collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Еве го мојот пар гулдови, ги имам 8 месеци.
Покрај заразата со аквариумите, не им обратив внимание за да ги размножам,
али се у свое време, ќе биде и тоа наскоро (да се надеваме  :happy: )


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Gouldian Finch  (Read 4150 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Gouldian Finch
« on: December 19, 2010, 06:50:09 AM »
Еве го мојот пар гулдови, ги имам 8 месеци.
Покрај заразата со аквариумите, не им обратив внимание за да ги размножам,
али се у свое време, ќе биде и тоа наскоро (да се надеваме  :happy: )


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #1 on: December 19, 2010, 07:01:07 AM »
 Guld amandina e kralica pomegju egzoticnite zebi.Od kade gi zema?Preubavi se. gsdxzzz

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Gouldian Finch
« Reply #2 on: December 19, 2010, 07:15:57 AM »
odlicni pticickickicki  ghgf
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #3 on: December 19, 2010, 07:24:06 AM »
Да не не е дозволено постирање на имиња и нагласување продавници? Пошто имав пост којшто е избришан, со име од кај ми се гулдовите, пишете да знам за во иднина  58805

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Gouldian Finch
« Reply #4 on: December 19, 2010, 07:27:12 AM »
ne be, kakvo brisenje tamam rabota
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Gouldian Finch
« Reply #5 on: December 19, 2010, 07:28:44 AM »
eve bas proveriv vo sistemot, ne e izbriseno nisto
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #6 on: December 19, 2010, 07:40:17 AM »
Епа добро тогаш, најверојатно некоја моја грешка е, се извинувам.
Ивица, гулдовите ми се земани од Драган Ќамиловиќ.
Инаку се прекрасни, јас ги споредувам со дискусот, што е дискус во циклиди, тоа е гулд во егзоти.
Нажалост сеуште не сум се подновил со Дискуси, но здравје на пролет, ќе сторам напори  :dontknow:

vsutarov

 • Guest
Re: Gouldian Finch
« Reply #7 on: December 19, 2010, 09:48:57 AM »
 gsdxzzz Nemam zborovi,kolku se ubavi.Sto e karakterisitcno za ovie ptici osven sto se ubavi?

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Gouldian Finch
« Reply #8 on: December 19, 2010, 10:02:55 AM »
navistina prekrasni ptic  gsdzzi daj kazi nesto povekje info za niv

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Gouldian Finch
« Reply #9 on: December 19, 2010, 10:07:32 AM »
Многу убави птици  gsdxzzz

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Gouldian Finch
« Reply #10 on: December 19, 2010, 10:35:52 AM »
Prv pat gledam vakvi ptici... preubavi se  gsdxzzz gsdxzzz
Comming soon :)

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Gouldian Finch
« Reply #11 on: December 19, 2010, 10:41:46 AM »
Mnogu se ubavi  gsdxzzz ,kako cena? skapi?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #12 on: December 19, 2010, 01:15:40 PM »
      Gouldian Finch (Eng.), Erythrura Gouldiae (Lat.), или на наше Гулд Амадина, е прекрасна егзотична птица која потекнува од Северна Австралија, достигнува големина од 12-14cm. Обоена со интензивна жолта боја на стомакот, виолетова на градите, зелена на грбот, а бојата на главата може да биде црна или црвена. Постојат многу други мутации на боите, но оригиналните се тие. Нивното живеалиште се тропските савани кадешто уживаат во изобилието од храна, вода и сонце. Во природата живеат во големи колонии од по неколку стотици единки. Разлика меѓу половите е тоа што мажјаците имаат поизразени (поинтензивни) бои. Во заробеништво се размножуваат само ако им се дадат идеални услови, леглото на јајца е 4-8 јајца. Ритуалот на размножување е многу интересна појава кај овие птици, мажјакот се истакнува пред женката ги истакнува своите убави бои (се кочопери), пее, и за мене најинтересната појава е тоа што мажјакот скока горе долу на стапчето (Gouldian Finch matting dance), со цел да ја заведи зенката. За разлика од другите птици, тие се многу друштвени и не би опстанале во заробеништво ако се чува само една птица. Препорачливо е да се чуваат во парови, но исто така е многу убаво ако се чуваат и повеќе птици во еден (се разбира голем) кафез. За исхрана бараат високо квалитетна семена храна, свежа вода секој ден, додатоци на најразлични витамини, овошје, зеленчук, што повеќе свежа храна.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Gouldian Finch
« Reply #13 on: December 19, 2010, 01:18:26 PM »
Prekrasna ptica  gsdzz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #14 on: December 19, 2010, 10:42:59 PM »
 Bas i jas sakav za komparacija da napisam deka se pandan na diskusite vo svetot na egzoticnite ptici.Kamilovic e verojatno najdobriot odgleduvac na ptici kaj nas i sekoja cest.Ubavo sto ti tekna da gi pokazes pticive jas odamna pred ribite cuvav  ptici i seuste cuvam mozebi treba da ja pretstavam kompletno svojata zooloska gradina zosto tuka pokraj ribite gi sakame site zivotni.Imame i drugi profesionalni odgleduvaci.Eve Suki na primer ima 80% od stanot na kanarinci oddeleno a drugite 20% na medalji plaketi i priznanija za kanarincite  ghgf

Offline jordan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2009
 • Location: kumanovo makedonija
 • Age: 49
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Gouldian Finch
« Reply #15 on: December 20, 2010, 01:01:30 AM »
 gsdxxvzzz fantasticni se moja golema zelba edno info kaj se naoga dragan kamilovik i koja im e cenata..pozdrav

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Gouldian Finch
« Reply #16 on: December 20, 2010, 07:00:34 AM »
cenata e okolu 2000 denari
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #17 on: December 20, 2010, 09:19:08 AM »
gsdxxvzzz fantasticni se moja golema zelba edno info kaj se naoga dragan kamilovik i koja im e cenata..pozdrav
Драган се наоѓа во Аеродром, карши три бисери. Пошто е добар пријател на татко ми, мене ми се поклон гулдовите. А цената обично се движи од 50 евра па се до 200 евра за пар. Се разбира зависи што квалитет и што мутација е птицата.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Gouldian Finch
« Reply #18 on: January 07, 2011, 10:48:44 AM »
Навистина добри примероци! 560855

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 51
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Gouldian Finch
« Reply #19 on: February 08, 2011, 02:59:02 PM »
ako na slikite se tvojte ptici tesko ke gi razmnozis zosto imas dva mazjaka

Tags:
 

Users Online Users Online (40)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal