collapse

* Prebaruvanje


The first post content
Планирам да направам аквариум со дадените димензии. Не сакам да дадам ептен многу пари ама и не сакам да ризикувам. Од прилика со колкаво стакло треба да го направам за да биде сигурен? Благодарам однапред.

Link

Author Topic: Аквариум 75x37x23 64литри.  (Read 2471 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Аквариум 75x37x23 64литри.
« on: December 16, 2010, 12:16:08 PM »
Планирам да направам аквариум со дадените димензии. Не сакам да дадам ептен многу пари ама и не сакам да ризикувам. Од прилика со колкаво стакло треба да го направам за да биде сигурен? Благодарам однапред.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #1 on: December 16, 2010, 12:18:00 PM »
 Staklo od 6mm ke drzi ama od 8 ke bide posigurno normalno i na udar i na potres.Ako e visinata 37 a ako e visinata 23 togas so 6ka nema gajle.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #2 on: December 16, 2010, 12:52:22 PM »
Должина 75, висина 23, широчина 37. Сакам со помала висина односно морам бидејки висината на местото каде што ке стои е 31 сантиметар ама сакам да ставам и 2 сантиметра стиропор и тоа надворешен филтер и да си има место така да немам после проблеми. Имам еден стар аквариум ама веке на 3 места го лепам со селикон 34 литарски и сега дојдов до некоја пара од баба-дедо и тоа што одам да работам со тато некогаш, а и собата ми ја подновија и викам ај да направам нов веке редно е оддамна си го имам таксано. Поздрав :icon_salut:  :happy:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #3 on: December 16, 2010, 01:00:13 PM »
a kolku godini imas Killeru?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #4 on: December 16, 2010, 01:01:49 PM »
Хх имам 14 години. Зошто? :))

vsutarov

 • Guest
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #5 on: December 16, 2010, 01:02:12 PM »
Може ли прво малку за димензиите да разговараме.Ај,размисли повторно за висината.23цм е многу малку,не знам кои риби ги планираш,ама мислам малку ке им биде тоа.Кога ќе ставиш песок неколку цм и нема да се полни скрос до горе,нема да им остане ниту една педа.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #6 on: December 16, 2010, 01:03:22 PM »
Хх имам 14 години. Зошто? :))

ZA DA ZNAEME KAKO NAJDOBRO DA TI OBJASNUVAME :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #7 on: December 16, 2010, 01:05:22 PM »
 I zosto posebno ne raduva koga mladi lugje se interesiraat za hobivo.Toa mu obezbeduva kontinuitet.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #8 on: December 16, 2010, 01:06:03 PM »
Да имаш право 23 сантиметри е многу малку. Ај ке видам за 30 сантиметри. Планирам да чувам циклиди..

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #9 on: December 16, 2010, 01:16:24 PM »
Е, види 25 сантима мислам оти се доволно, па не е баш ни малкусега направив визуелна претстава и увидов дека со 25 сантима ке биде раота. нови димензии должина 75 височина 25 и широчина 35. вкупни 65,5 литри. Е сега колкаво стакло ке треба?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #10 on: December 16, 2010, 01:19:05 PM »
6mm
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #11 on: December 16, 2010, 01:19:40 PM »
 E sega so ciklidive mi napravi kejf epten.Od mene imas pozadina.Normalno ako ti se dopagjaat pozadinite.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #12 on: December 16, 2010, 01:28:04 PM »
Да циклиди јас одама сакам да чувам имам така сознанија повеке за нив и убави се многу. Се имам со продавачот од кај што ке земам па може и да искомпензирам оти јас имам јапонки и телескопи баја големи а мал аквариум и ке видам како ќе биде.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #13 on: December 16, 2010, 01:28:46 PM »
a koj e toj prodavac?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #14 on: December 16, 2010, 01:29:49 PM »
Дине, да не го знаеш :D hh?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #15 on: December 16, 2010, 01:33:38 PM »
А колку би чинел тој аквариум со 6-ка стакло отприлика?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #16 on: December 16, 2010, 01:51:11 PM »
 Za 75x37x30 od 6mm 1 kvadrat staklo ke treba okolu 800 denari i eden silikon od 350.Za 83 litri i ne e mnogu.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #17 on: December 16, 2010, 02:18:24 PM »
Momci da bideme realni sprema detevo :) Ovie dimenzii za ciklidi? kako samica vo zatvor! Mozda bi mozelo so nekoi 2-3 para tanganjikanci ali na tie dimenzii ni toa ne go podrzuvam. Kileru ima li sansi da smenis mesto? Sto si zapnal na toa mesto kade sto visina nemoze da bide poveke od 25cm :).
Comming soon :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #18 on: December 16, 2010, 02:29:50 PM »
Ima idealni tanganjika ciklidi an koi tie dimenzii im se povekje od dovolni.Jas uporno go preporacuvam maliot Neolamprologus ocelatus gold koj i vo pola od toj akvarium ke se izgubi.A e preinteresno ripce.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Аквариум 75x37x23 64литри.
« Reply #19 on: December 16, 2010, 02:38:14 PM »
Znaci samo toa moze da bide idealno. Neolamprologusi ocelatus, multifasciatus i uste nekoi Lamprologusi koi rastat do 6-7cm. No veruvem deka ne go privlekle tie ciklidi nasiot nov kolega, verojatno go primamilo sareniloto od mbuni i nembuni :) :)
Comming soon :)

Tags:
 

Совет за нов аквариум

Started by bobo_oh

Replies: 12
Views: 2159
Last post December 08, 2010, 06:29:53 AM
by bobo_oh
Молам за помош за постоље за Malawi аквариум

Started by Neon

Replies: 13
Views: 1124
Last post April 04, 2011, 12:22:04 PM
by Uran
Помош за аквариум!

Started by Neon

Replies: 35
Views: 3325
Last post June 17, 2011, 02:26:47 PM
by AFROMAN
Дезинфекција на аквариум?

Started by nertil

Replies: 4
Views: 1304
Last post August 08, 2012, 12:35:35 PM
by nertil
[Nenad] проблеми со снаоѓање на форум и аквариум

Started by p

Replies: 15
Views: 2055
Last post November 22, 2014, 03:23:45 PM
by Cvijo
Users Online Users Online (21)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal