collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 10:42:06 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:09:55 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


la niña by p
[December 25, 2019, 05:39:02 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
Еве го мојот пар гулдови, ги имам 8 месеци.
Покрај заразата со аквариумите, не им обратив внимание за да ги размножам,
али се у свое време, ќе биде и тоа наскоро (да се надеваме  :happy: )


You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Link

Author Topic: Gouldian Finch  (Read 2197 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #20 on: February 08, 2011, 03:10:59 PM »
Епа откога созреа "женката" всушност сфатив дека е мажјак  :(
Пошто не беа исто легло, едното беше постаро, веќе созреано, и бев сигурен дека е мажјак пошто растураше од пеење и скокање. А откога созреа "женката" всушност и таа почна да си игра мажјак  :laugh:
Но веќе е касно за било што, пред месец време ми умре "женката"  :'( Сега треба да набавам женка (ама ЖЕНКА овој пат)
Јас се уверив дека и двете се мажјаци, али ако ти мислиш за интензитетот на боите, верувај дека има и женки со приближно ист интензитет на бои како и кај мажјаците. А пак ако не е тоа кажи ми по што препозна дека се двете машки?  :happy:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #21 on: February 08, 2011, 11:02:48 PM »
Glavnata razlika megju polovite kaj izvorniot vid e nesto so razlika pomegju intenzitetot na violetovata boja na gradite pomegju mazjak i zenka.So nabljuduvanje mozes da zabelezis deka zenkata sekogas zastanuva so posiroko pozicionirani noze od mazjakot a pri odbir od jato i odnesuvanjeto pesnata.Mozebi ke zabelezis i razlika pomegju intenzitetit na oboenost na klunot i nozete.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #22 on: February 09, 2011, 01:35:52 AM »
Ивица, сето тоа ми е јасно, разлика во клунот се забележува само во период на парење (кај женките клунот потемнува). Него муабетот ми беше пријателов од каде на сликата позна дека се мажјаци, мене ми стана јасно откога полно созреаа.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #23 on: February 09, 2011, 02:16:59 AM »
 E ostanuva da cekame da se vkluci noviot clen Ambra azra i da ni kaze dali mozebi ima uste nekoja razlika.

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 47
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Gouldian Finch
« Reply #24 on: February 09, 2011, 01:57:21 PM »
po bojata na gradite i po crvenoto na klunovite

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #25 on: February 09, 2011, 01:59:28 PM »
 Bravo Ambra.Jas ja znaev taa razlika ama ne se zadlabociv vo slikata koga ja objavi.Inaku me interesira dali i ti cuvas ptici ili samo akvaristika?

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 47
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Gouldian Finch
« Reply #26 on: February 09, 2011, 02:10:43 PM »
imam ptici,ribi,kucinja,gulabi,kokoskii zajcinja.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Gouldian Finch
« Reply #27 on: February 09, 2011, 02:13:01 PM »
Еве ти ја од мене првата  560855 за составот што го наброја  gsdzz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Gouldian Finch
« Reply #28 on: February 09, 2011, 02:16:12 PM »
 Epa vo toj slucaj Ambra edvaj cekame da otvoris temi kade sto ke ne zapoznaes so svoite ljubimci.Normalno prednost imaat ribite no ne interesira i se drugo.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 53
 • Posts: 12169
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Gouldian Finch
« Reply #29 on: February 09, 2011, 02:17:41 PM »
gulabi a?  hgfgd
Koj gi slusa ribite koga placat ??     You are not allowed to view links. Register or Login

Tags:
 

Users Online Users Online (40)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal