collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:10:12 AM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Ќе зборувам за активниот јаглен во филтрацијата, независно дали станува збор за слатководна или морска акваристика и независно дали станува збор за стаклен филтер, сумп, канистер, хенг он или топ филтер.
Нема да ве замарам со стручни термини, туку ќе ви кажам народски и едноставно.

Активниот јаглен се дели на два дела и тоа е подалба според активирање на јагленот:
1. Активиран со помош на хемиска реакција
2. Активиран со помош на температура

Активен јаглен активиран со помош на хемиска реакција нетреба да го користитите во вашите аквариуми бидејќи од самото сатавање испушта фосфати и други штетни материи кои ќе ја уранат рамнотежата на вашиот аквариум.

Активниот јаглен активиран со помош на температура е вистинскиот избор за вашиот аквариум т.е. филтер. Овој јаглен нема штетно да влијае на рамнотежата во вашиот аквариум и ќе придонесе за одлична хемиска филтрација.
Има многу теми кои зборат за јагленот дека после одредено време „мора“ да се смени бидејќи испуштал штетни материи. Ова е класична невистина. По изминување на дејството на активниот јаглен тој се претвора во биолошки филтер. На него како и на останатите материјали за биолошка филтрација се населува тоа што треба да се насели и делува како биолошки филтер материјал.

На колку време треба да се менува? - пишува на самите опаковки од страна на производителот. Обично тоа е од 30 до 90 дена. Но како што кажав немора да го смените и по истекот на рокот ако не ви е потребна хемиска филтрација и да го оставите нема да наштети во никој случај, само ќе го смени дејството и ќе се претвори од хемиски во биолошки филтер.

Дали може да се искористи истиот повторно? Може со загревање во печка, но поефтино е да си купите нов бидејќи нема да трае исто како нов.

Како да знаеме каков јаглен купуваме? - Оној кој е активиран со помош на температура т.е. оној што ни треба, обично производителот напишал на кутијата дека е таков. Втор начин на препознавање е цената, поскап е тој што ви треба.

Јас сум ги користел и двата и сум се уверил дека ова е вака. Во моите филтри имам постојано активен јаглен и немам проблем кога тој е во нив.

Колкава количина треба да се стави? - Обично пишува од страна на производителот, ако не е напишано тогаш 2 до 3 грама на литар вода.

Ако има некој нешто да додаде - пишете.

Link

Author Topic: Активен јаглен во филтерацијата  (Read 2399 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Активен јаглен во филтерацијата
« on: October 19, 2010, 12:09:10 PM »
Ќе зборувам за активниот јаглен во филтрацијата, независно дали станува збор за слатководна или морска акваристика и независно дали станува збор за стаклен филтер, сумп, канистер, хенг он или топ филтер.
Нема да ве замарам со стручни термини, туку ќе ви кажам народски и едноставно.

Активниот јаглен се дели на два дела и тоа е подалба според активирање на јагленот:
1. Активиран со помош на хемиска реакција
2. Активиран со помош на температура

Активен јаглен активиран со помош на хемиска реакција нетреба да го користитите во вашите аквариуми бидејќи од самото сатавање испушта фосфати и други штетни материи кои ќе ја уранат рамнотежата на вашиот аквариум.

Активниот јаглен активиран со помош на температура е вистинскиот избор за вашиот аквариум т.е. филтер. Овој јаглен нема штетно да влијае на рамнотежата во вашиот аквариум и ќе придонесе за одлична хемиска филтрација.
Има многу теми кои зборат за јагленот дека после одредено време „мора“ да се смени бидејќи испуштал штетни материи. Ова е класична невистина. По изминување на дејството на активниот јаглен тој се претвора во биолошки филтер. На него како и на останатите материјали за биолошка филтрација се населува тоа што треба да се насели и делува како биолошки филтер материјал.

На колку време треба да се менува? - пишува на самите опаковки од страна на производителот. Обично тоа е од 30 до 90 дена. Но како што кажав немора да го смените и по истекот на рокот ако не ви е потребна хемиска филтрација и да го оставите нема да наштети во никој случај, само ќе го смени дејството и ќе се претвори од хемиски во биолошки филтер.

Дали може да се искористи истиот повторно? Може со загревање во печка, но поефтино е да си купите нов бидејќи нема да трае исто како нов.

Како да знаеме каков јаглен купуваме? - Оној кој е активиран со помош на температура т.е. оној што ни треба, обично производителот напишал на кутијата дека е таков. Втор начин на препознавање е цената, поскап е тој што ви треба.

Јас сум ги користел и двата и сум се уверил дека ова е вака. Во моите филтри имам постојано активен јаглен и немам проблем кога тој е во нив.

Колкава количина треба да се стави? - Обично пишува од страна на производителот, ако не е напишано тогаш 2 до 3 грама на литар вода.

Ако има некој нешто да додаде - пишете.
« Last Edit: October 19, 2010, 12:58:02 PM by DimitarJ »

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #1 on: October 19, 2010, 12:13:09 PM »
Dimitar cestitki za prviot  gsdxzz tekst ,da ti se mnozat 2 karmi  gsdxzzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #2 on: October 19, 2010, 12:26:01 PM »
Благодарам.
« Last Edit: October 19, 2010, 12:58:18 PM by DimitarJ »

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #3 on: October 19, 2010, 12:30:04 PM »
prv pat slusam za hemiski hgfgd

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #4 on: October 19, 2010, 12:39:51 PM »
Ova falese na forumot bravo

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #5 on: October 19, 2010, 12:47:36 PM »
 560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #6 on: October 19, 2010, 01:14:55 PM »
prv pat slusam za hemiski hgfgd
Обично кинескиот - ефтиниот е активиран со помош на хемиска реакција. Но немора да значи дека сите кинески се такви.
Затоа плати поскапо и биди сигурен, или од кај што си го купи ти би требало да е ОК.

vsutarov

 • Guest
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #7 on: October 19, 2010, 01:18:59 PM »
 gsdxzzz  560855

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #8 on: October 19, 2010, 01:23:36 PM »
Дали може да се искористи истиот повторно? Може со загревање во печка

Kako kolku?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #9 on: October 19, 2010, 01:35:14 PM »
Moze, ako ja peces na 600-900 celziuzi
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline betim

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје, Чаир
 • Age: 32
 • Posts: 496
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #10 on: October 19, 2010, 02:38:45 PM »
Ако има некој нешто да додаде - пишете.

560855
Resist the temptation

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #11 on: October 19, 2010, 11:11:39 PM »
Moze, ako ja peces na 600-900 celziuzi
gsdzz

Offline tanjica

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2010
 • Location: Sv.Nikole
 • Age: 57
 • Posts: 167
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #12 on: October 20, 2010, 01:18:08 AM »
Od pred eden mesec imam Atman 600,hang-on,prodavacot rece deka vnatre ima filter so aktiven jaglen.Minatata nedela detalno go izmiv bidejki imase mnogu alga.Dali treba i kade mozam da najdam da go zamenam beliot filc koj navodno bil so aktiven jaglen?

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #13 on: October 20, 2010, 02:41:22 AM »
Od pred eden mesec imam Atman 600,hang-on,prodavacot rece deka vnatre ima filter so aktiven jaglen.Minatata nedela detalno go izmiv bidejki imase mnogu alga.Dali treba i kade mozam da najdam da go zamenam beliot filc koj navodno bil so aktiven jaglen?

Неможеш да го замениш, а и не ти треба активен јаглен во ханг он филтер, стави во филтерот керамика подобро, ако има место...
Goran Manevski

Offline jordan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2009
 • Location: kumanovo makedonija
 • Age: 48
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #14 on: October 20, 2010, 02:42:28 AM »
a dali e vistina, deka po koristenje da se stavi vo sol so voda deka pak ke mu se vrati sposobnosta za apsorbiranje i ke moze da se koristi pak ...taka mi se nesto vrti vo glavata..a kolko da bide solena voda i kolku da stoi vo nea bas i neznam...pozdrav

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #15 on: October 20, 2010, 02:51:16 AM »
apsorbiranje

aktivniot jaglen ne aPsorbira tuku aDsorbira , toa se razlicni raboti ...

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #16 on: October 20, 2010, 05:11:48 AM »
 gsdxzzz za tekstot ,daj samo kazi nekolku proizvoditeli na kvaliteten jaglen

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #17 on: October 20, 2010, 05:54:44 AM »
gsdxzzz za tekstot ,daj samo kazi nekolku proizvoditeli na kvaliteten jaglen
Kaj Miki ima epten kvaliteten
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #18 on: October 20, 2010, 06:05:41 AM »
a dali e vistina, deka po koristenje da se stavi vo sol so voda deka pak ke mu se vrati sposobnosta za apsorbiranje i ke moze da se koristi pak ...taka mi se nesto vrti vo glavata..a kolko da bide solena voda i kolku da stoi vo nea bas i neznam...pozdrav

NE E VISTINA!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Активен јаглен во филтерацијата
« Reply #19 on: October 20, 2010, 10:20:59 AM »
gsdxzzz za tekstot ,daj samo kazi nekolku proizvoditeli na kvaliteten jaglen

Sera во Декспорт и Koralen Zuht кај Мики. Во Декспорт нема  моментално од Sera, така да ти останува Мики.
Имаш и од други производители низ продавниците. Се фалат и од Atman.

Od pred eden mesec imam Atman 600,hang-on,prodavacot rece deka vnatre ima filter so aktiven jaglen.Minatata nedela detalno go izmiv bidejki imase mnogu alga.Dali treba i kade mozam da najdam da go zamenam beliot filc koj navodno bil so aktiven jaglen?
Јагленот се наоѓа позади филцот т.е. помеѓу филцот и пластиката има гранули од јаглен.
Тој кертриџ се менува целосно. Но мислам дека кај нас не носат резервни кертриџи за замена.
Така да ти останува сечење на филцот и вадење на филцот и јагленот.
Потоа на пластиката во дупките полниш со филц, а јаглен во чорапа си фрлаш во отворот.

Подобра варијанта е да го одстраниш тој кертриџ целосно. Првиот кој е биолошки филтер го оставаш.
Во празнината наполни со биоболи и стави во чорапа едно 100 грама јаглен кој ќе си го менуваш.

Трета варијанта е да ги извадиш и двата кертриџа. Потоа прво ставаш акваристички сунгер према аквариумот во комората, па во останатиот простор наполни со биоболи и стави во чорапа едно 100 грама јаглен кој ќе си го менуваш.

Ќе ти собере едно 20 биоболи од најмалите или 10 од големите.

Tags:
 

дали е возможно да се направи активен јаглен

Started by swaba

Replies: 5
Views: 1440
Last post October 08, 2013, 09:37:42 AM
by swaba
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal