collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Анциструсите за прв пат фрлија икра. Арно ама место да ја сокријат на три можни локации се решиле покрај стакло да ја положат, а во аквариумот имам 6 возрасни скалари.

Дали да ја извадам икрата и да ја преместам во друг аквариум?

Link

Author Topic: Анциструси - прва икра  (Read 1730 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Анциструси - прва икра
« on: March 11, 2010, 11:29:54 AM »
Анциструсите за прв пат фрлија икра. Арно ама место да ја сокријат на три можни локации се решиле покрај стакло да ја положат, а во аквариумот имам 6 возрасни скалари.

Дали да ја извадам икрата и да ја преместам во друг аквариум?

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #1 on: March 11, 2010, 11:35:07 AM »
Pa redno e i skalarite da veceraat kavijar barem ednas vo zivotot!!

Ako uspees da izvadis i sekako ako gi prodavas cuvaj mi 5-6 komada.

I sekako so sreka i cestito mrest!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #2 on: March 11, 2010, 11:38:41 AM »
Можам да ја усисам со црево. Ама се плашам да не зезнам нешто т.е. да не ја оштетам икрата.

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 53
 • Posts: 5648
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #3 on: March 11, 2010, 12:25:46 PM »
Извади ја со лажица, не со црево.  gsdzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #4 on: March 11, 2010, 02:04:49 PM »
Ја извадив со мрежичка. Икрите се залепени една со друга и како купче лесно ги извадив.
Среќа имам стално еден спремен аквариум - празен и ја префрлив таму. Сега ќе видиме дали ќе излезе нешто или не.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #5 on: March 11, 2010, 02:09:35 PM »
Pa niv tatkoto gi cuva stavi go i nego i sakaat jaka cirkulacija a mozes i kjupceto sose tatkoto da im go premestis kaj ikrite.

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 53
 • Posts: 5648
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #6 on: March 11, 2010, 11:15:00 PM »
И пусни воздух во аквариума со хайвера.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #7 on: March 12, 2010, 03:16:48 AM »
so sreka dimitar, bravo

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #8 on: March 13, 2010, 09:39:11 AM »
Кој знае дали ќе имам среќа. Гледам како да фаќа сапролегнија икрата. Ставам метиленско плаво ама кој знае дали ќе биде нешто. Два дена поминаа, треба уште три дена за да излезат малите. Па ќе видиме. Во секој случај штом имаше еднаш ќе има и втор пат. Тогаш ќе се спремам подобро.

Offline Aquatica

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Bitola - R. Makedonija
 • Age: 41
 • Posts: 331
 • Activity:
  0%
 • Karma: 35
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #9 on: March 14, 2010, 06:27:31 AM »
Sto se sluci so malite, ima -nema??
Order is for idiots, genius can handle chaos!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Анциструси - прва икра
« Reply #10 on: March 14, 2010, 11:51:14 AM »
Мали нема уште, а веројатно и нема да има, пошто икрата се повеќе се уништува. Овој мрест не беше планиран целосно. Сакав само да видам дали воопшто ќе се решат на мрест. За следниот ќе се спремам подобро.

Tags:
 

Мрест на Анциструси (Ancistrus dolichopterus) от Bolta.

Started by Bolta

Replies: 13
Views: 1712
Last post July 27, 2011, 04:52:47 AM
by Bolta
Users Online Users Online (34)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal