collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Eve dva linka ,mosne korisna rabota
[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: KDF-GAC filteri  (Read 9063 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
KDF-GAC filteri
« on: September 28, 2010, 01:26:58 PM »
Eve dva linka ,mosne korisna rabota
[Login or Register]

[Login or Register]
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #1 on: September 29, 2010, 09:07:43 AM »
Одлични се
Немојте да се заебете да купите од бен тен пан во буњаковец како јас што се заебав и да платите 30 евра за еден.
Во дуќанџик блиску до џамијата има продавница за филтри и таму се 400 денари. Резервен патрон од 0,2 до 10 микрона 200 денари на бит пазар.
 gsdzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #2 on: September 29, 2010, 09:22:34 AM »
Одлични се
Немојте да се заебете да купите од бен тен пан во буњаковец како јас што се заебав и да платите 30 евра за еден.
Во дуќанџик блиску до џамијата има продавница за филтри и таму се 400 денари. Резервен патрон од 0,2 до 10 микрона 200 денари на бит пазар.
 gsdzz
odlicna informacija, 560855
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #3 on: September 29, 2010, 09:24:28 AM »
vo sekoja prodavnica za sanitarija gi ima, odlicni se za so kanister

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #4 on: September 29, 2010, 09:31:41 AM »
vo sekoja prodavnica za sanitarija gi ima, odlicni se za so kanister
Koako so kanister? Aj pojasni malu  55655
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #5 on: September 29, 2010, 01:14:23 PM »
A od kaj hlor u tetovo da mi objasni nekoj i sto na nekoj ke mu e filter za hloramin hgfgd... ne ziveeme vo arizona  hgfg

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #6 on: September 29, 2010, 01:16:25 PM »
Ne e samo za hlor,Го отстранува хлорот, Олово, хемикалии, тешки метали.

Остава корисни минерали, како што се калциум и магнезиум

Citaj ubavo
« Last Edit: September 29, 2010, 01:17:26 PM by nenad66 »
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #7 on: September 29, 2010, 01:26:34 PM »
ahaaa  hgfgd jas se iznervirav zosto site kuburime so tvrdina na voda pa prvo pomisliv nekoja smola za 200 denara i se popaliv ko malo dete.. i ko procitv hloramin rekov AMERICKO SRANJE  ghgf

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #8 on: September 30, 2010, 09:10:30 AM »
ahaaa  hgfgd jas se iznervirav zosto site kuburime so tvrdina na voda pa prvo pomisliv nekoja smola za 200 denara i se popaliv ko malo dete.. i ko procitv hloramin rekov AMERICKO SRANJE  ghgf
Pa si u koma  :laugh:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #9 on: September 30, 2010, 12:04:00 PM »
Аџи, во тоа чудо можеш да ставиш што сакаш. Ако несакаш микронски филтер, за уште 400 денари ќе си земеш празен патрон и можеш да го полниш со каков материјал што сакаш. Величината на патроните е 1 литар.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #10 on: September 30, 2010, 02:27:24 PM »
Аџи, во тоа чудо можеш да ставиш што сакаш. Ако несакаш микронски филтер, за уште 400 денари ќе си земеш празен патрон и можеш да го полниш со каков материјал што сакаш. Величината на патроните е 1 литар.
Dime utre so prais daj da ideme da gi vidime  :icon_salut:

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #11 on: September 30, 2010, 06:31:32 PM »
Koj e vo moznost ako saka neka proveri za kolku ke se namali tvrdinata na vodata so toa cudo, jas bi zemal edno takvo  hgfgd
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #12 on: October 01, 2010, 09:29:53 AM »
Ne e samo za tvrdina na vodata tuku i drugi raboti.bi trebalo da e ubavo.
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #13 on: October 01, 2010, 10:30:16 AM »
Utre ke vidam ako nemam drugi obvrski obavezno ke zemam... fala Nenad  gsdzz
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #14 on: October 01, 2010, 10:48:48 AM »
Koj e vo moznost ako saka neka proveri za kolku ke se namali tvrdinata na vodata so toa cudo, jas bi zemal edno takvo  hgfgd
Да ни биде на сите јасно.
Овие Ненад што ги пиша како линк се комплетни филтри со материјал.
Овие за кои јас зборам се на изглед исти но со микронски филтер и затоа се отвор од 1/2 цол = 400 денари или 1 цол = 450 денари.
Во тој може да се стави, активен јаглен или смола за омекнуванје на водата. Најдобро е два да се земат и во едниот јаглен, а во другиот смола. Така за 800 денари добиваш 2 микронски филтри + 140 денари активен јаглен + 250 денари смола = 1090 денари цел систем.
Освен ова ти требаат и фитинзи за да ги споиш.

Аџи, во тоа чудо можеш да ставиш што сакаш. Ако несакаш микронски филтер, за уште 400 денари ќе си земеш празен патрон и можеш да го полниш со каков материјал што сакаш. Величината на патроните е 1 литар.
Dime utre so prais daj da ideme da gi vidime  :icon_salut:
Утре сум слободен, ќе одам баш на битпазар. Може таму да се најдеме.  gsdzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #15 on: October 01, 2010, 10:53:52 AM »
Заборавив да пишам дека со ова можеш успешно да стигнеш до 0 тврдина во првите 50 литри вода. Како точиш повеќе, тврдината се зголемува. До 300 литра. Потоа мора да ја регенерираш смолата. 1 литар катјонска смола до 300 литра вода без регенерација. Се регенерира со солна киселина или со сол. 1/4 солна киселина и 3/4 вода или литар солна киселина (15%-20% за домакинства) и 3 литри вода. Треба да тече низ смолата полека 30 минути. Активниот јаглен се менува на секои 6 месеци.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #16 on: October 01, 2010, 11:33:29 AM »
utre ti vrtam dime i ke se najdeme tamu.. 3dclin

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #17 on: October 02, 2010, 09:22:36 AM »
Аџи, што направи? Зема од филтрите? Дај извести и сликај да видат другите.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #18 on: October 02, 2010, 09:24:28 AM »
bevme vidovme zemavme..
3 kanistri x 400 denari so 5mikronski filtri
+2 x prazni x 372 denari(od bunjakovec) + 400 denari fitinzi(pazar)
+ smola ke vidime kolku ke bide i dobivas 1 mikronski + 2 L smola za omeknuvanje.. NICE
 55655 Dime
« Last Edit: October 02, 2010, 09:26:48 AM by ADZI »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: KDF-GAC filteri
« Reply #19 on: October 02, 2010, 09:27:08 AM »
BRAVO, eve dobivte RO aparat (bez membrana), ama za diskusi e super

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal