collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 10:23:48 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Дали некој има искуство или чисто како размислување за следново:

Пример ти пука канистерот или пак ти тече и е неупотреблив, но сепак моторната глава останува.

Дали ако таа ја потопиме моторната глава во вода ќе брши работа како пумпа.

Јас мислам дека ќе врши работа но сепак не сум пробал. Во моментов не ми е за чистење канистерот иначе веднаш ќе пробав.

Link

Author Topic: Глава од канистер  (Read 1411 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Глава од канистер
« on: April 07, 2010, 10:19:36 PM »
Дали некој има искуство или чисто како размислување за следново:

Пример ти пука канистерот или пак ти тече и е неупотреблив, но сепак моторната глава останува.

Дали ако таа ја потопиме моторната глава во вода ќе брши работа како пумпа.

Јас мислам дека ќе врши работа но сепак не сум пробал. Во моментов не ми е за чистење канистерот иначе веднаш ќе пробав.

Offline WILDDISCUS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Age: 38
 • Posts: 132
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: Глава од канистер
« Reply #1 on: April 07, 2010, 10:27:14 PM »
aj pati slika kako ti e puknat kanisterot
da vidime gsdxxzzz

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Глава од канистер
« Reply #2 on: April 07, 2010, 10:28:15 PM »
aj pati slika kako ti e puknat kanisterot
da vidime gsdxxzzz

Не ми е пукнат канистерот  ghgfrfnz реков на пример

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глава од канистер
« Reply #3 on: April 07, 2010, 10:36:56 PM »
ke vrsi rabota, narocito ako imas sump
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Глава од канистер
« Reply #4 on: April 07, 2010, 10:49:32 PM »
ke vrsi rabota, narocito ako imas sump

Па мислам дека и тука единствено ќе врши работа

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глава од канистер
« Reply #5 on: April 07, 2010, 10:56:58 PM »
i vo kofa :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Глава од канистер
« Reply #6 on: April 08, 2010, 01:53:28 AM »
i vo kofa :)

ako sakas da se tusiras so vodata od kofata, ili da polevas zelka ili morkovi od bunar  ghgf ghgf ghgf

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Глава од канистер
« Reply #7 on: April 08, 2010, 02:55:47 AM »
vidi ako e BRAND nekoj kanister , togas se mozes da kupis rezerva.. primer za najgolemiot eheim kofata e 40tina evra... za sacem okolu 20... itn itn itn... ili glavite ako se rasipat pregorat moze da se kupi samo glava.. ako e vgradena so motor ili samo motor ko na eheimite...   

e sega nie so kinezive.. t.e so uvoznicite maka macime.. edna racka ne moze da se KUPI

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глава од канистер
« Reply #8 on: April 08, 2010, 05:33:06 AM »
aj ne tupi, za 40 evra ima nov kanister, lugeto ne davaat 3000 evra za kanister ke davale za kofa  58805 58805
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Глава од канистер
« Reply #9 on: April 08, 2010, 09:50:22 AM »
Бидејќи сум на идеа да правам сумп , како заклучок е дека можам да го употребам место пумпа  :icon_salut: до сите

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глава од канистер
« Reply #10 on: April 08, 2010, 10:52:05 AM »
e za sump , za malawi po moe, ke ti treba pojaka pumpa
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Глава од канистер
« Reply #11 on: April 08, 2010, 12:39:20 PM »
e za sump , za malawi po moe, ke ti treba pojaka pumpa
Abe ako ima dobra cirkulacija so cirkulatori ili pojaki glavi,taa vo sumpot i ne mora da e kojznae kolku jaka,iako ne bi bilo steta da e jaka.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глава од канистер
« Reply #12 on: April 08, 2010, 12:41:45 PM »
abe rabotata e da se iskoristi za cirkulacija
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Глава од канистер
« Reply #13 on: April 08, 2010, 02:18:39 PM »
Јас искрено не сум сигурен дека ќе ти заврши работа т.е. дека идејата ќе профункционира.
Пробај, па пиши што се случило. По мое или ќе врти на суво или ќе пливаш во вода.

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Глава од канистер
« Reply #14 on: April 17, 2010, 11:01:06 AM »
Бидејќи го чистев канистерот и го пробав експериментот во една вангла, сепак не беа ставени цревата но како што можев да приметам на местото од каде што треба да изглегува вода убаво фрлаше, така да најверојатно ќе може да се употреби во некој филтер како потопна пумпа. Пред се треба целата глава да е под вода

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal