collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
вака преку ден си работи co2 меурче на2-3 секунди, ставив малку појако али рибите ми се качуваат нагоре, според нив се ориентирав (уште немам некои тестери за вода)
али проблемот настанува навечер, утрово кога го упалам светлото рибите дишат побрзо, а особено пандите
им пуштам некое време воздушна пумпа за да се стабилизираат

прашањето ми е
бидејќи цо2 ми е ставен во потопната пумпа на надворешниот филтер да ставам и уште едно цревце за кислорот
има некој автоматски механизам кој кога ке се исклучи светлото да ја пушта пумпата или да купам уште еден тајмер и да го подесам спротивно од светлото

кога ке се упало светло да се исклучи, и кога ке се исклучи светлото пумпата да се пушти

и уште нешто, нема ли ништо да е доколку цо2 не го исклучам навечер а пумпата ја пуштам (и 2те во потопната пумпа да течат)

и да не е ова предизвикано оти на неколку риби (на пандите и на еден барбус) им се појавија "бели точки" им ја појачав температурата и им ставив сол, точките скоро ги снема

Link

Author Topic: co2 и o2  (Read 1187 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
co2 и o2
« on: June 09, 2010, 12:54:00 AM »
вака преку ден си работи co2 меурче на2-3 секунди, ставив малку појако али рибите ми се качуваат нагоре, според нив се ориентирав (уште немам некои тестери за вода)
али проблемот настанува навечер, утрово кога го упалам светлото рибите дишат побрзо, а особено пандите
им пуштам некое време воздушна пумпа за да се стабилизираат

прашањето ми е
бидејќи цо2 ми е ставен во потопната пумпа на надворешниот филтер да ставам и уште едно цревце за кислорот
има некој автоматски механизам кој кога ке се исклучи светлото да ја пушта пумпата или да купам уште еден тајмер и да го подесам спротивно од светлото

кога ке се упало светло да се исклучи, и кога ке се исклучи светлото пумпата да се пушти

и уште нешто, нема ли ништо да е доколку цо2 не го исклучам навечер а пумпата ја пуштам (и 2те во потопната пумпа да течат)

и да не е ова предизвикано оти на неколку риби (на пандите и на еден барбус) им се појавија "бели точки" им ја појачав температурата и им ставив сол, точките скоро ги снема

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: co2 и o2
« Reply #1 on: June 09, 2010, 01:11:03 AM »
Kolku e povisoka temperaturata na vodata, tolku potesko se rastvara kislorodot. Koga ke zavrsis so tretmanot so lekovi, namali ja temperaturata pa ke vidis kakvo ke bide odnesuvanjeto na ribite. Ako ima potreba togas ke prevzemas nekakvi merki.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: co2 и o2
« Reply #2 on: June 09, 2010, 01:45:24 AM »
па од тогаш и настана проблемот (од кога им ја зголемив температурата)

само сега за сега им ја зголемив темературата на 29-30 и сол, други лекови не сум уште додал, точките скоро им ги снема и престанаа да се чешат
да им додавам некои други препрарати како contra-icho или нема да има потреба ако тотално ги снема

а за понатаму кога ке ја намалам температурата ке видам како ке реагираат па може и да го исклучам цо2 преку ноќ

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: co2 и o2
« Reply #3 on: June 09, 2010, 01:51:45 AM »
Belite tocki moze da gi snema od teloto no vo vodata uste ke bidat,zatoa tretiraj so lek protiv beli tocki.Namaligo vo megjuvreme intenzitetot na dodavanje na CO2
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: co2 и o2
« Reply #4 on: June 09, 2010, 02:00:50 AM »
кој од лековите е најпогоден

гледам по темите користат хиперманган, contra-icho,.. кој нема толку да и штети на тревата

иначе: утрово цо2 го исклучив скроз, додека не се среди состојбата со рибите и ја намалам температурата и солта отстранам подобро е да го нема

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: co2 и o2
« Reply #5 on: June 09, 2010, 02:05:47 AM »
Sega ima golem izbor na lekovi ,pa odberisi nekoj so e za tocki kako  toj Kontra - ihtio
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: co2 и o2
« Reply #6 on: June 09, 2010, 09:22:10 AM »
слабо ни се опремени продавниците во куманово, а денеска во скопје беше препревише вруќо да поминам и да земам нешто
па тука купив protoex
е сега бидејќи на него пишува 40капки на 57 литри
да дозирам спрема тоа или малку послабо, со оглед дека сега ги гледам немаат веќе бели точки

иначе цо2 е исклучено овие неколку дена додека се среди, и ставено кислород
температурата оптимизирана на 26-27
утрово извадив околу15% вода, сега пак ке извадам, да го намалам нивото на сол овие неколку дена
па потоа ке третирам неколку дена со protoex да го истребам ich колку можам

за понатаму цо2 исклучувам во ноќен период
гледав по нет има неколку решенија за електронски DIY систем
-поскапа и помодернизирана варијанта е со микроконтролер и лцд дисплеј со подесување во колку час да се уклучи и во колку да се пренасочи, али тука ке треба и програмирање на микроконтролер
-поевтина варијанта е со сензор за светлина, кога ке се исклучи светлото да се пренасочи на друг вентил, највееројатно ова варијанта ке ја пробам (само да ги најдам деловите по нашиве продавници)

па што ке направам ке споделам искуство

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: co2 и o2
« Reply #7 on: June 09, 2010, 12:57:57 PM »
40 kapki na 57 litri  :icon_scratch:, cudna merka nesto ...

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: co2 и o2
« Reply #8 on: June 09, 2010, 01:04:23 PM »
да и мене тоа ми е чудно
40капки (2мл) на 57литри
а продавачот ми рече 4-5капки на 10литри  ghgfrfn
наше производство е иначе, Кочанско

малку ми е ??? али и така овие денови малку по малку менувам водата (да го намалам количеството на сол)
па во скопје ке купам, нешто посигурно

Offline stefan_sword

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 332
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: co2 и o2
« Reply #9 on: September 24, 2010, 02:54:45 PM »
tomce koj trevki imas vo aq sto izdrzuvaat 29-30c mislam deka na taa temp dzabe go pustas CO2 kaj mene e 22-25 denje nokje vkluceno CO2 2 meurcinja vo sekunda i nema nikakov problem

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal