collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Сакам да прашам дали да направам надворешен филтер дома или да купам фабрички за 65 литарски аквариум? И за позадините од стиропор, сакам да прашам, со каква боја да ги избојам и дали се стават внатре во аквариумот или надвор. Сакам да знам, и да не правам, се интересирам како се прави надворешен филтер. Поздрав!

Link

Author Topic: Рачно изработен или фабрички филтер?  (Read 1143 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Сакам да прашам дали да направам надворешен филтер дома или да купам фабрички за 65 литарски аквариум? И за позадините од стиропор, сакам да прашам, со каква боја да ги избојам и дали се стават внатре во аквариумот или надвор. Сакам да знам, и да не правам, се интересирам како се прави надворешен филтер. Поздрав!

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #1 on: December 17, 2010, 07:48:11 AM »
Nadvoresniot sekogas ke bide podobar od "fabrickiot". I kakov e toj fabricki filter koe go spomenuvas, sunger/pumpa, hang on, kanister ili nesto drugo?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #2 on: December 17, 2010, 08:28:39 AM »
Hang on фабрички. Кој е подобар рачниот или hang on?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #3 on: December 17, 2010, 09:02:17 AM »
Ti kazav :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #4 on: December 17, 2010, 09:05:58 AM »
 55655 многу. Сепак изгледа ќе купам hang on бидејки незнам како се прави рачно, а исто така ќе ставам и обичен со сунѓер што испушта кислород. Поздрав!

Offline jony_b88

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2010
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #5 on: December 17, 2010, 09:26:34 AM »
Ako sakas da pravis pozadina od stiropor koja se stava vnatre ke traba od koga ke ja izrabotis da ja isfarbas so rastvoren cement vo voda, poveke pati, a ke se susi 24 casa. Posle toa e veke kako kamen. A dokolku sakas da ja farbas vo druga nijansa gledaj da bidat boi koi ne se rastvaraat za da nemas problem so vodata.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #6 on: December 17, 2010, 09:33:25 AM »
А цементот нема ли да им штети нешто на рибите? Бидејки сакам и да го исфарбам знаеш ли каде мозам да најдам од тие бои водоотпорни-неотровни?

Offline jony_b88

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2010
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #7 on: December 19, 2010, 01:11:12 AM »
Цементот не им штети, кога ќе се исуши нема да се раствара во вода. А за бои да не те лажам прашај во стовариште за градежни материјали, фасадните бои мислам дека се нерастворливи. Тие се мешаат со цементот. Поздрав

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Рачно изработен или фабрички филтер?
« Reply #8 on: December 19, 2010, 05:20:48 AM »
 Inekolku pati polnenje praznenje za da se isplakne cementot zosto mnogu diga PH.Znaci ber tri dena polni 24 casa stoi prazni pred definitivnoto polnenje.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal