collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:51:05 AM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Bravo Goch,odlicno za sega.Ostavi malku vreme trevite da se prilagodat pa ke zagusti.Ne pratev,dali stavi CO2 i soodvetno svetlo?
P.S.Edna preporaka do site sto fotografiraat akvariumi,da ne ja menuvaat informacijata za slikata,osven igranje so ramki,potpisi i slicno dokolku ne se bara toa,na pr. za vo spisanie.Jas ne bi cepkal duri ni so svetla i kontrasi,toa moze da se postigne so eksperimenti pri fotografiranjeto.Bi sakal da go vidam sto poprirodno akvariumot,zatoa vaka i deluva dosta vestacki i plasticno.Toa e samo moe mislenje.

Link

Author Topic: Manipulacija na fotografija DA ili NE !  (Read 4899 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vsutarov

 • Guest
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« on: October 14, 2010, 10:43:38 AM »
Bravo Goch,odlicno za sega.Ostavi malku vreme trevite da se prilagodat pa ke zagusti.Ne pratev,dali stavi CO2 i soodvetno svetlo?
P.S.Edna preporaka do site sto fotografiraat akvariumi,da ne ja menuvaat informacijata za slikata,osven igranje so ramki,potpisi i slicno dokolku ne se bara toa,na pr. za vo spisanie.Jas ne bi cepkal duri ni so svetla i kontrasi,toa moze da se postigne so eksperimenti pri fotografiranjeto.Bi sakal da go vidam sto poprirodno akvariumot,zatoa vaka i deluva dosta vestacki i plasticno.Toa e samo moe mislenje.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #1 on: October 14, 2010, 11:08:54 AM »
Bravo Goch,odlicno za sega.Ostavi malku vreme trevite da se prilagodat pa ke zagusti.Ne pratev,dali stavi CO2 i soodvetno svetlo?
P.S.Edna preporaka do site sto fotografiraat akvariumi,da ne ja menuvaat informacijata za slikata,osven igranje so ramki,potpisi i slicno dokolku ne se bara toa,na pr. za vo spisanie.Jas ne bi cepkal duri ni so svetla i kontrasi,toa moze da se postigne so eksperimenti pri fotografiranjeto.Bi sakal da go vidam sto poprirodno akvariumot,zatoa vaka i deluva dosta vestacki i plasticno.Toa e samo moe mislenje.

Хехе имам CO2 смеса, а светлото е 0.5WPL. Околу фотографиите, и самиот фотоапарат има контраст и светлина, исто се фаќа, и таму ако подесуваш ќе излезе дека ја средуваш фотографијата, не би чепкал во фотошоп само ако е направена со DSLR, со обичниве неможеш да го доловиш природно аквариумот, секогаш ќе има проблем со светлина, боја, бистрина итн...  :icon_thumright:
Goran Manevski

vsutarov

 • Guest
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #2 on: October 14, 2010, 11:20:56 AM »
Mislam deka si greska,podobro da e polos aparat,odkolku cepkana fotografija so photoshop koga stanuva zbor za prirodno(osven svetlina na pr.)Pa nema da ti go ocenuvame aparatot,tuku toa sto e vo akvariumot,a kako ke vidime porealno ako ti manite gi sredis so photoshop?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #3 on: October 14, 2010, 11:53:52 AM »
vsutarov, во потполност се сложувам со тебе за фотографирањето.

горан, гледаш и други имало што размислуваат малку поинаку.  ghgf

Mislam deka si greska,podobro da e polos aparat,odkolku cepkana fotografija so photoshop koga stanuva zbor za prirodno(osven svetlina na pr.)Pa nema da ti go ocenuvame aparatot,tuku toa sto e vo akvariumot,a kako ke vidime porealno ako ti manite gi sredis so photoshop?

Bravo Goch,odlicno za sega.Ostavi malku vreme trevite da se prilagodat pa ke zagusti.Ne pratev,dali stavi CO2 i soodvetno svetlo?
P.S.Edna preporaka do site sto fotografiraat akvariumi,da ne ja menuvaat informacijata za slikata,osven igranje so ramki,potpisi i slicno dokolku ne se bara toa,na pr. za vo spisanie.Jas ne bi cepkal duri ni so svetla i kontrasi,toa moze da se postigne so eksperimenti pri fotografiranjeto.Bi sakal da go vidam sto poprirodno akvariumot,zatoa vaka i deluva dosta vestacki i plasticno.Toa e samo moe mislenje.

Хехе имам CO2 смеса, а светлото е 0.5WPL. Околу фотографиите, и самиот фотоапарат има контраст и светлина, исто се фаќа, и таму ако подесуваш ќе излезе дека ја средуваш фотографијата, не би чепкал во фотошоп само ако е направена со DSLR, со обичниве неможеш да го доловиш природно аквариумот, секогаш ќе има проблем со светлина, боја, бистрина итн...  :icon_thumright:

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #4 on: October 14, 2010, 12:05:15 PM »
Mislam deka si greska,podobro da e polos aparat,odkolku cepkana fotografija so photoshop koga stanuva zbor za prirodno(osven svetlina na pr.)Pa nema da ti go ocenuvame aparatot,tuku toa sto e vo akvariumot,a kako ke vidime porealno ako ti manite gi sredis so photoshop?

Хехе не ме сфати, ти со фотоапаратот кога ќе подесиш појак контраст, подобро светло, подобра бистрина фактички ја фотошопираш... Не зборувам за фронталната што сум ја средил така, што сум ги избришал страните и врвот тоа е монтажа, зборам за обичните фотографии, ако ти средиш на твојот фотоапарат боја и светлина, зошто јас на моите фотографии направени со полош фотоапарат неможе да ги средам истите работи во фотошоп?

Петар, јас не реков дека треба сите да размислуваат како мене, јас само ги споредувам работите, он ако има една серија подобар фотоапарат од мојот, ќе вади фотографии со подобра бистрина, боја, светлина  итн, зошто јас тоа да не го додадам во фотошоп, фотографијата ќе биде слична како со неговиот...
Goran Manevski

vsutarov

 • Guest
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #5 on: October 14, 2010, 12:21:14 PM »
Затоа што не можеш да направиш подобра фотографија со полош апарат,пак ке ти кажам кога се бара да се долови ПРИРОДНАТА СИТУАЦИЈА,како што е случај тука.Можеш нешто да компензираш на недостатоците на твојот апарат како што е дисторзија на леќа,Е ТОА Е ПОДОБРУВАЊЕ.Можеш да ја осветлиш ако е темна,ама подобро ке го направиш тоа доколку можеш со апаратот.Еве ти еден пример кога се сликаме за пасош или лична карта,тука е целта иста:што поприродно и не е дозволено чепкање.Подесувањата на апаратот се всушност управување со механиката на апаратот,а доколку има внатре некој софтвер за обработка на сликата тоа е напоменато и се прави после сликањето.Е кога станува збор за:"слика на месецот",тоа е друг муабет.Овде ти бараш помош од колеги во врска со твојот аквариум,а не какви се твоите способности во photoshop.Истото го мислам и за другите колегите кои ја применуваат оваа софтверска алатка за менување на сликата.Одлуката е секако ваша.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #6 on: October 14, 2010, 12:33:55 PM »
Види Виктор, очигледно не се разбираме, средување на боја и светлина не ја прави фотографијата вештачка или не оригинална, истата опција ја има и самиот фотоапарат, те разбирам дека си антифотошоп, но и најдобрите фотографи го користат...  :icon_thumright: hgfgdfd
« Last Edit: October 14, 2010, 12:49:50 PM by goch »
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #7 on: October 14, 2010, 12:54:34 PM »
temata e zatvorena na nekolku minuti dodeka ja rascistam, se vodi, dobra, diskusija nepovrzana so istata
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #8 on: October 14, 2010, 01:03:49 PM »
вака и јас мислев да пишам али да не ја упропастуваме темата на гоч

под менување на сликата не спаѓа контраст, осветлување, и сл основни работи
под фотоманипулација е сосема друго нешто како сликата на гоч последната

и е сосема употребливо и препорачливо да се досреди со осветлување контраст за сите кои немаат хардверска можност за тоа (DSL апарати) дури и полупрофесионалците (да попупрофесионалци, кај нас нема професионалци иако така си се декларирааат) користат + софтвер за тоа

што сега доколку направам кроп и направам малку контраст ја изменувам оригиналната слика доколку сликам со мобилен и слvsutarov te citiram tuka bidejki pak pisa tamu
ghgfЕее Горан,јас те разбирам и не сум антифотошоп воопшто.Фотошоп е веќе уметност и го оправдувам кога и неговото користење е оправдано.Фотографиите на девојките на насловните страни на списанијата се феноменално едитирани од страна на, да ги наречам уметници во фотошоп.Ама има една работа,кога ке ја видиш девојката на улица нема да ја препознаеш во буквална смисла на зборот.А, тоа ние овде не го посакуваме освен пак ке се повторам во натпреварот,претпоставувам и другите ке се сложат,бидејки ти бараш мислење за реалната состојба на твојот аквариум каде решаваме акваристички прашања.
Јас не мислам дека ти си претерал многу,ама ете и некои други поискусни веке приметија особини на разгледница.
Можеби треба да се отвори некоја тема повеке за пореално фотографирање на нашите аквариуми како и фотографирање за натпревар,ама тоа му оставам на Pocto

zosto ako nekoj spomne ja dosredil so fotoshop (kontrast svetlo,..) odma pomisluvas na photomanipulacija
pr mozam da ja dosredam i so obicen pregleduvas za sliki osnovno

dali toa e manipulacija za tebe :) ili samo koga se spomne photoshop


i batali tie devojkite na naslovna, zboruvame obicno dosreduvanje
brithness, contrast, crop,...
« Last Edit: October 14, 2010, 01:15:01 PM by tomce »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #9 on: October 14, 2010, 01:21:35 PM »
ако сакате натпревар на фотографии, тогаш не треба да се едитира ниту светлината. пошо да не е таа светлина воопшто нема ниту да имаме фотографија. исто како окото на човекот. да нема светлина нема ништо да видиш. и сега тоа да се едитира со фотошоп. викате не е голема работа или дека не се сменило нешто. не! јас не мислам така. се сменило и тоа многу. тогаш натпреварот нека го прекрстат го во фотошоп едитирања. така ќе има повеќе смисла. јас како и да е нема да менувам во фотошоп. тоа е мојот избор...  gsdxzz

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #10 on: October 14, 2010, 01:26:47 PM »
ако сакате натпревар на фотографии, тогаш не треба да се едитира ниту светлината. пошо да не е таа светлина воопшто нема ниту да имаме фотографија. исто како окото на човекот. да нема светлина нема ништо да видиш. и сега тоа да се едитира со фотошоп. викате не е голема работа или дека не се сменило нешто. не! јас не мислам така. се сменило и тоа многу. тогаш натпреварот нека го прекрстат го во фотошоп едитирања. така ќе има повеќе смисла. јас како и да е нема да менувам во фотошоп. тоа е мојот избор...  gsdxzz

Многу тврдоглаво одите кон ова, фотошоп го користат и најдобрите фотографи, еве јас ќе ти кажам дека ти ако мрднеш една опција во твојот фотоапарат користиш фотошоп, ја едитуваш фотографијата преку фотоапаратот, некој го прави истото со фотошоп, зошто со глава во ѕид? Исто е...
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #11 on: October 14, 2010, 01:26:49 PM »
abe zatoaa pak natprevarot ne e konkurs za profesionalna ili ne znam kakva slika, tuku INTERESNA, bas poradi toa sto nekoi imaat pojaki aparati a nekoi se povesti vo manipulacijata. Vaka sekoj ima isti sansi, pa makar i od mobilen da e.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #12 on: October 14, 2010, 01:32:29 PM »
pocttopus brat ti go kazuvam ova kako informaticar oti toa sum po struka
batali toa fotoshop editiranje i ne e istata slika

slikata dokolku ima kvalitet isto e dali jas svetlina ke ja editiram pred da ja slikam ili vo softverski (namerno ne pisuvam fotoshop)

ako sakas ke napravime test so ist aparat podesen kontrast/svetlina pred i posle so softver ke vidis deka nema raslika voopsto


i ne e manipulacija dokolku se koristat osnovnite raboti kontrast/svetlina,  foto manipulacija e sosema drugo

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #13 on: October 14, 2010, 01:34:26 PM »
foto manipulacija e sosema drugo

Токму така фотоманипулација е фотомонтажа, како на пример ова:А не средување, контраст и светлина...
Goran Manevski

vsutarov

 • Guest
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #14 on: October 14, 2010, 01:42:26 PM »
Томче,во мојот претпоследен пост има цитирам:"Можеш да ја осветлиш ако е темна,ама подобро ке го направиш тоа доколку можеш со апаратот",а спомнав и претходно:"Edna preporaka do site sto fotografiraat akvariumi,da ne ja menuvaat informacijata za slikata,osven igranje so ramki,potpisi i slicno".
 Значи се зависи од тоа до каде ке оди вашата суптилност или англичаните како што викаат "your touch",а да не се промени вашиот "оригинален" pogled на аквариумот кој само вие можете да го видите најреално со вашите очи или "natural view". :happy:
 Прво мислам дека треба да направиме и мала граница,кога сакаме да направиме пореална или подобра фотографија,мада има и многу заедничко тука.Постојат и многу други начини како да се дојде до подобра/пореална фотографија пред да се почне со едитирање.На пр. средување на светлото во и надвор од аквариумот,користење на статив или импровизација,постигнување на соодветни подесувања на апаратот:ISO,metering,focal length,shutter speed и др,проблеми со рефлексија.
 Јас  успеав да направам одлични,а и подобри фотографии(се уште не ми е јасно) со мојот стар идиот,одколку со мојот нов и суште ненаучен DSLR,и немам пипнато photoshop.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #15 on: October 14, 2010, 01:44:08 PM »
горан, не се сложуваме тука. како и да е. за мене не постои најдобар фотограф. башка еве ќе видиш на овој линк како се даваат коментари и награди за такви фотографии. за воља на вистината јас сум ја дал таа награда или коментар, зготвен со сликичка и текст под неа. тука текстот кажува се...

[Login or Register]

а еден познат фотограф, мислам дека и Уран би требало да го знае и се вика Ансел Адамс, вели вака:

-A good photograph is knowing where to stand.
-Not everybody trusts paintings but people believe photographs.


;)

Многу тврдоглаво одите кон ова, фотошоп го користат и најдобрите фотографи, еве јас ќе ти кажам дека ти ако мрднеш една опција во твојот фотоапарат користиш фотошоп, ја едитуваш фотографијата преку фотоапаратот, некој го прави истото со фотошоп, зошто со глава во ѕид? Исто е...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #16 on: October 14, 2010, 01:49:36 PM »
и јас ја имам истата струка ама немаме исто мислење. исто како што сакаш да направиш поприроден аквариум без пластични треви и триста глупости во него. така и ова. сега не можеш да кажеш дека некоја „жена е малку трудна“! така да едитирана фотографија си е едитирана. дали фотошоп или пејнт не ми менува многу.

што мислиш кој е најголемиот душман на фотографијата? прашај некој друг. јас знаеш шо ќе ти одговорам па затоа прашај и некој друг што слика.

pocttopus brat ti go kazuvam ova kako informaticar oti toa sum po struka
batali toa fotoshop editiranje i ne e istata slika

slikata dokolku ima kvalitet isto e dali jas svetlina ke ja editiram pred da ja slikam ili vo softverski (namerno ne pisuvam fotoshop)

ako sakas ke napravime test so ist aparat podesen kontrast/svetlina pred i posle so softver ke vidis deka nema raslika voopsto


i ne e manipulacija dokolku se koristat osnovnite raboti kontrast/svetlina,  foto manipulacija e sosema drugo

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #17 on: October 14, 2010, 01:50:34 PM »
Dali na ADA e dozvoleno foto-sop,ili samo manipulacija i umesnost so aparatot i sekako kvaliteten aparat
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #18 on: October 14, 2010, 01:54:30 PM »
sve sto izleguva od aparat se vodi kako "prirodna" slika, ako se cepne togas e manipulirana, i ne mesajte babi i zhabi, manipulacija i fotomontaza ne e edno te isto
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Manipulacija na fotografija DA ili NE !
« Reply #19 on: October 14, 2010, 02:03:03 PM »
Петар без навреда ама ти или не ни ги читаш моите постови или не ги разбираш, упорно одиш со главата во ѕид, корекција на основни едити не ја прави фотографијата нереална, истите корекции ги правеше и ти кога го фотографиравме мојот аквариум, појачуваше боја, смалуваше исо, само не со фотошоп туку директно на фотоапаратот...

Уран, па како таа може да биде природна ако ние преку фотоапаратот ја средиме фотографијата (основни корекции), а ако ги направиме истите основни корекции преку фотошоп е вештачка, нема логика...
Goran Manevski

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal