collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Земав Hang on Atman. Има еден био кертриџ и една табла со активен јаглен. Кога ќе помине дејството на активниот јаглен сакам да ја тргнам таблата и место неа да наполнам со биокугли. Пред местото каде што се биокуглите сакам да ставам активен јаглен кој редовно ќе го менувам. Е сега незнам дали има некакво дејство присутството на активен јаглен за бактериите кои се таложат на биокуглите? Благодарам за советот однапред.
[Login or Register]
Еве каков е мојот филтер.

Link

Author Topic: Hang on Atman  (Read 1446 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Hang on Atman
« on: December 22, 2010, 01:23:28 PM »
Земав Hang on Atman. Има еден био кертриџ и една табла со активен јаглен. Кога ќе помине дејството на активниот јаглен сакам да ја тргнам таблата и место неа да наполнам со биокугли. Пред местото каде што се биокуглите сакам да ставам активен јаглен кој редовно ќе го менувам. Е сега незнам дали има некакво дејство присутството на активен јаглен за бактериите кои се таложат на биокуглите? Благодарам за советот однапред.
[Login or Register]
Еве каков е мојот филтер.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Hang on Atman
« Reply #1 on: December 22, 2010, 01:31:43 PM »
 Super e filterceto.Aktiven jaglen e del od filtracijata koj sto se dodava posle tretman so lekovi i vo nekolku drugi slucai dejstvoto mu e kratkotrajnoa posle zasituvanjeto go gubi.Nema vlijanie na bakteriite i ne e stetno da go imas .sekako povekje rabota ke ti zavrsi ako posle eden mesec go isfrlis i na negovoto mesto dodades uste biokugli ili keramicki prsteni.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Hang on Atman
« Reply #2 on: December 22, 2010, 02:10:32 PM »
Биокугли веќе набавив. Сега треба да најдам и керамички прстени и една кутија активен јаглен, но засега имам. Ќе го вклучам и стариот внатрешен филтер за кислород и плус тоа да има ротација на водата. Денес имав еден смешен проблем. Сакав да го поставам аквариумот и цел ден изгубив барајки стиропор  :laugh: boske. Утре 100% го поставувам и планирам да најдам USB кабел за телефонот и да ви пратам слики. Поздрав!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Hang on Atman
« Reply #3 on: December 22, 2010, 02:40:58 PM »
Cekame

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Hang on Atman
« Reply #4 on: December 26, 2010, 02:01:12 PM »
Го имам истиот филтер. Ќе ти препорачам само да не претеруваш со филтер материјал за да не го спречиш правилното вртење на водата. Водата треба да минува од позади низ целата површина.
Арно ама и тоа може да се реши ако најдеш едно паче плаксиглас или некаква пластика и го избушиш т.е. го изрешеташ.
Таа пластика ја ставаш на местото на втората преграда и делот напред го полниш со филтер материјал.

Offline caki

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2010
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Hang on Atman
« Reply #5 on: December 27, 2010, 03:09:02 AM »
 Od iskustvo ovie najvekje mi se trosat i lugjeto se zadovolni za pomali akvariumi.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Hang on Atman
« Reply #6 on: December 27, 2010, 05:42:56 AM »
Јас немам голем аквариум, 66 литри е и мислам дека е добар засега.

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal