collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Sakam da go zamenam crevoto preku koe kanisterot zema voda od AQ so tvrda cevka za instalacija za kupatilo posto crevoto mi se prekrsuva gore i se namaluva protokot...
Celta mi e da go zgolemam protokot so toa sto ke napravam cevka od 3/4 koja ke odi od AQ do kanisterot a kaj kanisterot ke se vrzuva so kratko crevo a crevoto pak u kanister...
E sega da ne e dzabe muabetot da stavam 3/4 cevka a dolu kaj spojkata muf+navrtka cesma-spojka za da se povrze cevkata so crevoto koja ke e potesna od 3/4 cevkata i pak da ne ne dobijam pogolem odnosno dobijam ist protok kako prethodno odnosno dzabe 3/4 cevka???
Da stavam pola col cevka ili ke dobijam pogolem protok ako stavam 3/4?
Jas se potrudiv ovastrucno-pravnicki da go objasnam  ghgf Me razbra li nekoj  ghgfrfnz  boske

Link

Author Topic: Sovet okolu prelivna cevka?  (Read 1057 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 42
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Sovet okolu prelivna cevka?
« on: November 15, 2010, 10:34:10 AM »
Sakam da go zamenam crevoto preku koe kanisterot zema voda od AQ so tvrda cevka za instalacija za kupatilo posto crevoto mi se prekrsuva gore i se namaluva protokot...
Celta mi e da go zgolemam protokot so toa sto ke napravam cevka od 3/4 koja ke odi od AQ do kanisterot a kaj kanisterot ke se vrzuva so kratko crevo a crevoto pak u kanister...
E sega da ne e dzabe muabetot da stavam 3/4 cevka a dolu kaj spojkata muf+navrtka cesma-spojka za da se povrze cevkata so crevoto koja ke e potesna od 3/4 cevkata i pak da ne ne dobijam pogolem odnosno dobijam ist protok kako prethodno odnosno dzabe 3/4 cevka???
Da stavam pola col cevka ili ke dobijam pogolem protok ako stavam 3/4?
Jas se potrudiv ovastrucno-pravnicki da go objasnam  ghgf Me razbra li nekoj  ghgfrfnz  boske
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #1 on: November 15, 2010, 10:43:40 AM »
Abe ja te razb iram ama nesum nekoj fizicar pa da so sigurnost tvrdam kako treba da stavis. Znam deka so pomalo srevo se dobiva pritisok t.e ke dobies pomal protok no mlazot na vodata od izleot na cevkata ke e pogolem (ako ti sega mene me razbiras  ghgf) a so pogolema cevka ke dobies pogolem protok.Moe mislenje e da stavis ista golemina kako sto si e i crevoto od kanisterot i taka da ke e najdobro. Pa koj ima drugo misleneje neka kaze.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #2 on: November 15, 2010, 10:52:19 AM »
mnogu ekspementi so kanisterot jas ne bi pravel, i taka se zaebani i od malo cepkanje moze da protece

 

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 42
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #3 on: November 15, 2010, 10:58:57 AM »
mnogu ekspementi so kanisterot jas ne bi pravel, i taka se zaebani i od malo cepkanje moze da protece

 
Ne go cepkam kanisterot samo ke go zamenam crevoto so tvrda cevka  :dontknow:
E sega dali da stavam 3/4 ke dobijam li pogolem protok poradi potesnata spojka so crevoto?
Ako e dzabe da stavam pola col  hgfgd
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline anrovla

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 56
  • Posts: 1147
  • Activity:
    0%
  • Karma: 113
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #4 on: November 15, 2010, 11:48:15 AM »
Ако цревото е лесно свитливо, пробај со пластика или дебела жица да му направиш поголем лак да не се прекршува, слино како на машините за садови што има на цревото за исфрлање на вода ...
anrovla

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 42
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #5 on: November 15, 2010, 11:54:46 AM »
Ако цревото е лесно свитливо, пробај со пластика или дебела жица да му направиш поголем лак да не се прекршува, слино како на машините за садови што има на цревото за исфрлање на вода ...
Bas na takva plastika e staveno od masina za perenje alista  gsdz
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #6 on: November 15, 2010, 02:26:49 PM »
Pirat najubavo ti e da si najdis cefka so priblizen diametar na originalnoto crevo. Oti protokot na kanisterot nemozes da go smenis so niedno crevo. Ako imas primer protok od 1000 L /h  kakvo i da mu stavis crevo toj tolku ke si turka posto od mestoto kaj sto ke ja spois novata cefka do samiot motor na kanisterot f-to ostanuva isto i protokot ke bide ist. I da ne ti se sluci ona sto ti vika Admin, resigo samo prekrsuvanjeto i nisto drugo ne cepkaj.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #7 on: November 15, 2010, 04:11:12 PM »
 Posiroka e sekako podobra.

vsutarov

  • Guest
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #8 on: November 15, 2010, 10:57:31 PM »
Po mene so posiroka moze i da se namali protokot,poradi ogranicenata sila na pumpata.Sepak mislam deka presekot na crevoto e optimalno izracunat vo odnos na glavata.Moj sovet e samo stesnuvanjeto da go resis.

Offline dasic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Feb 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 51
  • Posts: 92
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #9 on: November 15, 2010, 11:41:21 PM »
Ako go namalis presekot na postoeckoto crevo od vlezot vo kanisterot go namaluvas protokot i optovaruvas pumpata, a so cevka so pogolem presek ne menuvas nisto znacajno ni vo pogled na optovaruvanje na pumpata ni vo odnos na protokot, samo sto e pogolema, pogolem precnik, poskapa i poloso estetki ke izgleda. Znaci bitno e samo da go zapazis ili eventualno zgolemis vnatresnit precnik na crevoto od kanisterot, nikako da go namalis.

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #10 on: November 15, 2010, 11:52:50 PM »
Mene ne mie jasno kako i kade ti se previtkuva crevoto, neli treba da ima so kanisterot plasticni cevki so krivini za vlez i izlez od akvarium???

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #11 on: November 16, 2010, 12:07:18 AM »
Mene ne mie jasno kako i kade ti se previtkuva crevoto, neli treba da ima so kanisterot plasticni cevki so krivini za vlez i izlez od akvarium???

bas taka

Offline pirat_07

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Aug 2009
  • Location: Kavadarci
  • Age: 42
  • Posts: 691
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Sovet okolu prelivna cevka?
« Reply #12 on: November 16, 2010, 12:32:52 AM »
Mene ne mie jasno kako i kade ti se previtkuva crevoto, neli treba da ima so kanisterot plasticni cevki so krivini za vlez i izlez od akvarium???

bas taka
Nemase nisto so nego, taka go zemav-poloven  :dontknow: i morav da improviziram, ke probam so rebrasto crevo toa ne se previtkuva a i go ima vo potemni boi, ako se spoi ubavo so kanisterot direktno arno ako ne tvrda cevka i u pm  ghgf
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Tags:
 

mi treba sovet za kanister

Started by bizo

Replies: 12
Views: 1941
Last post September 10, 2012, 03:44:19 PM
by VercinGor
Users Online Users Online (48)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal