collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:13:50 PM]


Stobi Amaterot by p
[November 24, 2020, 10:12:33 PM]


Пак реновиравме кај Цветко ;-) by p
[November 23, 2020, 11:33:04 PM]


Инсекти како храна (бета) by p
[November 04, 2020, 03:39:53 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by DimitarJ
[November 03, 2020, 04:42:36 AM]


Недела е ден за генералка кај Цветко by Ivanov Mitko
[November 02, 2020, 07:48:54 PM]


дебелина на стакло by marjanmic
[November 02, 2020, 01:48:02 AM]


Паразити, запек или нешто трето? by Damjan Janev
[November 01, 2020, 01:19:17 PM]


Да се претставам... by p
[October 28, 2020, 09:58:19 PM]


Filtracija kaj akvarium RS so fabricka pumpa by Boro Toseski
[October 15, 2020, 04:57:19 AM]

The first post content
Koga se raboti za morska akvaristika tuka nema mnogu sto da se zboruva. Jas koga zboruvam za morska sekogas mislam za Reef Akvaristika. E tuka "baba laze, trap ne laze". NEMA IMPROVIZACIJI, reef-ot ne oprostuva i filtracijata nikogas ne e dovolna. Glavnata filtracija, sprema mene se vrsi so pomosta na Protein Skimer. Toj sto ima znae za sto zboruvam. Otpadot sto izleguva vo skimerot nemoze so nisto drugo da se dobie. Kolku informativno, skimerite (vo hobito) se uzasno skupi, 500-1500 evra za prosecen akvarium. No toa e Reef. Reef kvaristika ne e cuvanje na ribi tuku odgleduvanje na korali, koi se edni od najzahtevnite sustestva. Akvarium so zdravi korali e "melem za oci". :)

Posto sum iskusil i dvete strani, koga se zboruva za slatkovodna akvaristika togas stakleniot filter (koj e skoro slicno sto i sump vo reef-ot) ne moze nisto da go zameni. Sve e do bioloskata filtracija, sto pogolema povrsina na bio mediata to po stabilen akvarium.

eve jas malku opsto, kolku da pocne temata. Adzi ke kaze nesto za negovite izumi so filtriranjeto  :D

Link

Author Topic: Morski vs Slatkovodna  (Read 1289 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Morski vs Slatkovodna
« on: May 31, 2008, 09:14:28 AM »
Koga se raboti za morska akvaristika tuka nema mnogu sto da se zboruva. Jas koga zboruvam za morska sekogas mislam za Reef Akvaristika. E tuka "baba laze, trap ne laze". NEMA IMPROVIZACIJI, reef-ot ne oprostuva i filtracijata nikogas ne e dovolna. Glavnata filtracija, sprema mene se vrsi so pomosta na Protein Skimer. Toj sto ima znae za sto zboruvam. Otpadot sto izleguva vo skimerot nemoze so nisto drugo da se dobie. Kolku informativno, skimerite (vo hobito) se uzasno skupi, 500-1500 evra za prosecen akvarium. No toa e Reef. Reef kvaristika ne e cuvanje na ribi tuku odgleduvanje na korali, koi se edni od najzahtevnite sustestva. Akvarium so zdravi korali e "melem za oci". :)

Posto sum iskusil i dvete strani, koga se zboruva za slatkovodna akvaristika togas stakleniot filter (koj e skoro slicno sto i sump vo reef-ot) ne moze nisto da go zameni. Sve e do bioloskata filtracija, sto pogolema povrsina na bio mediata to po stabilen akvarium.

eve jas malku opsto, kolku da pocne temata. Adzi ke kaze nesto za negovite izumi so filtriranjeto  :D
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Morski vs Slatkovodna
« Reply #1 on: May 31, 2008, 01:52:04 PM »
Разликата помеѓу морскиот и слатководниот се однесува на се.. но колку и да е ралзичен на изглед и двата се толку блиску што дури и запрепастува..
постојат разни типови на филтрација. Под поимот филтрација највеќе мислам на биолошката која и ни задава најголем проблем.
Повеќето светски признати имиња во оваа наука се согласни дека се потребни 10-20% зафатнина на филтерматерјалот.
Биолошкиот филтер матерјал (иако мислите дека е различен кај двата вида на аквариуми) у ствари е ист.
Рибите изпуштаат оргаски материи, храна и слуз, кој ХЕТЕРОТРОФНИТЕ бактерии го прават во амоњак/амониум.
Амоњакот/амониумот го разградува НИТРОСОМОНАС во НИТРИТ.
НИТРИТОТ НИТРОСПИРА го разградува во НИТРАТ.
И овој НИТРАТ е „отровот кој не ги убива рибите“ него анаеробни бактерии. кој се хетеротрофи а и
Azotobacter, Derxia, Beijeringeia,  Azomona  како и симбиоти Rhizobium.. го одвојуваат нитратот од протеински клетки и веќе може да се раздвои дел на АЗОТ дел на Кислород.
Овие бактерии  сите до една им треба дупче од 15 нано метри да се населат тоест да не се движат слободно-поткрепат.
И тие дупчиња се во ЖИВИОТ КАМЕН кај морскиот, и кај сипораксот и ехеим супстрат про-то кај слатководниот (до душа постои и лава камења кој се викаат ПУМИЦЕ) а заедно сите тие со создаваат од прав при голема температура за да се создат дупчиња од 15 НМ.

ова е почеток..може и у друга тема па да продолжиме..  ;)


Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Morski vs Slatkovodna
« Reply #2 on: June 01, 2008, 12:45:42 AM »
Database Error: MySQL server has gone away
File: /mnt/w0505/d42/s15/b02d19e8/www/mkreef.com/Sources/Subs.php
Line: 3215

3 strani tekst nejke da mi postira ova mi javue.. zamalce da mi go snema tekstot ke pcuev zimi se  ;D

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Morski vs Slatkovodna
« Reply #3 on: June 01, 2008, 12:50:00 AM »
3 страни текст?? го прегреја серверот изгледа  ;D Чудно, пробај на нова тема и делови. Некогаш ако има линк тогаш се јавува проблем!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags:
 

SOl za morski akvarium

Started by diki

Replies: 12
Views: 1341
Last post January 31, 2012, 11:09:52 PM
by Ljube
Users Online Users Online (27)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal