collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 stari stari stari stari

Link

Author Topic: Dali Nekoj Od Poiskusnite Akvaristi Ce Sovetuva Za Nacin Na Mrest Na Neon Tetra  (Read 1188 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline voyagerbk

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jun 2010
  • Location: Kavadarci
  • Age: 41
  • Posts: 322
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Voyager-BK

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
tajnata za mrest e svetlinata!!

Normalno vodata treba da e meka i neutralna, 7 pH minimum. Dozdovnicata e idealna, samo da e cista! Temperatura 24-26.

Odkako ke se odberi parot se stavaat vo poseben akvarium. Akvariumot se ZATEMNUVA!!! Obicno mrestot se odviva odma utredenta, ako parot e spremen za mrest normalno. Postepeno se zasvetluva akvariumot se dodeka ne se izmrestet. Ako nema mrest posle 4-5 dena se vrsi 50% promena na voda so isti parametri, toa sigurno ke go pottikne mrestot.

Odkako ke se isfrli ikrata parot se vaga bidejki ke ja izedat ikrata. Licinkite se hranet so artemija.

So sreka  gsdzz

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
e tuka malku nesto ne mi e jasno. Vo eden tekst od porano mi kazavte deka neonkite ne formiraat par. I sega pred nekoe vreme go postaviv istoto prasanje i mi kazavte deka ke me cestite pivo ako uspeam vo mrestot. i sega nisto bas ne mi jasno barem na mene.
Ako veke se formira par kako moze da gi razlicam ili slicno........  hgfgd Kolku treba da se stari t,e da se zreli za da se formira par.
Najveke sto sakam e da izmrestam neon tetra, ama sega za sega se odi  gsdz
Da cuva gospod i golman da brani

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
ne formiraat par, masko i zensko ti treba, normalno zenkata da e spremna za mrest, pogresno se izraziv sorry. Se misli na zenkata da bide so "stomak"

Offline MeTogu

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgariq/Rousse
  • Age: 46
  • Posts: 404
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Хубаво е да пуснеш поне 2 женски с 4-5 мъжки.Само една двойка може да не се уплоди добре хайверът.Аз съм развъждал някой видове тетрови риби,но не точно неон.Тук в Русе ни е много твърда водата и за това ползваме преварена или осмозна.

Offline voyagerbk

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jun 2010
  • Location: Kavadarci
  • Age: 41
  • Posts: 322
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Vi blagodaram na odgovorot imam uslovi za szeto ova plus imam 3 zenki i 2 maski .. ako ne sum jalnas osven pa da se zafanam so rabota .. oti nogu mi e merak da izmrestam neonki a akvarium ce imam edno za mrest so dimenzii 40 x25 x 30 mislam deka ce e dovolno za mrestot ima vnatre pesok po nekoja travka staviv da ne treba i nekoi drugi marifeti ili toa e toa ...pozzzz
Voyager-BK

Offline kire.hajba

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 37
  • Posts: 294
  • Activity:
    0%
  • Karma: 13
    • AquaMK
Spored moe iskustvo, tajnata e ishranata + pravilni uslovi!
Dokolku mozes da najdes zivi Gammarus rakcinja i da gi hranis ribite so niv - za 2 nedeli ke se povekje od spremni za mrest.

Jas sum razmozuval neonski tetri vo tegla od 8L so mov, vo svarena Ohridska voda :) Bez nekoi posebni sremanja na vodata.
Megjutoa vo Ohrid vodata e mnogu meka :)

Gammarus rakcinja - mozat da se najdat vo cisti reki i potoci pod nekoj golem kamen :)

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Дивите плажи во Охрид се преполни со овие ракчиња. Се мислев дали да земам култура за одгледување, ама не се решив.

Tags:
 

Dali ima nekoj iskustvo so mrest na botii

Started by mile

Replies: 16
Views: 1730
Last post March 26, 2010, 12:32:57 AM
by Aleksandar B
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal