collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
супер растение е многу брзо ми се прифати и почна брзо да расне, и тоа без додатно ѓубриво, светлина само 0,7 и co2

иначе ај од поискусните да ми кажат, оваа е од жолтиот вариет, сега порасна до површина, скоро 10тина cm од сликата подоле и тоа за неполни 10тина денано некои гранчиња од новите не се жолти туку зелени, а врвовите им се пожолтени, дали дека се нови(млади) ја имаат таква боја потоа си пожолтат или им фали нешто

ѓубриво не им ставам (сеуште) треба ли да почнам да ги прихранувам со ѓубриво

Link

Author Topic: Limnophila sp "gigantea"  (Read 1510 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Limnophila sp "gigantea"
« on: November 07, 2010, 07:06:33 AM »
супер растение е многу брзо ми се прифати и почна брзо да расне, и тоа без додатно ѓубриво, светлина само 0,7 и co2

иначе ај од поискусните да ми кажат, оваа е од жолтиот вариет, сега порасна до површина, скоро 10тина cm од сликата подоле и тоа за неполни 10тина денано некои гранчиња од новите не се жолти туку зелени, а врвовите им се пожолтени, дали дека се нови(млади) ја имаат таква боја потоа си пожолтат или им фали нешто

ѓубриво не им ставам (сеуште) треба ли да почнам да ги прихранувам со ѓубриво
« Last Edit: November 07, 2010, 01:17:07 PM by Admin »

vsutarov

 • Guest
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #1 on: November 07, 2010, 07:22:36 AM »
Bidejki 0.7w ne se bas malku,a plus i co2 sto ja dokazuva nejziniot brz razvitok,ke moras da dodavas i nesto gjubriva.Inaku dosta bara nitrati sto koga gi nema pocnuva da ja gubi zelenata boja sto ne mora da e slucaj kaj tebe.Poradi nejzinoto brzo rastenje pozelno e redovno da ja trimuvas.Pri sadenje ne se sadi mnogu blisku edna do druga.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #2 on: November 07, 2010, 11:22:59 AM »
Ова не е Cabomba caroliniana.
Според игличастите листови, повеќе наликува на Limnophila aquatica или Limnophila sp "gigantea"
anrovla

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #3 on: November 07, 2010, 11:52:21 AM »
хммм во кесичето кога ја земав од кај мики пишуваше cabomba caroliana (yellow)
еве поблиска слика


утре ке ги погледнам убаво и од ова Limnophila sp "gigantea" и споредам


али во секој случај ми се свиѓа, само да почнеме да ја ѓубриме да си добие појака жолта боја

vsutarov

 • Guest
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #4 on: November 07, 2010, 12:21:05 PM »
Апсолутно се сложувам со Владо.Правилата пак се тие.Светло средно,пожњлно цо2 и губрење и не премногу доближени да не скапуваат долните слоеви
« Last Edit: November 07, 2010, 12:25:05 PM by vsutarov »

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #5 on: November 07, 2010, 12:27:38 PM »
да сепак се работи за Limnophila sp "gigantea" , баш такво гранче и е

[Login or Register]

утре ке прогуглам за неа, ми изгледа на достаа слична на кабомбата само што е полесна за одржување

или има уште некоја разлика

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #6 on: November 07, 2010, 12:31:35 PM »
Еве и линк, па види и сам ...

[Login or Register]

Според мое искуство, само внимавај да имаш доволно макро (KNO3) и да менуваш вода често ...
Ако успееш да ги размножиш, чувај едно стебленце ...
anrovla

vsutarov

 • Guest
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #7 on: November 07, 2010, 12:41:35 PM »
Se mnozat odlicno.Jas veke stie gi isisav,ama za nekoj den ke ti dadam

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Cabomba caroliniana
« Reply #8 on: November 07, 2010, 01:00:15 PM »
подолните  стебла уште одма пуштија ластери,

иначе јас целото снопче го ставив на кратко раздалеченост
на 3 дела одалечени по  5цм
ке бркнам со ножички во средина малку да го отворам, па накај скопје во среда кога одам може да ти понесам

иначе мене многу ми прави кеф, баш онака убаво изгледа

и ај нека админ/модератор ги премести постовите во нова тема, за Limnophila

vsutarov

 • Guest
Re: Limnophila sp "gigantea"
« Reply #9 on: November 07, 2010, 01:21:09 PM »
Не можеме Томче кај лимнофила да го ставиме во архивата со растенија,баш таа лимнофила ја немаме.Мислам дека овде е соодветно место.
« Last Edit: November 07, 2010, 01:57:33 PM by vsutarov »

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal