collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
kaj mene poleka no sigurno pocnuva da zema zamav ovaa alga, druga i nema nesto mnogu, ama ovaa pocnuva da se siri, voda menjam redovno, DC ke pukne od zuta boja, po mene CO2 ima i premnogu, i stvarno ne znam sto ke e problemot, kazete nekoe care, da  se spravam so nea, vece pocnuva i HCto da go unistuva, ova se se sluci otkako izvadiv del od HCto i  izvadis del od sagitarijata pozadi kamenjata, dali nesto si eba majkata od tie NPK stapcinja....kazete nekoe mislenje, sovet  :notworthy:

Link

Author Topic: BBA  (Read 2465 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
BBA
« on: November 11, 2010, 11:45:49 PM »
kaj mene poleka no sigurno pocnuva da zema zamav ovaa alga, druga i nema nesto mnogu, ama ovaa pocnuva da se siri, voda menjam redovno, DC ke pukne od zuta boja, po mene CO2 ima i premnogu, i stvarno ne znam sto ke e problemot, kazete nekoe care, da  se spravam so nea, vece pocnuva i HCto da go unistuva, ova se se sluci otkako izvadiv del od HCto i  izvadis del od sagitarijata pozadi kamenjata, dali nesto si eba majkata od tie NPK stapcinja....kazete nekoe mislenje, sovet  :notworthy:

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: BBA
« Reply #1 on: November 11, 2010, 11:51:26 PM »
Procitaj malku za nea,da ne nagagjame
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

vsutarov

 • Guest
Re: BBA
« Reply #2 on: November 12, 2010, 02:27:15 AM »
 Еве малку мое мислење.Ми треба уште некое време да ја докоплетирам и неа па да напишам и една статија со мои искуства,ама немам тестер за фосфати.Така да ова е само теоретски ,не сеуште потврдено во пракса.Да расчистиме за оваа алга дека ако и оневозможиме услови неа ке ја снема како и другите алги.ББА останува да живее долго време и откако нема услови за тоа.Значи отстранување на зафатени делови е прва работа.И сега на кратко за нејзиното ширење,пошто сите веројатно ја имаме.Дизбалансот на макро елементи е главната причина за ширењето.Веројатно намаленото ниво на нитрати е тригерот,бидејки тогаш растенијата не можат да го акумулираат вишокот на фосфати во водата.Ова важи по претпоставка да сите други фактори се задоволени:ЦО2,микро,редовно промена на вода.
 Во врска со НПК стапчињата доколку се за акваристички потреби не би требало да се причина,единствено можно е да треба уште повеке, за да гладните треви за азот преку корењата како што се покривните треви ги задоволат своите потреби.Додавањето на макро т.е. нитрати преку водата не значи дека ке ги задоволи потребите на коренестите билки.
 Со воспоставување на рамнотежата на макро би требало да се спречи или намали нејзиното ширење.
 Убаво би било цело време да се пратат нивоата на нитрати и фосфати,преку тестери.
« Last Edit: November 12, 2010, 03:04:49 AM by vsutarov »

vsutarov

 • Guest
Re: BBA
« Reply #3 on: November 12, 2010, 02:41:43 AM »
 Заборавив да додадам,намалувањето на фотопериодот е еден од алатките за борба против неа.Можеби и интензитетот  треба да се намали,само доколку е премногу за билките,кои пак реагираат до одредено ниво на интензитет,све што е над тоа тие не реагираат и не можат да ја постават на таа брзина фотосинтезата,а тогаш нормално е добродојдена за алгата. ghgf

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: BBA
« Reply #4 on: November 12, 2010, 02:57:38 AM »
tocno e deka intenzitetot na svetloto go zgolemiv, ama fotoperiodot go namaliv na 6 casa. redovno stavam gjubriva i mikro i makro. CO2 mislam deka ima i previse. stapcinjata ne se akvaristicki i sega procitav deka vo niv del od  azotot e vo forma na amonjak  hgfg-sigurno toa e pricinata.

vsutarov

 • Guest
Re: BBA
« Reply #5 on: November 12, 2010, 03:34:39 AM »
Прчо,ако имаш точно стокмен 4dKH раствор за dropchecker да ми дадеш малку?

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: BBA
« Reply #6 on: November 12, 2010, 04:06:39 AM »
epten sum slab so toa, imam okolu 200 ml.

vsutarov

 • Guest
Re: BBA
« Reply #7 on: November 12, 2010, 04:14:09 AM »
Сигурно нема долго да го чувам дропчекерот,така да ако можеш да ми продадеш и 10мл ке ми завршат многу работа.Ако не,здравје.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: BBA
« Reply #8 on: March 13, 2011, 01:20:46 AM »
I kaj mene pocna da se pojavuva ovaa alga poslednive 10 dena.
I toa pretezno vrvovite na lisjata na echinodorusot i sega se siri po pesokot, samite zrnaca zafakaat alga i se praat kako mali zbuncinja.  :dontknow:
[Login or Register]
« Last Edit: March 13, 2011, 01:27:49 AM by Ljube »

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: BBA
« Reply #9 on: March 14, 2011, 12:58:11 AM »
ljube stvarno neznam, i kaj mene seuste ja ima. vikaat deka pri visoka konc. na CO2 ne rasne, ama eve ne e taka? sto ke e neznam, a ja i baska stavam easy carbo 50% poveke od sto treba sekoj den. ama izgleda i toa ne ja unistuva.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: BBA
« Reply #10 on: March 14, 2011, 01:25:05 AM »
 Mnogu gadna alga.Na kamen i ne e tolku strasno ama vaka po bilkite e stvarno grda.Verojatno e tesko da se eliminira od pricina sto koga ke se fati na bilka se hrani parazitski i ne se oslonuva na vodata tuku od domakjinot bilka si zima se sto i e potrebno.Zatemnuvanje ne bi pomognalo od pricina sto ne se potpira na sopstven fotosintetski proces tuku gi koristi gotovite produkti od rastenieto.Stom ni hemijata ni ribite ne pomagaat ostanuva uporno mehanicko odstranuvanje so 24 casa vklucen UV.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: BBA
« Reply #11 on: March 14, 2011, 03:46:05 AM »
ljube stvarno neznam, i kaj mene seuste ja ima. vikaat deka pri visoka konc. na CO2 ne rasne, ama eve ne e taka? sto ke e neznam, a ja i baska stavam easy carbo 50% poveke od sto treba sekoj den. ama izgleda i toa ne ja unistuva.
Пробај со шприц да ставиш Easy Carbo директно на BBA, за 2 часа ќе поцрвени за 5 часа ќе ја изедат козиците. Попрсканото место не фаќа нова BBA барем месец - два. Кај мене се јавуваше во мртвите агли, каде нема струење на вода, (по ивиците на аквариумот). Најлесно е механички да ги отсраниш, да попрскаш со шприц и тоа е тоа ...
anrovla

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: BBA
« Reply #12 on: March 14, 2011, 05:14:29 AM »
DA, ama od carboto i trevata strada, provereno, poprskanite delovi odma propagjaat

vsutarov

 • Guest
Re: BBA
« Reply #13 on: March 14, 2011, 05:23:13 AM »
Ova e edna od retkite algi,koi duri i koga ke gi sprecis uslovite za rast,taa povtorno egzistira,dodeka povtorno ne se pojavat uslovi za sirenje.
I od carboto i od hidrogenot osetlivite trevi stradaat,zavisno koja kolicina se koristi.Od carboto pomalku,no zatoa pak  e poslab od hidrogenot vo direktno gorenje.Se boram dolgo vreme so nea,no najdobro e izgleda otstranuvanje na spororastecki trevi i trevi koi ne sakaat jako svetlo vo visoko osvetlen akvarium,ili lociranje vo senka.

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: BBA
« Reply #14 on: March 14, 2011, 10:35:48 AM »
Истата ја има и кај мене.
Кај мене ја има само на песокот а на растенијата ја нема. Се зафаќа на камчината и си расти.
И тоа каде што има директна светлина, во потемните делови на аквариумот ја нема.
Е сега дали е до вишок храна или до слаба циркулација долу блиску до подлогата незнам  :icon_scratch:
Сакам да пробам со почесто сифонирање ама ми треба нешто за сифонирање без промена на вода при тоа.
 

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: BBA
« Reply #15 on: March 14, 2011, 10:41:34 AM »
DA, ama od carboto i trevata strada, provereno, poprskanite delovi odma propagjaat
Ако ја имаш на растенијата, нема друго чаре, сосе расение во канта ...
anrovla

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: BBA
« Reply #16 on: March 14, 2011, 10:47:24 AM »
Abe kaj mene samo ovaa alga mi ostana drugite se povlekoa ama ova ubiva i najmnogu na kamenja ja ima a koga ke se fati na nekoj list od rastenie gotovo go sushi rastenieto i frlam ama ne se cisti za ziva glava, treba da gi izvadam kamenjata i ribanje so cetka.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: BBA
« Reply #17 on: March 14, 2011, 11:01:24 AM »
На камењата пробај со Easy Carbo / хидроген. Полека и претпазливо.
Ако не те мрзи, земи со пинцета и корни ги ...
anrovla

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal