6 on: November 19, 2009, 09:30:15 AM »
Taka e ,treba da se prilagodi ribata no ne treba da se preteruva 50 minuti. Jas ja stavam vo plasticen sad i i dostavam po edna casika voda na nekolku minuti, pa posle so mreza vo aq, taka da do sega neam napraveno utka. Dovolni se 20 -tina minuti

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #7 on: November 19, 2009, 10:17:13 AM »
Во ладни денови обавезно кесето во аквариум за да најпрво рибата се прилагоди на температурата

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #8 on: November 19, 2009, 11:00:50 AM »
Postapkata si e vo red ama neveruvam da prajte kako sto kazuvate. Jas licno ostavam keseto vo AQ 10 minuti i gi pustam ribite so se taa voda od keseto. Dosega riba ne umrela. Kolku za primer Akarite gi pustiv posle edna minuta posto morav odma da izlezam od doma.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #9 on: November 19, 2009, 11:16:16 AM »
Jas  gi stavam sose kesa u aq, i p edno 15-20min
 gi stavam vo nekoj sad so voda od mojot aq,so mal dodatok na nipermangan radi dezinfekcija, ednas ne napraev taka i saeto od kaj Miki otidoa u nepovrat za 10 min
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #10 on: November 19, 2009, 11:54:36 AM »
Aha  , znaci keseto so ribata vo nekoj sad i po malku voda od akvariumot nekolku pati . OK  gsdzz
Jas do sega sum go staval celoto kese u qa 10-15 min i posle ribata u qa nekoas sose voda nekogas samo ribata.

Ok  55655 na sovetot  gsdzz

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #11 on: November 19, 2009, 12:22:20 PM »
Jas  gi stavam sose kesa u aq, i p edno 15-20min
 gi stavam vo nekoj sad so voda od mojot aq,so mal dodatok na nipermangan radi dezinfekcija, ednas ne napraev taka i saeto od kaj Miki otidoa u nepovrat za 10 min
Od Miki Saeto bea so fabricka greska togas :embarrass: :embarrass: :embarrass: boske

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #12 on: November 19, 2009, 02:39:08 PM »
Се согласувам со тврдењето дека повеќето риби, посебно ако се здрави и витални ќе издржат и пуштање во аквариум „по скратена постапка“. Меѓутоа, како совесни акваристи треба да се стремиме новите акваристи да ги научиме на методите кои обезбедуваат оптимум, не на ризикување и надевање на среќа.

Инаку, вода од продавница никогаш не сум ставил во мој аквариум.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #13 on: November 19, 2009, 02:57:56 PM »
А, да, требаше да додадам, па заборавив... бидејќи кога работиме со живи суштества ништо не е „апсолутно“, така и оваа работа е релативна. Се зависи од видот на рибата, надворешната температура, разликата во параметри помеѓу вашата вода и онаа во која до тогаш била рибата... и ред други фактори.
Околу времетраењето на целата постапка, сметам дека 50 минури се премногу „чмаење“ во кеса за било која риба (добро, освен за бета  ghgf).

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Прилагодување на рибата
« Reply #14 on: November 19, 2009, 06:23:40 PM »
А, да, требаше да додадам, па заборавив... бидејќи кога работиме со живи суштества ништо не е „апсолутно“, така и оваа работа е релативна. Се зависи од видот на рибата, надворешната температура, разликата во параметри помеѓу вашата вода и онаа во која до тогаш била рибата... и ред други фактори.
Околу времетраењето на целата постапка, сметам дека 50 минури се премногу „чмаење“ во кеса за било која риба (добро, освен за бета  ghgf).
se slozuvam, samo dzabe bi ja maltretirale i stresirale ribata tolku vreme

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal