collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 04:32:21 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:43:58 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
1. Димензии на аквариумот: 100x40x50
2. Волумен во литри: 200l.
3. Параметри на водата: Температура 28 (Мешавина од дождова и чешмова вода)
4. Осветлување: 2x 36w Phillips Cool White, 2x 18w DEGENBAO Natural Red Light for AQ.
5. Подлога: Долен слој ситен морски песок, горен слој поедар морски песок гранулација 2-3mm.
6. Позадина: Постер, темен.
7. Декорација: Гранки од винова лоза.
8. Опис на техниката: Филтрација-внатрешен филтер Atman at f-201 800l/1h. греење- грејач Atman 300w. пумпа за воздух...
9. Менаџмент на аквариумот: менување на вода 30% на две недели, вшмукување на подлогата кога менувам вода

10. Моментален попис на риби:
100x Pterophyllum Scalare (мој мрест)
8x Paracheirodon Innesi
2х Corydoras Paleatus
1x Chromobotia Macracanthus

11. Попис на растенија:
Лимон, Кабомба, Храст, Лудвига, Старграс, и уште нешто што не му ги знам имињата


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Vlatko 200l. Discus Tank  (Read 6073 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #80 on: October 03, 2012, 10:10:22 AM »
Ти треба некое гриндалче да ги поттикне малку, или со тубифекс пробај.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1271
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #81 on: October 03, 2012, 11:32:53 AM »
Чудни риби ти се овие дискуси, ја додека ги чував во аквариум од 120 литри 5 комада флаа икри како луди секоја недела, кога ги ставив во аквариум од 250 литри 6 месеци нема икра ни за лек. А таман земав УВ лампа, актвиен јаглен, пх мерач и стојат во фиока фаќаат прашина сега за сега  :happy:
jas koga staviv full doza FFM za 2 saata frli ikra edna mlada zenka....

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #82 on: October 03, 2012, 12:43:55 PM »
Да ви кажам искрено, само за ова не ми се префрла парот во мрестен аквариум, ми е страв да не им ја расипам шемата па да се налутат  :dontknow:

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1030
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #83 on: October 05, 2012, 07:26:50 AM »
Чудни риби ти се овие дискуси, ја додека ги чував во аквариум од 120 литри 5 комада флаа икри како луди секоја недела, кога ги ставив во аквариум од 250 литри 6 месеци нема икра ни за лек. А таман земав УВ лампа, актвиен јаглен, пх мерач и стојат во фиока фаќаат прашина сега за сега  :happy:
jas koga staviv full doza FFM za 2 saata frli ikra edna mlada zenka....
Od mnogu lugje sum go cul ova, ke probam obavezno.  :icon_thumright:
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1271
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #84 on: October 05, 2012, 07:31:57 AM »
Да ви кажам искрено, само за ова не ми се префрла парот во мрестен аквариум, ми е страв да не им ја расипам шемата па да се налутат  :dontknow:
ke gi stavis u poseben aq. Mesec dena samo na tetra diskus - da se naviknat na ambientot ( moras i malku sexi da im go napravis  boske ) i potoa za stimulacija bloodworms + i nesto drugo ke ubacis na meni i bi trebalo da bide....

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #85 on: October 05, 2012, 11:04:28 AM »
Овде сега на секој 10 дена ми фрлаат, дури ми е греота, се издрснаа а ништо не бива од малите, како почнуваат да претаат, се ронат, паѓат во песокот и толку од нив. Што е уште појако освен тетра дискус и дискус гран немаат видено ништо друго, ме страв да им дадам жива храна, ќе почнат живи рипчиња да серат  boske

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #86 on: October 05, 2012, 05:05:28 PM »

[/quote]
 ( moras i malku sexi da im go napravis  boske ) i potoa za stimulacija bloodworms + i nesto drugo ke ubacis na meni i bi trebalo da bide....
[/quote]

Мајакаши, имам постер од Габриела Фокс, би требало да е доволно секси атмосферата ако им го стаам за позадина, а?  boske boske boske

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1030
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #87 on: October 07, 2012, 04:03:19 AM »
Да ви кажам искрено, само за ова не ми се префрла парот во мрестен аквариум, ми е страв да не им ја расипам шемата па да се налутат  :dontknow:
ke gi stavis u poseben aq. Mesec dena samo na tetra diskus - da se naviknat na ambientot ( moras i malku sexi da im go napravis  boske ) i potoa za stimulacija bloodworms + i nesto drugo ke ubacis na meni i bi trebalo da bide....
Јас со bloodworms имав многу проблеми, какви се не болести закачија од нив. Затоа не ги препорачувам на никого, школките се добра замена за нив.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #88 on: October 07, 2012, 10:18:38 AM »
Порано сум давал и тубифекс на дискуси без да закачам болести. Сега на овој состав што го имам моментално освен тетра дискус, дискус гран и астаколор немам дадено ништо, жива храна немаат пробано и се е океј со нив, растат добро, имаат на боја, се мрестат, расположени се...  :dontknow:

Да имам добар тубифекс пак би давал, но се расипа и во мојата околина, не го користам веќе ни за скалар не пак за дискус. Сакам да кажам дека ако сака сака, ако неќе и се да е идеално пак ќе неќе.
Битно парот морам да го тргнам во мрестен, ако нешто се налутат едино што ќе сменам евентуално ќе биде третман со FFM, после ќе размислувам за исхраната  :confused:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #89 on: January 08, 2013, 11:28:14 AM »
Си играв малку у CS6  :happy:


[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #90 on: January 08, 2013, 12:30:55 PM »
 Rentgen si go pravel.Se mu se gleda. applause

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #91 on: January 08, 2013, 12:35:57 PM »
Неее бе Ивица, го стаив само у црна соба и му се потпишав на ѕидот,
да знае кој му е газдата  boske

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #92 on: January 10, 2013, 07:32:30 AM »
Си правев привезоци денес на работа  :D

[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #93 on: January 10, 2013, 12:42:42 PM »
 applause Se gleda deka si go znaes zanaetot.Ne zgresil Bube.

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 29
 • Posts: 426
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #94 on: January 10, 2013, 03:36:47 PM »
Ne e loso i za mene eden da napravis :)) super si go napravil ;) majstorski

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatko 200l. Discus Tank
« Reply #95 on: January 10, 2013, 10:29:40 PM »
Аце имам уште два али "брендирани" со мое име се и тие  aha
ако сакаш ти давам еден  :embarrass:

Tags:
 

Vlatko AQ

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 27
Views: 1664
Last post June 12, 2012, 04:43:43 AM
by igorMK
Users Online Users Online (33)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal