collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
[Login or Register]
Или преведено:
За многумина, рибите се пливачки протеини, здрава храна која лесно ја вадиме од езерата и морињата. Меѓутоа, научниците сега се убедени дека рибите, кои порано беа симбол за примитивен и неинтелигентен облик на живот, не само што чувствуваат болка, туку имаат и комплексен емоционален живот.

Како што наведува авторката на книгата „Дали рибите чувствуваат болка?, нема логична причина зошто и рибите не би уживале во истите привилегии во кои моменталнално уживаат птиците и цицачите. „Чувствуваат ли рибите болка?“ не е книга која произлегла од перото на некој милитантен веган, туку од морски биолог, кој воедно рибите и ги конзумира. Заклучоците кои ги наведува авторката Victoria Braithwaite се доста изненадувачки бидејќи не сме навикнати да ги гледаме рибите како емотивни суштества.

Првото прашање е имаат ли рибите сетила кои им овозможуваат да чувствуваат болка?  Се до крајот на 90-тите години од минатиот век одговорот на ова прашање беше непознат. Кај цицачите специјалните детектори на болката, познати како ноцицептори, го пренесуваат сигналот до мозокот кога доаѓа до повреда. Но сега знаеме дека и рибите ги имаат овие рецептори.

Авторката направила неколку експерименти за да го докаже тоа. Користејќи две хемикалии, отров од пчела и оцет, Др. Braithwaite покажа дека рибите, на кои овие болни стимуланси им биле инјектирани во пределот на устата, реагираат многу поинаку од оние на кои не им биле инјектирани, и тоа така што го тријат болното место и губат интерес за храна додека отровот не престане да делува. Кога овие резултати беа објавени во 2003 предизвикаа вистинска медиумска бура.

Нашето разбирање на животинската интелигенција се менува секојденвно. Слоновите, приматите и делфините имаат способност за препознавање на својот лик во огледало. Но што е со рибите? Научниците во Мадрид открија дека златните рипки, инаку синоним за глупавост, имаат способност за учење и памтење на патот низ лавиринт. Некои видови тропски риби имаат способност за учење начини на борба и одбрана, едноставно набљудувајќи ги своите противници. Тоа се нарекува транзитивна интерференција, а луѓето се способни на таков вид учење дури откако ќе наполнат 4 години.

Луѓето годишно убиваат неверојатни 500 милијарди риби, а начинот на кој умираат, со задушување и промена на притисокот не е ниту малку пријатен. Пред 20 години на никој не му беше гајле за птиците. Но денес, благодарејќи на свесноста за правата на животните и потребите за подобри услови, нивната слобода на движење е речиси правило. Дали и рибите ќе добијат свои права?

Link

Author Topic: Рибите чуствуваат болка!  (Read 1106 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Рибите чуствуваат болка!
« on: March 09, 2010, 11:03:10 AM »
[Login or Register]
Или преведено:
За многумина, рибите се пливачки протеини, здрава храна која лесно ја вадиме од езерата и морињата. Меѓутоа, научниците сега се убедени дека рибите, кои порано беа симбол за примитивен и неинтелигентен облик на живот, не само што чувствуваат болка, туку имаат и комплексен емоционален живот.

Како што наведува авторката на книгата „Дали рибите чувствуваат болка?, нема логична причина зошто и рибите не би уживале во истите привилегии во кои моменталнално уживаат птиците и цицачите. „Чувствуваат ли рибите болка?“ не е книга која произлегла од перото на некој милитантен веган, туку од морски биолог, кој воедно рибите и ги конзумира. Заклучоците кои ги наведува авторката Victoria Braithwaite се доста изненадувачки бидејќи не сме навикнати да ги гледаме рибите како емотивни суштества.

Првото прашање е имаат ли рибите сетила кои им овозможуваат да чувствуваат болка?  Се до крајот на 90-тите години од минатиот век одговорот на ова прашање беше непознат. Кај цицачите специјалните детектори на болката, познати како ноцицептори, го пренесуваат сигналот до мозокот кога доаѓа до повреда. Но сега знаеме дека и рибите ги имаат овие рецептори.

Авторката направила неколку експерименти за да го докаже тоа. Користејќи две хемикалии, отров од пчела и оцет, Др. Braithwaite покажа дека рибите, на кои овие болни стимуланси им биле инјектирани во пределот на устата, реагираат многу поинаку од оние на кои не им биле инјектирани, и тоа така што го тријат болното место и губат интерес за храна додека отровот не престане да делува. Кога овие резултати беа објавени во 2003 предизвикаа вистинска медиумска бура.

Нашето разбирање на животинската интелигенција се менува секојденвно. Слоновите, приматите и делфините имаат способност за препознавање на својот лик во огледало. Но што е со рибите? Научниците во Мадрид открија дека златните рипки, инаку синоним за глупавост, имаат способност за учење и памтење на патот низ лавиринт. Некои видови тропски риби имаат способност за учење начини на борба и одбрана, едноставно набљудувајќи ги своите противници. Тоа се нарекува транзитивна интерференција, а луѓето се способни на таков вид учење дури откако ќе наполнат 4 години.

Луѓето годишно убиваат неверојатни 500 милијарди риби, а начинот на кој умираат, со задушување и промена на притисокот не е ниту малку пријатен. Пред 20 години на никој не му беше гајле за птиците. Но денес, благодарејќи на свесноста за правата на животните и потребите за подобри услови, нивната слобода на движење е речиси правило. Дали и рибите ќе добијат свои права?
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline Aquatica

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Bitola - R. Makedonija
 • Age: 41
 • Posts: 331
 • Activity:
  0%
 • Karma: 35
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #1 on: March 09, 2010, 11:07:55 AM »
Licno se soglasuvam so statijaa a dali ke gi dobijat istite prava bi rekol samo togas koga covestvoto ke stigni do fazata na ,,star trek,, (ako stigni?!?).
Order is for idiots, genius can handle chaos!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #2 on: March 09, 2010, 11:24:45 AM »
Tema koja bi ni odzela povekje prostor otkolku sto ima bilo koj medium i povtorno nisto ne bi dokazale.Vekje  vo samiot pocetok na razmisluvanje na ovaa tema samiot imam vo sebe dva dijametralno sprotistaveni stavovi vo zavisnost od nacinot na koj i pristapuvam na temata. gsdxxvzzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #3 on: March 09, 2010, 12:29:31 PM »
Дефинитивно, чувствуваат и не само болка.

Offline davor

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: sk
 • Age: 37
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #4 on: March 09, 2010, 03:03:37 PM »
me cudi samo toa sto koga riba ke se fati na jadica sekogas tegne vo sprotivnata nasoka i ne se predava lesno, mislam deka kolku i da e jak instinktot da prezivee i da ne se predade ako custvuva bolka nema da moze da se sprotivstavuva, a ova so koristenje na otrov od pcela i ocet neznam dali e dokaz mozebi e, a mozebi samo reagiraat na tie supstancii no ne custvuvaat bolka. inace gledav i na tv za ova ama ne sum bas uveren deka e 100%. da ne bidam pogresno svaten sekako deka treba da imaat i ribite svoi prava ako nisto drugo barem da se tretiraat kako ostanatite zivotni, no za zal kako sto kazavte na niv se gleda kako izvor na hrana pogotovo vo istocnite zemji kaj sto se vrsi genocid na delfini.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #5 on: March 09, 2010, 09:58:34 PM »
Mislamdeka nemazivo sustestvo sto ne custvuva bolka,a ribite nemozat da kazat hgfgd
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Рибите чуствуваат болка!
« Reply #6 on: March 09, 2010, 10:35:37 PM »
[Login or Register]
...Се до крајот на 90-тите години од минатиот век одговорот на ова прашање беше непознат. Кај цицачите специјалните детектори на болката, познати како ноцицептори, го пренесуваат сигналот до мозокот кога доаѓа до повреда. Но сега знаеме дека и рибите ги имаат овие рецептори...

На научниците им требало да ги најдат рецепторите за да сватат дека рибите чувствуваат болка? Изгледа сепак човечката глупост знае да биде безгранична, а и научниците се луѓе. Наједноставно посматрање на рибите може да го даде одговорот. Дали ако повредите риба (ја удрите, боцнете и сл.) зарем нема да избега панично? Зошто многу видови на риби се борат меѓусебно со гризење и нанесување повреди? Ако противникот не чувствува болка, која е поентата да го гризат, кога со тоа не можат да го натераат на повлекување?

me cudi samo toa sto koga riba ke se fati na jadica sekogas tegne vo sprotivnata nasoka i ne se predava lesno, mislam deka kolku i da e jak instinktot da prezivee i da ne se predade ako custvuva bolka nema da moze da se sprotivstavuva...
И куче и гулаб ако се закачат на јадица ќе се борат и ќе влечат „контра“, без разлика што за нив сме сигурни дека чувствуваат болка. Тоа е сосема друга работа, борба за опстанок (и кога се борат меѓусебно чувствуваат болка, па сепак ја истрпуваат и се борат одредено време).

...treba da imaat i ribite svoi prava ako nisto drugo barem da se tretiraat kako ostanatite zivotni, no za zal kako sto kazavte na niv se gleda kako izvor na hrana pogotovo vo istocnite zemji kaj sto se vrsi genocid na delfini.
Делфините не се риби, цицачи се и имаат високо развиен интелект и емоции. Тоа за геноцидот е точно, но не е за во оваа тема.

Што се однесува до емотивната болка, се надевам дека оние меѓу вас кои чуваат/сакаат скалари ќе имаат некогаш среќа (ако немале досега) да добијат пар со сите природни карактерни особини (што е за жал доста ретко во последно време). Емотивната поврзаност помеѓу скаларите - партнери е толку јасно видлива и недвосмислена што не е потребно многу детално набљудување. А емотивната болка и патењето по евентуално загубениот партнер кај овие риби не да е видливо, туку е драматично видливо! Ќе се обидам да најдам време и во некој нареден пост да ви опишам неколку од случаите кои сум ги имал.

Tags:
 

Колко живеят рибите?!

Started by MeTogu

Replies: 7
Views: 2242
Last post June 10, 2009, 11:13:39 AM
by Uran
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal