collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Во Штип откриена мрежа на малолетничка проституција


 
 
Има ли организирана мрежа на малолетничка проституција во Штип. Во акцијата што ја почна полицијата досега се приведени тројца бизнисмени на возраст од 42 до 65 години, двајца од Штип и еден од Кочани.

Се сомничат дека од јануари наваму на повеќе релации имале сексуални односи со две осмоодделенки од Штип. За услугите богато ги наградувале со пари, сим картичи и кредити за истите.

Со согласност од Центарот за социјални работи во Штип, девојчињата се предадени на нивните родители, а бизнисмените од синоќа се во 30-сет дневен притвор во Прилеп.

„Сторителите на делото се приватни бизнисмени и материјално добро ситуирани. Не можам да кажам дека случајот е целосно завршен и се работи се уште, ќе се проверуваат и ќе се утврдуваат сознанијата со кои располагаме“

Полицијата не открива повеќе бидејќи се претпоставува дека во овој случај се инволвирани и други малолетнички и бизнисмени од источна Македонија.

Неофицијално овој случај го открил и пријавил, вработен во еден од охридските хотели каде биле забележани двете осмоодделенки и осомничените.

Link

Author Topic: sto sve nema da doziveeme  (Read 3962 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
sto sve nema da doziveeme
« on: September 10, 2010, 06:32:57 AM »
Во Штип откриена мрежа на малолетничка проституција


 
 
Има ли организирана мрежа на малолетничка проституција во Штип. Во акцијата што ја почна полицијата досега се приведени тројца бизнисмени на возраст од 42 до 65 години, двајца од Штип и еден од Кочани.

Се сомничат дека од јануари наваму на повеќе релации имале сексуални односи со две осмоодделенки од Штип. За услугите богато ги наградувале со пари, сим картичи и кредити за истите.

Со согласност од Центарот за социјални работи во Штип, девојчињата се предадени на нивните родители, а бизнисмените од синоќа се во 30-сет дневен притвор во Прилеп.

„Сторителите на делото се приватни бизнисмени и материјално добро ситуирани. Не можам да кажам дека случајот е целосно завршен и се работи се уште, ќе се проверуваат и ќе се утврдуваат сознанијата со кои располагаме“

Полицијата не открива повеќе бидејќи се претпоставува дека во овој случај се инволвирани и други малолетнички и бизнисмени од источна Македонија.

Неофицијално овој случај го открил и пријавил, вработен во еден од охридските хотели каде биле забележани двете осмоодделенки и осомничените.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #1 on: September 10, 2010, 06:33:59 AM »
Се проширува секс скандалот во Штип

 
 
Се проширува синџирот со малолетничката проституција во Штип. По сознанијата на полицијата дека во неа се вклучени повеќе бизнисмени и малолетни девојчиња од источна Македонија. По притворените тројца на разговор во полицијата се повикани уште неколку бизнисмени и малолетнички.

Во интерес на истрагата нови детали не се откриваат. Со двете осмо одделенки од кој почна да се разоткрива секс скандалот, сега работи Центарот за социјални работи во Штип. Засега тие остануваат со своите семејства.

„За одземање на родителското право сеуште не сме зборувале, значи сето тоа ќе биде во тек на постапката, меѓутоа ние како Центар за социјални работи сеуште нема да го превземеме тоа“, рече Наталија Панова, директор на Центар за социјални работи Штип.

Експертите посочуваат дека проституцијата со малолетници е сериозен проблем, кој бара и таков третман пред се од семејствата и надлежните институции. Дисфункционалните семејства најчесто се местата за регрутација, а желбата за поголемо внимание и пари причините.

„Веројатно потребата од внимание од повозрасни личности кој што ќе им кажуваат убави зборови и кој што на некој начин ќе се почувствуваат заштитени ги натерало на овој чекор, притоа не биле свесни што понатаму со нивниот живот и каков жиг ова ќе остави и врз нивните животи и врз сопствениот начин на трасирање на понатамошниот пат“, вели Тања Кокотова, психолог.

Малолетничката проституција во Штип во која досега се инволвирани две осмо одделенки и тројца бизнисмени, случајно ја откри вработен во еден од охридските хотели, каде покрај парите, мобилните и облеката што за своите услуги ги добивале, девојчињата често престојувале таму.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #2 on: September 10, 2010, 07:07:45 AM »
Koga tvoeto dete koe ima 13 godini cesto pretstojuva vo Ohrid nema da go prasas kade i so kogo odi??? "Cesto pretstojuvale"  Koga doma ke donese iPhone a ti mu davas 100 denari za shkolo ne im e cudno??  GLUPOSTI!!  Da ne me sfatite deka podrzuva maloletnicka prostitucija, lugjeto zasluzuvaat i zatvor, ama zaedno so roditelite na decata.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #3 on: September 10, 2010, 07:44:47 AM »
potpolno vo pravo Ljube, decata voopsto ne se krivi

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #4 on: September 10, 2010, 07:47:34 AM »
 Bolesnici se povekje i povekje.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #5 on: September 10, 2010, 09:23:13 AM »
Toj sto gi zloupotrebuva decata jas bi go "odral" a toa e tocno deka nivnite roditeli nemoze da neprimetat nisto ,edinstveno ako ne gi interesira i se na nekoj nacin ne podobni za cuvanje na deca ghgfrf
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #6 on: September 10, 2010, 10:31:35 AM »
Eve sekretarot na ZAM neka kaze ne negova specijalnost ama ima cel segment od semejno pravo i roditelsko pravo... Zloupotreba na dete odzimanje na roditelsko pravo...
Onoj bolesnikon siluval 3 kerki ne mu odzemale roditelsko pravo.. i da lezi ke lezi 3-10 godini i sto posle ko ke izleze PAK.. pa bre hemiska kastracija odma ili ko vo Tursko kastracija (skopenje so nozica).. Jas samo si se cudam Se stavam vo ULOGA na Sudija i doaga takov bolesnik i priznava kako najnormalna rabota..
odma mi se diga 200 pritisok a ovie nasive ko na APAURINI da se 30 dena pritvor...se cudam KOJ e POBUDALA..
.eh bre 30 dena pritvor..
priznaeno delo.. brisevi semeni.. pozitivni na semenski materjal.. vidlivi povredi i krvarenja na genitalii.. sodomizirano dete.. a ovie 30 dena pritvor.. eh breeee ZLATNO TURSKO....

Pred 2 godini koga od radovis gi fatija tie komsikite sto gi terale kerkite da se prostituiraat ni zatvor ni butur demek 12 godisnite devojcinja sami sakale e tuka treba  xfd i KORKA BRE... ili kako KINA na stadion i kursum u glava.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #7 on: September 10, 2010, 04:35:11 PM »
Koga tvoeto dete koe ima 13 godini cesto pretstojuva vo Ohrid nema da go prasas kade i so kogo odi??? "Cesto pretstojuvale"  Koga doma ke donese iPhone a ti mu davas 100 denari za shkolo ne im e cudno??  GLUPOSTI!!  Da ne me sfatite deka podrzuva maloletnicka prostitucija, lugjeto zasluzuvaat i zatvor, ama zaedno so roditelite na decata.

Секако, ако девојчињата имале нормални родители овие манијациве немало ни да помислат да им се приближат. Апсолутно се сложувам со тебе - затвор и за родителите (одземање на родителското право се подразбира).
Ситуацијава со вакви случки станува алармантна! Полуде светов или што е работава? Ќе почнеме да ги бараме „старите добри“ убиства за имот, пари и освета покрај вакви гадости!

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #8 on: September 10, 2010, 09:42:54 PM »
да бевме народ и држава немаше овие глупости да се случуваат. ама нејсе...ние го вртиме „газот“ како ќе каже америка. а подебилна држава од америка нема. значи и ние одиме накај нив.  gsdzxxvzzz

што се однесува до родителите, како што спомнаа погоре, у кина на стадион! basd

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #9 on: September 11, 2010, 12:25:26 AM »
Toa deka nie ja barame amerika i show biz zivot e fakt,
Roditelite  ghgfrfnz imam sretnato sekakvi primeri no najlos e deka roditelite gledaat i znaat, svesni se so se slucuva, no koga "malata" kerka ke izvadi pari i ke mu dade na tatkoto "na zaem" za cigari ili alkohol barem za moment site se srekjni, ova go zboram od moe svedostvo za vakva familija. Ova jas go narekuvam "roditelite mnogu vredni, mnogu rabotat" se izgubile vo noviot nacin na rabota i pazar pa ne mozat da doprat do pari a rabotat samo za so cist obraz da go izedat rucekot, tolku se depresivni nervozni i nesvesni baska ne priznavaat deka ne uspevaat tuku samo akaat i se falat kolku rabotat a u megjuvreme nemaat vreme za kerkite i koga ke se svestat se e kasno samo vazno e deka kerkite ne se tovar za familijata povekje a toa e samo bedna uteha vo bezdnata kaj so se nasle  gsdz a decata so glava u zid samo da se zivee carsijarski zivot HOLLYfuckinWOOD,
Dodeka decata letaat u filmot starcite spijat ili od umor ili pijani.

Moze se bolni u umot biznismenite sto se cepkaat so tolku mali deca, nivni pari nivna rabota, zakonot ako ne ja upravi rabotava nie sigurno tuka ke ja upravime, no ubavo e mislenja da se cujat.

Sto sme se fatile za Stip, niti e prv slucaj niti ke e posleden, neka kaze koj saka da plati za maloletnicka a ne moze da najde? Gi ima na kilo, surovo no vistinito za roditelite koi moze ke go osudat mojot post.

Neka mi prostat roditelite, im se izvinuvam, no neka vnimavaat zasto do 18 godini odgovornosta e 100% nivna, nadvor od doma drug e svetot u zadnje vreme, svet kaj so vladeat strasti i nikoj ne apstnira od nisto i ni kastracija ni skopanje ni tursko ni kursum nema da smeni nisto, ako strastite uspevaat da nadvladeat vo zemji kako Irak, iran kade sto kursum ako dobies za kazna ke slavis, so ostanalo za "demokratskite opstestva" kako nas.

Jas ne znam zosto ne mozeme da ziveeme kako obicni retardirani Makedonci???
Televizorot ni go eba mameto  :icon_thumright:
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #10 on: September 11, 2010, 12:45:23 AM »
Pirat i tuka ima razlika, i nie sme spiele so maloletnicki, kolku godini sme imale vo prva vtora godina sredno?? Toa e fakt, ama, togas i nie sme bile maloletni i ne sme gi nosele po tri dena vo Ohrid devojkite bez da znaat doma. Sigurno majkite na tie devojcinja ne se pijanici ako se tatkovcite, i nema sansi da ne znaat sto im rabotat devojcinjata i od kaj im se Leviski od 100 evra i mobilen od 200 evra i taka nataka. Zatoa nema opravduvanje ni amerika i ni televizija ni filmovi. Ti ako gledas non stop horor filmovi sigurno nema da se pretvoris vo vampir. Taka da nikoj ne e kriv osven roditelite sto ne gi kontroliraat i nasocuvaat svoite deca. Taka da toa deka amerika ni e.... mater nema vrska. Sto ne naucija od amerika kako se praj Kadilak ili satelit?? Tuku naucija kako de se kurvaat na 13 godini.  gsdz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #11 on: September 11, 2010, 01:23:49 AM »
 Samo fakt e deka ne mozele i ne smeele da ne znaat roditelite.Naprotiv vo povekjeto vakvi slucai znaat no zamizuvaat bidejkji samite ne se vo sostojba da im pruzat na decata materijalni dobra a podocna duri i ocekuvaat da kerkite im donesat.Sto ostanuva vo slucajot so siluvanite maloletni kjerki od tatkoto.Ke gi zali da gi prodava za da dojde do alkohol koga i samiot im go napravil toa.Za zal nedostatokot od vera etika vo kombinacija so ogromna neobrazuvana prosta masa na nivo na stoka ja koristat isto takvi stoki koi sto po igra na slucajot dosle do pari so koi sakaat koga ke si gi priustat site materijalni dobra da si kupat i prljavi strasti.I za zal 90% pak od bogatite lugje razmisluvaat taka.Zatoa religija i etika vo skolo da koga vekje ja nema vo semejstvata.Samo i tamu najgolemite pedofili se popovite.Ili smrtni kazni ili anarhija.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #12 on: September 11, 2010, 06:00:28 AM »
Dlaboka tema...

Da e kriminal togas se sudi opstestvoto i siromastijata no ova veke ne e kriminal, beter e.

Tuka jas krivi gi gledam "biznismenite"!!

Ne znam kolku ste zapoznaeno so turskiot zbor "ESNAF", na kratko da objasnam na naski, biznismen so kultura i moral ili po prosto SO CISTO LICE!! Postarite znaat na sto aludiram.

E denesnite biznismeni se, POVEKETO, opanicari i sekakvi seljacista koi mislat deka ako imaat pari go fatile gospod za madinja, gi ima od site veri, klasi i boi. PROSTO, nemaat i ne znaat sto e moral i kultura.

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #13 on: September 11, 2010, 06:01:38 AM »
Pirat i tuka ima razlika, i nie sme spiele so maloletnicki, kolku godini sme imale vo prva vtora godina sredno?? Toa e fakt, ama, togas i nie sme bile maloletni i ne sme gi nosele po tri dena vo Ohrid devojkite bez da znaat doma. Sigurno majkite na tie devojcinja ne se pijanici ako se tatkovcite, i nema sansi da ne znaat sto im rabotat devojcinjata i od kaj im se Leviski od 100 evra i mobilen od 200 evra i taka nataka. Zatoa nema opravduvanje ni amerika i ni televizija ni filmovi. Ti ako gledas non stop horor filmovi sigurno nema da se pretvoris vo vampir. Taka da nikoj ne e kriv osven roditelite sto ne gi kontroliraat i nasocuvaat svoite deca. Taka da toa deka amerika ni e.... mater nema vrska. Sto ne naucija od amerika kako se praj Kadilak ili satelit?? Tuku naucija kako de se kurvaat na 13 godini.  gsdz

i jas toa mislev deka roditelite se krivi, zamizuvaat...

Ljube nemoj sega falbi tuka od tipot nie vo 1-2 godina so maloletnicki vaka onaka  boske
Kazi svajcuvavme od dva tocaci praevme eden so volan i ostalo  boske
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #14 on: September 11, 2010, 06:06:12 AM »
Dlaboka tema...

Da e kriminal togas se sudi opstestvoto i siromastijata no ova veke ne e kriminal, beter e.

Tuka jas krivi gi gledam "biznismenite"!!

Ne znam kolku ste zapoznaeno so turskiot zbor "ESNAF", na kratko da objasnam na naski, biznismen so kultura i moral ili po prosto SO CISTO LICE!! Postarite znaat na sto aludiram.

E denesnite biznismeni se, POVEKETO, opanicari i sekakvi seljacista koi mislat deka ako imaat pari go fatile gospod za madinja, gi ima od site veri, klasi i boi. PROSTO, nemaat i ne znaat sto e moral i kultura.

Na biznismenite da ostavime da mu sudi opstestvoto i zakonot i drzavata koi se trudime da gi izgradime i oformime kako so treba...
Seriozno treba i principielno da si gi terame familijarnite obvrski prema decata da se obideme nasite deca sami da znaat kako da bidat imuni na toa, i da bideme sigurni deka ke gi sretne zloto nekade ama da znaat kako da se spravat...
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #15 on: September 11, 2010, 08:59:00 AM »
Уште шест нови лица се инволвирани во секс скандалот со малолетнички од Штип. По обезбедените докази сите заработија кривични пријави. Четворица од нив се клиенти и две девојки од Штип на возраст од 20 и 23 години.

Тие се осомничени дека организирано од јануари до јули годинава, ги подведувале двете осмо одделенки на проституција, со клиенти од Штип, Кочани,Куманово и Струмица, во угостителски објекти, станови и патнички возила.

„Им закажувале, им организирале такси превоз со клиентите, наплаќале од илјада до 5 илјади денари, дел од парите задржувале за себе, понекогаш и целиот износ го задржувале, а дел од парите давале на двете девојчиња„ рече Снежана Санева, портпарол на СВР Штип.


Во овој случај на малолетничка проституција покрај двете осмо одделенки од Штип, досега се инволвирани вкупно девет лица, меѓу нив најмногу има бизнисмени.

Истрагата продолжува бидејќи се претпоставува дека во малолетничката проституција, се вмешани и други малолетни девојчиња и луѓе кој ги користеле нивните сексуални услуги и од други градови во Македонија.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #16 on: September 11, 2010, 11:14:45 AM »
Само бесилка за педофили. Тогаш ќе ги снема.

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #17 on: September 11, 2010, 12:46:26 PM »
Бесилка ама на долната глава   basd

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #18 on: September 12, 2010, 01:48:08 AM »
Vo makedonija stom nema smrtna kazna nisto gsdz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: sto sve nema da doziveeme
« Reply #19 on: September 14, 2010, 11:26:09 AM »
Mislam deka svetot se poveke misli da se navrati na "postarite" kazni vo legislativata.. a smtrnata kazna bas poradi se pogolemiot broj na SVERSTITNI e na gole vrata.. sakale borcite za prava bunele ili ne

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal