collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ja najdov kaj Miki.Odamna baram zamena za Granugreen i jes da e malce previse bogata so proteini kako za osnovna hrana na harbivoari, sepak ke ja koristam i ja preporacuvam na sekoj ciklidas.Hranata spored mene vredi mnogu poveke od granugreen ili granured ili spirulina tropical i slicno a ima ista cena sto me iznenadi.Duri i datumot na proizvodstvo morav da i go proveram posto za taja cena mislev e nekoja zafrkancija.
Bravo Miki.

Link

Author Topic: Hikari Cichlid Excel  (Read 1085 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zorans83

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 837
  • Activity:
    0%
  • Karma: 64
    • cichlidsmk.com
Hikari Cichlid Excel
« on: February 15, 2010, 01:43:20 PM »
Ja najdov kaj Miki.Odamna baram zamena za Granugreen i jes da e malce previse bogata so proteini kako za osnovna hrana na harbivoari, sepak ke ja koristam i ja preporacuvam na sekoj ciklidas.Hranata spored mene vredi mnogu poveke od granugreen ili granured ili spirulina tropical i slicno a ima ista cena sto me iznenadi.Duri i datumot na proizvodstvo morav da i go proveram posto za taja cena mislev e nekoja zafrkancija.
Bravo Miki.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #1 on: February 15, 2010, 02:22:05 PM »
Koj tip tocno go ima i kolku go zema?

Offline zorans83

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 837
  • Activity:
    0%
  • Karma: 64
    • cichlidsmk.com
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #2 on: February 15, 2010, 03:09:28 PM »
Pisuva vo naslovot ivica.Od hikari znaci Cichlid EXcel mini granuli.Jas ne vidov drugo pakuvanje kao da mu bese posledno od toj tip ali rece ke zima definitivno od taja hrana.Ova bilo probno.Ako sakas ke ti dadam da probas kakva e.Jas ja zemav 750 den. 250gramsko pakovanje sto doagja duplo od granugreenot.A i granulite se pogolemki koa ke nababrat i po solidni se.Mi se svigja teksturata.Edina mala mana im e sto plutaat namesto da potonat ali i toa ne e nekoja mana.Ja krkaa ko gladni prasinja  ghgf.Neznam inace zasto kaj tebe potesko ja jadele tetra diskusot.Kaj mene poludea i na prvoto hranenje.Definitivno hrana koja ke ja koristam i ponatamu.Hikarito izmesano so tetra diskus primetno se gledase mala razlika vo bendisuvanjeto(poise idea po tetra diskus)ali najverojatno posto ovie plutaa gore a ciklidite ne mi se naviknati na takov nacin na hranenje.A inaku imase kaj miki i tetra crisps nekoja vegetable.Nema nekoja galama krenato vo svetot na ciklidite ali jas bi ja probal i neja.Zaboraiv da ja zemam od brzanje.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #3 on: February 15, 2010, 03:26:31 PM »
Abe mnogu mi e daleku Miki ama ke gledam da pominam denovive da vidam sto ima.Mi trebaat povekje raboti od kaj nego pa verojatno vo sreda ke pominam ama ne znam do kolku raboti popladne.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #4 on: February 15, 2010, 11:17:29 PM »
do 19-20

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #5 on: April 07, 2010, 12:29:21 PM »
aj kazete so sto gi hranete, I KOLKU PATI, afrikancite

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #6 on: April 07, 2010, 12:50:24 PM »
Pa gledam da im mesam od site vidovi spirulini i specijalizirani hrani za malawci,ama vo posledniov mesec im sibam eden obrok dnevno obicno posledniot tetra diskus za da ima vreme nokjta da go svarat bez da naide nova hrana.inaku gi hranam dva do tri pati dnevno po malku zosto se svinji nenasitni a hranite se skapi pa ke me bankrotiraat.Ubavo e barem eden den ako ne i cel vikend da ne jadat.Jas toa tesko go sproveduvam samo koga ne sum doma vikendite.Toa e dobro za ribite se stedi hrana i ako voda menuvame vo sabota ostanuva cista do ponedelnik.Malite gi hranam so sto porazlicna hrana na sekakva osnova i po tripati dnevno bez den gladuvanje.Letno vreme a bogami koj ima ezero do nego i preeku cela godina moze po eden kamen dobro obrasnat so kosa alga da ubacuva u akvarium i ke im napravi golema radost.Znaci zemas kamen od ezero go dezinficiras so blag rastvor hipermangan i peres pod mlaz voda.Od zelencuk im davam rendan sitno morkov i tikva i baren spanakj i salata i edna treva sitno seckana.Na malite sum im daval cat pat i artemija.Tolku

Offline zorans83

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 837
  • Activity:
    0%
  • Karma: 64
    • cichlidsmk.com
Re: Hikari Cichlid Excel
« Reply #7 on: April 07, 2010, 12:50:44 PM »
JAs momentalno T.e moite roditeli samo ednas dnevno.Koga sum jas tamu moze i po dvapati
Hrana imam od se po nesto sto i e najpametno spored mene ali pa od idiotizam im davam se edno isto.
Tetra discus,hikari cichlid excel,sera granugreen.Lisnata spirulina i tn.
Dva obroka na den bi bile idealno resenie ako prviot i osnovniot e na baza na spirulina,vegetabilen.Domasni recepti do 3/4 pati vo nedelata.Artemia zmrznata kako zakuska od vreme na vreme.
Lisnata spirulina e sekogas najbolja samo brzo se trosi i zatoa doagja mnogu skapo.
Inace od neja i od poveketo lisnati na vegetabilna baza mozes da im davas i po petpati na den ako sakas.
Dosega nemam slusnato za ciklid koj bloatiral od lisnata.
Granuliranata hrana sekogas da ja natopuvas pred da im ja dades.Za granulite da ne im nababruvaat vo crevata nego pred toa
I ne e loso da go procitas ubavo tekstot za bloat na jzh na samiot sajt.Na poveketo novajlii toj termin im je smesen posto za cudo nikako ne im se desava na niv.Ali posle podolgo cuvanje etego i nego na vrata.

Tags:
 

Users Online Users Online (36)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal