collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Најдов кварцна песок од сан керамик. Го измив, го исушив и го тестирав со солна киселина - HCl. Немаше никаква јака реакција, ниту пак излезе пена. Оставив и гледав и по 15-20 секунди излегоа малку мали балончиња. Дали оваа песок е сигурназа во аквариум?

Link

Author Topic: Кварцен песок  (Read 3201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Кварцен песок
« on: January 07, 2011, 09:32:09 AM »
Најдов кварцна песок од сан керамик. Го измив, го исушив и го тестирав со солна киселина - HCl. Немаше никаква јака реакција, ниту пак излезе пена. Оставив и гледав и по 15-20 секунди излегоа малку мали балончиња. Дали оваа песок е сигурназа во аквариум?

Offline dziko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Кварцен песок
« Reply #1 on: January 07, 2011, 09:36:44 AM »
Sekako deka e!

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #2 on: January 07, 2011, 09:40:55 AM »
Абе и јас мислам дека е сигурна ама бидејки излегоа малку балончиња(без пенење), помислив да нема варовник?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #3 on: January 07, 2011, 09:50:30 AM »
Што велите? Дајте малку мислења да се осигурам што да правам  ghgf ghgf ghgf

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Кварцен песок
« Reply #4 on: January 07, 2011, 09:51:37 AM »

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #5 on: January 07, 2011, 10:19:41 AM »
Ај уште некој пост да се осигурам ептен ghgf, па ќе ставам неонки и ќе ставам песокта и ќе ги пратам првите слики.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Кварцен песок
« Reply #6 on: January 07, 2011, 10:23:56 AM »
uste nekoj post?? Me zezas?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Кварцен песок
« Reply #7 on: January 07, 2011, 10:36:06 AM »
Vidi ima clenivi sto imaat pesok i od markova reka.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline dziko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Кварцен песок
« Reply #8 on: January 07, 2011, 10:37:07 AM »
Od kade i da e pesokot, ako ne reagira, nema sto da mu ja mislis!

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #9 on: January 07, 2011, 10:41:37 AM »
Vidi ima clenivi sto imaat pesok i od markova reka.
Што да не набавуваш ти од маркова река :happy:? Абе нема реакција, никакво пенење, само малку мали балончиња. Ај трајче ти убаво измиј малку песок и тури ја до печката да се исуши цела вечер. Или на парното во децката. Јас утре ќе дојдам кај тебе и пак ќе ја видиме реакцијата. Право и ќе ја снимаме и ќе ја постираме, па ќе не кажат што треба и дали е добра песокта. ОК?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Кварцен песок
« Reply #10 on: January 07, 2011, 10:46:14 AM »
Nemozam sega da ja izmijam.Velam za ovoj tvoj post:
uste nekoj post?? Me zezas?
Од некој друг член. Оти еден човек ме преплаши вика: "ако не ти е купена од дуќан ќе ти умрат, ќе ги отруеш, ако има варовник за 2 дена сите риби ќе ти умрат, ние ја носиме од Босна"... Камењата и песокта од реките имале многу варовник, да не сум зимал и од реки. Едино од Сувилаки можело да донесам. Еден човек земал некоја песок од некоја сепарација и за два дена сите рубу му умреле.  И сега нормално јас целиот во паника викам да не си отрујам рибите.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #11 on: January 07, 2011, 10:51:29 AM »
Епа арно ајде, јас имам измиено сега и ќе турам да се суши, а ти утре ќе дојдеш кај мене и ќе донесеш телефонот и USB кабел и ќе снимаме и ќе ја постираме реакцијата, па ќе ни кажат.

Offline dziko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Кварцен песок
« Reply #12 on: January 07, 2011, 10:53:16 AM »
Znaci ti mozes uste sega da go stavis pesokot vo aq i da postiras sliki ajde cekame gsdxxzzz

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Кварцен песок
« Reply #13 on: January 07, 2011, 12:45:09 PM »
A da se vratevte vie na temata!!  xfd  52655

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Кварцен песок
« Reply #14 on: January 07, 2011, 12:49:19 PM »
Postoi li crn kvarcen pesok i moze li da se najde kaj nas?

vsutarov

 • Guest
Re: Кварцен песок
« Reply #15 on: January 07, 2011, 12:50:53 PM »
Jas imam zemeno od sklad crna rizla za asfalt,ama pokrupnicka. 3-4mm

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Кварцен песок
« Reply #16 on: January 07, 2011, 12:51:07 PM »
Postoi, imaat ADZI i vsutarov mislam.

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Кварцен песок
« Reply #17 on: January 07, 2011, 12:54:51 PM »
Jas imam zemeno od sklad crna rizla za asfalt,ama pokrupnicka. 3-4mm

ama rizlata ne e kvarc  :icon_scratch:

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Кварцен песок
« Reply #18 on: January 07, 2011, 01:08:04 PM »
koga sme veke kaj pesoci eve interesni sliki [Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Кварцен песок
« Reply #19 on: January 07, 2011, 01:20:58 PM »
Прв пат слушам за вакви плажи со црна песок. Сепак прекрасни се

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal