collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:55:54 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
Decki denes na rabota mi stavija optica, taka da ova e nevidena rabota
[Login or Register]

Link

Author Topic: Brzina na internet  (Read 2810 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Brzina na internet
« on: October 21, 2010, 01:29:04 AM »
Decki denes na rabota mi stavija optica, taka da ova e nevidena rabota
[Login or Register]

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Brzina na internet
« Reply #1 on: October 21, 2010, 01:31:48 AM »
i ima fajde nesto ili cisto ti meri brzinata

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 933
 • Activity:
  1%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Brzina na internet
« Reply #2 on: October 21, 2010, 01:38:03 AM »
интересна работа прават од телеком
ова со оптика е супер, бугарија со замунда и слични торенти цвета
али финтата е што таму ти кажат колку ти е брзина во државата (во овој случај мрежата на телеком) а колку ти е надвор

чисто сумњам дека имаат капацитет да даваат толкава брзина надвор од државата

колку за инфо споредба ПМФ т.е. државните универзитети, али иде преку пмф
имаа 3 линии по 30мбпс, и делеа на другите факултети и по лабораториите на факсот (над 200компјутери, + во секоја канцеларија) али водеа линии надвор од државата директно,  тука реално е таа брзина


јуфка ај пробај симни нешто од амерички сервер, чисто за инфо да видиме колкава брзина ке дигне.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Brzina na internet
« Reply #3 on: October 21, 2010, 01:38:51 AM »
Kako nema, spustiv film so 2mib vo sekunda od piratebay:headbang:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Brzina na internet
« Reply #4 on: October 21, 2010, 02:35:49 AM »
optikata e idninata, steta sto nema sekade, no treba da se pazi sega, onie koi imaat limit
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 933
 • Activity:
  1%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Brzina na internet
« Reply #5 on: October 21, 2010, 03:48:33 AM »
Kako nema, spustiv film so 2mib vo sekunda od piratebay:headbang:

хммм супер тогаш за оптиката брзина при симнување од 2MB/s не е малку

Погледни колку симнуваше прошлиот пак од факс, иако лабораториите беа полни (а знаеш студенти какви се)


исто толку симнува и преку вифи то, само што проблем е во долна зграда е рутерот, а горе сигнал е слаб нема кој предавател горе да га намести  ghgf

Offline Vixaa

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Скопје
 • Posts: 7
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Brzina na internet
« Reply #6 on: October 21, 2010, 06:19:55 AM »
Оптиката е лудница јас имам од пред неколку месеци, од замунда торентите сите одат со 2.0 mbps интернетот ми е 20/20 mbps и за игри и за све е невидена работа , а тек да имаш пакет со 40/40 mbps со 300 гига даунлоуд :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Brzina na internet
« Reply #7 on: October 21, 2010, 06:59:26 AM »
kakva e cenata?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 40
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brzina na internet
« Reply #8 on: October 21, 2010, 07:04:37 AM »
Без оптика, преку обичен кабел на кабловската nа која сум приклучен ( МОБИ ) веке 1 месец спуштам со 1 MB/s.

Од Zamunda од прилика вака спушта

House MD (350 MB ) - 6 min
The Big Bang Theory ( 185 MB ) - 3 min

А врската е 8 Mb/s, и многу пазење треба со лимитот вака ghgf

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Brzina na internet
« Reply #9 on: October 21, 2010, 09:51:22 AM »
Cenata za delovni korisnici e 2600 denari so brzina do 45 Mbps / 45 Mbps so 60 GB vklucen soobrakaj mesecno, po nadminuvanje padja na 1 Mbps / 1Mbps
Eve so kolku spusta od piratebay, a za zamunda i arena ne sum probal uste ,sigurno e mnogu pobrzo :headbang:

[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Brzina na internet
« Reply #10 on: October 21, 2010, 09:53:06 AM »
e ako paga na 1mbps togas vredi, a ne kako sea paganje na 62 kbs
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Brzina na internet
« Reply #11 on: October 21, 2010, 09:55:21 AM »
e ako paga na 1mbps togas vredi, a ne kako sea paganje na 62 kbs
Da i toa eden golem plus, zosto i da se sluci da se nadmine limitot, ke moze da se raboti so taa brzina najnormalno

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Brzina na internet
« Reply #12 on: October 21, 2010, 09:56:19 AM »
e so ovaa brzina Jufko jufkosana nikoj ne moze da te stigne koga imas internet 100K/h
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 933
 • Activity:
  1%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Brzina na internet
« Reply #13 on: October 21, 2010, 10:15:32 AM »
Cenata za delovni korisnici e 2600 denari so brzina do 45 Mbps / 45 Mbps so 60 GB vklucen soobrakaj mesecno, po nadminuvanje padja na 1 Mbps / 1Mbps
Eve so kolku spusta od piratebay, a za zamunda i arena ne sum probal uste ,sigurno e mnogu pobrzo :headbang:

[Login or Register]


не им е много лејм, давав оргомни брзине а само 60гига
ја 60гига ги сга трошу месечно и тој сс ~5-6мбпс
едино што добиваш е наместо сга како што чекам 25-30мин за симнување филм, тга 4-5мин и е симнат :DDD

барем да дадев 300гига, овакој за тија паре не вреди, барем по мене, ја плаќам 1400

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 36
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Brzina na internet
« Reply #14 on: October 21, 2010, 10:48:32 AM »
Хехе јас го фатив последниот воз со on.net пред да станат ONE и си го земав пакетот со 10mb/s конекциа без лимит+ телефонска линија, милина! Торентите одат до 950 kB/s. Пакетот кошташе 1500ден +ддв :D

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Brzina na internet
« Reply #15 on: October 21, 2010, 11:00:39 AM »
Jas si imam max adsl 3 neogranicen internet ,brzina koja ubija ne mi treba drugo letaaaa
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Brzina na internet
« Reply #16 on: October 21, 2010, 11:04:18 AM »
Jas si imam max adsl 3 neogranicen internet ,brzina koja ubija ne mi treba drugo letaaaa
Barem da go koristese za nesto neogranicenot internet blee

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Brzina na internet
« Reply #17 on: October 21, 2010, 11:06:13 AM »
neogranicen STAAPOT, ako premines 150 giga i se namaluva na 62kbs, i jas go imam "najskapiot i najgolemiot "paket
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Brzina na internet
« Reply #18 on: October 21, 2010, 11:08:12 AM »
Jas si imam max adsl 3 neogranicen internet ,brzina koja ubija ne mi treba drugo letaaaa
Barem da go koristese za nesto neogranicenot internet blee
A sto e toa nesto po tebe ? da spustam filmovi hahaha dosta e da necekam da mi otvara,a gleam ti toa "optikata" ke ja doneses skoro doma ahahahahaha  blee
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 41
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: Brzina na internet
« Reply #19 on: October 21, 2010, 02:02:31 PM »
Power пакет
Брзина: 8mbit / 2mbit
Сообраќај: 120 GB
Месечна Претплата: 600* денари
* пакетот може да се активира само за корисници приклучени на аналогна телевизија (320ден.)

по симнувањето на 120 гига брзината паѓа на 128К
ако ве интересира повеќе
[Login or Register]


Tags:
 

Users Online Users Online (23)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal