collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Вака после нова година планирам да почнам со правење на поголем аквариум
димензии ке бидат 150х50х55(висина)
планирам циклиди да ставам, што конкретно уште немам идеа а и има време. а и ништо чудно и билен да биде


првична замисла ми е да ставам надворешен оделен стаклен филтер, место имам не ми е проблем тоа
прашањето ми е со колкава ширина да одам и околу преградте со колку да одам. и ако може некој да посочи со некој линк за сумп, тука само 1-2теми видов али не ми е толку јасно што конретна улога игра во слатководен аквариум


секој предлог, сугестија околу тоа е добредојдена, воедно и ке ми е прв поголем аквариум :)

фала унапред :)

Link

Author Topic: Совет за филтрација  (Read 1281 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Совет за филтрација
« on: December 05, 2010, 11:34:48 AM »
Вака после нова година планирам да почнам со правење на поголем аквариум
димензии ке бидат 150х50х55(висина)
планирам циклиди да ставам, што конкретно уште немам идеа а и има време. а и ништо чудно и билен да биде


првична замисла ми е да ставам надворешен оделен стаклен филтер, место имам не ми е проблем тоа
прашањето ми е со колкава ширина да одам и околу преградте со колку да одам. и ако може некој да посочи со некој линк за сумп, тука само 1-2теми видов али не ми е толку јасно што конретна улога игра во слатководен аквариум


секој предлог, сугестија околу тоа е добредојдена, воедно и ке ми е прв поголем аквариум :)

фала унапред :)
« Last Edit: February 17, 2011, 12:00:13 PM by Ljube »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: совет за филтрација
« Reply #1 on: December 05, 2010, 12:12:50 PM »
 Mozes i kombiniran ciklidno treven zosto ima mnogu ciklidi pred se juznoamerikanski koi idat so trevi .Sump vo slatkovoden ima recisi ista uloga kako i vo morski.Golem rezervoar za filtermaterijali

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: совет за филтрација
« Reply #2 on: December 05, 2010, 12:22:26 PM »
mislam deka veke ima nekolku ideji za sump na forumot, ubavo objasneti, Jas, ljube Pajonci koristime slicni

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: совет за филтрација
« Reply #3 on: December 05, 2010, 12:54:16 PM »
да баш прееска ги разгледував варијантите и со overflow

а колкава литража на сумп и филтерот е доволно за таа литража

и ивица ке ги разгледам и тие варијанти, за жители сега за сега се е можно, како за убави риби и бои циклидите ми се фаворит за сеа :)))

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: совет за филтрација
« Reply #4 on: December 05, 2010, 01:03:59 PM »
cevkata/sistemot koja ja prenesuva vodata vo filterot/sumpot se vika overflow, taka da moze da se napravi i kako obicna cevka, (kako kaj dimitar naj taze) ili da se napravi prelivna "kutija" vo akvariuot ili overflow box koj se montira na akvariumot.


Za litraza....sto poveke podobro

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: совет за филтрација
« Reply #5 on: December 05, 2010, 02:50:19 PM »
да тоа колку што гледав до некаде ми е јасно како оди.
утре баш сликите и видеата ке ги гледам на друг лаптоп тука со 10" тешко нешто да се види

највеќе ме бунеше тоа што е сумп уствари? коа пак е филтер со филтрационен материјал.

иначе доволно е пр 150x20x55 150тина литри, на пр 6-7комори

не ми игра некоја улога во простор, оти сталажата ке се прави според аквариумот и филтерот позади,
и читав некаде дека е пожелно 1/3 од литражата на аквариумот да е

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: совет за филтрација
« Reply #6 on: December 06, 2010, 06:16:34 AM »
Јас правев преливна цевка пошто веќе аквариумот е формиран и несакам да го растурам.
На пролет ќе правам нов аквариум за морските рипки и ќе го бушам стаклото за одводната цевка.
Нема да го бушам долу како кај Љубе на пример туку од страна или од позади во горниот дел на стаклото за да добијам повеќе волумен за рибите во аквариумот.
А моја препорака ти е да си направиш сумп. јас имам канистер кај дискусите. Ама ако сега ме прашаш би направил сумп.
Сумпот е подостапен за чистење од канистерот, а богами и од обичниот филтер кој е до или позади аквариумот.
Освен што е подостапен имаш повеќе простор за филтерматеријал и можеш да си го направиш по твој кеиф.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: совет за филтрација
« Reply #7 on: December 06, 2010, 06:46:33 AM »
dimitar со ова ме збуни пак
Quote
Сумпот е подостапен за чистење од канистерот, а богами и од обичниот филтер кој е до или позади аквариумот.

мора подетално да прочитам околу тоа за сумп

иначе за бушење на стаклото ке биде од позади во горната страна, е да може да ја влече водата ке биде цевка надоле ставена, и сето тоа замаскирано како на сликата


би функционирало како такво

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: совет за филтрација
« Reply #8 on: December 06, 2010, 10:14:11 AM »
Треба само да појдеш кај некој колега на гости што има сумп и ќе се увериш во моите зборови.  gsdzz

Tags:
 

Совет за потопен филтер

Started by fis

Replies: 26
Views: 3484
Last post March 21, 2013, 01:32:46 AM
by ivica74sk
[совет] Fluval, Eheim или Aquael!?

Started by filip_cc

Replies: 20
Views: 2990
Last post October 09, 2013, 04:09:12 AM
by filip_cc
Филтер Resun CY 20 [преглед + совет]

Started by p

Replies: 6
Views: 1601
Last post November 05, 2016, 07:03:21 AM
by p
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal