collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 04:32:21 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:43:58 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
1. Димензии на аквариумот: 100x40x50
2. Волумен во литри: 200l.
3. Параметри на водата: Температура 28 (Мешавина од дождова и чешмова вода)
4. Осветлување: 2x 36w Phillips Cool White, 2x 18w DEGENBAO Natural Red Light for AQ.
5. Подлога: Долен слој ситен морски песок, горен слој поедар морски песок гранулација 2-3mm.
6. Позадина: Постер, темен.
7. Декорација: Гранки од винова лоза.
8. Опис на техниката: Филтрација-внатрешен филтер Atman at f-201 800l/1h. греење- грејач Atman 300w. пумпа за воздух...
9. Менаџмент на аквариумот: менување на вода 30% на две недели, вшмукување на подлогата кога менувам вода

10. Моментален попис на риби:
100x Pterophyllum Scalare (мој мрест)
8x Paracheirodon Innesi
2х Corydoras Paleatus
1x Chromobotia Macracanthus

11. Попис на растенија:
Лимон, Кабомба, Храст, Лудвига, Старграс, и уште нешто што не му ги знам имињата


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Vlatko 200l. Discus Tank  (Read 6072 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #20 on: January 17, 2011, 01:01:25 PM »
odlicni se, me teraat pak da se nafatam so niv :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #21 on: January 17, 2011, 01:32:43 PM »
Многу убави примероци, Лепотани  gsdxzzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 54
 • Posts: 6245
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #22 on: January 18, 2011, 12:55:38 AM »
Ubava boja  gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 34
 • Posts: 1774
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #23 on: January 18, 2011, 12:58:36 AM »
Skalarite se top!  gsdxzzz
Comming soon :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #24 on: January 18, 2011, 06:03:18 AM »
Благодарам  :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #25 on: January 25, 2011, 01:09:36 PM »
Дечки кај мене се отвори породилното  happyy ксифите почнаа една по една да се мрестат. Штета што моментално немам сликнато ништо, инаку имам подмладок и од коридорасите (веќе направија околу 1cm.)
А од "дивите скалари" што си ги викам јас почна да ми се одделува еден пар  :headbang:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #26 on: January 25, 2011, 01:39:00 PM »
 Ja delam radosta so tebe Vlatkon i te cekam da me viknes na kafe ko ke idam za Negotino da ti gi vidam ribite.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #27 on: January 25, 2011, 02:22:51 PM »
Ивица, баш ќе ми биде мило  3dclin кога те води патот накај Неготино контактирај ме, ќе направиме по едно кафе  gsdzz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #28 on: January 25, 2011, 02:33:25 PM »
 Pa stalno me vodi nataka ama ne znam kade si inace i do sega ke te iznenadev. ghgf

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #29 on: January 25, 2011, 02:39:26 PM »
Ивица ти пишав мој број на ПМ.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #30 on: January 26, 2011, 12:46:15 PM »
Честито мрестови и малецки  gsdxzzz

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #31 on: January 30, 2011, 07:44:37 AM »
Благодарам  :notworthy:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #32 on: February 09, 2011, 03:08:46 PM »

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #33 on: February 09, 2011, 11:04:27 PM »
Top se skalarite  desetka gsdzz

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #34 on: February 10, 2011, 12:18:21 AM »
extra e parot  gsdzz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #35 on: February 12, 2011, 12:00:19 PM »
 Stotuku se vrativ od poseta kaj Vlatko.Ja vidov negovata mala farmicka za skalari i zivorotki i moram da kazam deka se raboti za nasledena ljubov kon ribite.Vlatko navistina imal od kogo da ja nasledi ljubovta kon akvaristikata kako i dosta da nauci.Negoviot tatko e iskusen akvarist koj dolgi godini odgleduva ribi  i ptici.I taka vo prijaten razgovor si go ispivme kafenceto i si razmenivme iskustva.Moram da kazam deka parot skaklari od Boris otisol na vistinsko mesto i vekje se odnesuvaat kako da se izrasnati kaj Vlatko.Ocekuvam deka mnogu brzo ke bideme informirani za mrest.

vsutarov

 • Guest
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #36 on: February 12, 2011, 01:08:26 PM »
Cestito uste ednas Vlatko i moram da kazam deka akvariumot epten me bendisuva.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #37 on: February 14, 2011, 10:04:56 AM »
Ивица фала ти за пофалбите и за убавите зборови  :embarrass: Инаку парот скалари од Акватика одма штом ги пуштив се прилагодија, веднаш почнаа да јадат. Кога беше Ивица кај мене парот беше ставен во заедничкиот аквариум, затоа што во меѓувреме им спремав посебен мрестен. Сега веќе скаларите си се наоѓаат во посебен каде што веќе се очекува ЧИСТА КРВ  :happy: Дечки сега немам многу време, ќе пишувам подонцна имам и слики од скаларите, кои се навистина ТОП!
Уште еднаш големо благодарам до Ивица и до тимот на Акватика. Поздрав.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #38 on: February 21, 2011, 11:27:32 AM »
Ај да се пофалам иако немам сликнато слика од рибите, нели како што имам кажано дека ми се одвои пар од скаларите што ми се (тие со дива фирма), Епа ги одделив во мрестен аквариум и падна првиот мрест  :happy: Како што е редот, им ја оставив првата икра да видам како ќе реагираат, но како за сефте не ни очекував дека ќе се грижат за неа. Наредниот ден немаше ништо. Но ете имам уште еден пар со прилично дива форма. Па така очекувам дека од наредниот мрест ќе подигнам некое скаларче. А па тек кога овие од Акватика ќе се измрестат, е тогаш ќе бидам премногу задоволен.  happyy

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #39 on: March 07, 2011, 05:30:28 PM »
Еее дечки дојде и таа, се подновив со два дискуси, колку да ме фати мајата, за почеток  ebate beljata немам убави слики направено само една доловив (од едниот, и другиот е ист) колку толку шо може убаво да се види.  :embarrass:

[Login or Register]

Tags:
 

Vlatko AQ

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 27
Views: 1664
Last post June 12, 2012, 04:43:43 AM
by igorMK
Users Online Users Online (25)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal