collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Денес купив на Ocean nutrition "Giovanni's fertil+" plant nutrition-essential macro-elements for aquatic plants. Во составот пишува "contains potassium-K; magnesium-Mg; sulphur-S; Calcium-Ca.
Од прочитаните теми и од ѓубрива во DIY варијанта колку што успеав да разберам основно што се додава од макроелементи е калиум нитрат КNo3, меѓутоа во овој состав нигде не сретнав No3 и сега ??? ??? ??? стварно ништо не ми е јасно? Дали има некој искуство со ова ѓубриво, дали да ставам од него или не или треба уште нешто да се додаде за No3. Ме интересира каде може да се набави KNo3 за DIY или пак нешто друго? Ве молам дајте совет.

Link

Author Topic: Помош и совет околу макроелементи  (Read 3386 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Помош и совет околу макроелементи
« on: January 12, 2011, 11:12:42 AM »
Денес купив на Ocean nutrition "Giovanni's fertil+" plant nutrition-essential macro-elements for aquatic plants. Во составот пишува "contains potassium-K; magnesium-Mg; sulphur-S; Calcium-Ca.
Од прочитаните теми и од ѓубрива во DIY варијанта колку што успеав да разберам основно што се додава од макроелементи е калиум нитрат КNo3, меѓутоа во овој состав нигде не сретнав No3 и сега ??? ??? ??? стварно ништо не ми е јасно? Дали има некој искуство со ова ѓубриво, дали да ставам од него или не или треба уште нешто да се додаде за No3. Ме интересира каде може да се набави KNo3 за DIY или пак нешто друго? Ве молам дајте совет.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #1 on: January 12, 2011, 11:17:50 AM »
Kolku pari go zema?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #2 on: January 12, 2011, 11:19:41 AM »
350 ден.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #3 on: January 12, 2011, 11:34:50 AM »
ne sum koristel od ova no slusam deka e top dodatok, siguren sum deka ke pomines ubavo

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #4 on: January 12, 2011, 12:26:52 PM »
Дали е доволно само ова или и нешто плус(има Цо2 со квасец, микроелементи во вид на таблети од Дајана плант и ова што го земав денес), ама почна да се појавува fuzz кратка зелена алга и прочитав дека таа алга се појавува при ниски вредности на No3, па затоа дали треба уште нешто да се додаде.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #5 on: January 12, 2011, 12:31:28 PM »
Ако немаш многу искуство со треви и ѓубрење, оди пополека.

Варијанта 1:
Прво користи само купечки препарати. Не дуплирај ѓубрива, може да ти отидат тревите, а можеби и рибите.
Со тек на време ќе прочиташ повеќе, ќе пробуваш и ќе се усовршиш. Само полека.

Варијанта 2:
Некој од поискусните тревари да ти даде рецепта за правење и дозирање на ѓубривата согласно волуменот и осветлувањето на аквариумот.

Offline stefan_sword

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 332
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #6 on: January 12, 2011, 12:39:32 PM »
ova ti e mnogu jaka rabota,vo nego nemas nitrati i fosfati,ke primetis posle nekoe vreme rastenijata ke ti bidat mnogu zdravi so jaka boja koga si go zemal toa si trebal odma da zemes i mikroelementi,ali doziraj kako sto pisuva inaku nema da mozes dase otkacis od alga,a i mnogu e lesno za doziranje

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #7 on: January 12, 2011, 02:04:44 PM »
Nina go gledav toa kaj Miki pred nekoj den. Sledigi upatstvata na pakovkata i nemaj gajla. Toa ti e dovolno za Makro, nemora nisto drugo da dodavas od Makro. A Mikro si e posebno i toa moras da dodavas, ako nemas trebalo da si kupis ima isto takvo so mikro ili Pro Fito od kaj Miki i zavrsena rabota.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #8 on: January 12, 2011, 02:49:43 PM »
 Да, го купив од кај Мики. Денес сменив вода и ставив од макрото пред малку, имам и микро во таблети ставив од нив пред неколку дена, па ќе видиме како ќе напредуваат растенијата.
55655 за советите.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #9 on: January 13, 2011, 05:41:18 AM »
Дозирај редовно и по упатство, за да не додје до дизбаланс туку редовно да си имаат растенијата она што им е потребно.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #10 on: January 14, 2011, 10:18:10 AM »
Кој период од денот е најдобро да се додаваат ѓубривата, дали има врска пред палење на светло, или по гасење или не е битно кога само да се стават?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #11 on: January 14, 2011, 10:36:32 AM »
на многу места сум читал дека е најдобро 1час пред палење, да се растворат во водата за фотосинтеза подоцна кога ке се запалат

иначе за микро елементи што користиш, и некој друг да предложи што е така подобро, од макро ке почнам по PPS pro да додавам

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #12 on: January 16, 2011, 08:28:00 AM »
Dolgo vreme se cudev zasto na stranskite forumi nikoj ne dava odgovor na vakvite prasanja od tipotkolku i koe gjubre da stavam. Sekoj ke pisese toa mora sam da go utvrdis inikogas ama nikogas prilozenite upatstva ne seodnesuvaat za sekoj akvarium posebno. Upatstvata se dadeni kako generalnisluzat kako nekoj vodic. Samite treba davidime sto se slucuva vo nasote akvariumi i da znaeme sto treba da storime. Taka ke ti trebamnogu vreme za da gi uvidis tie raboti. Ja od ribi nesum cuval samomalawi i tanganjika ciklidi, za aquaskejpingot i voopsto za trevnati akvariumi mozam slobodno da kazam deka se isklucitelen vrv voakvaristikata. Da se odrzuva higiena vo takov akvarium koj treda da bide bez algi koi tuka imaat hrana kolku sakaat, moze da kaze samo covek koj toa go postignal , kaj nas zA zal mislam deka seuste nema , barem ne se deklariral. Ja i ustenekoi ovde sme blisku do celta ama sepak daleku. Ova moze da posluzi kako eden generalen sovet za site ne konkretno za tebe. Znaci odnosot pomegju mikro i makro elementi mora da go najdete sami. Kako ke go storite toa vie ke si znaete. Seoogas sum za gotov proizvod namesto za DIY. Ama koga mora da se imrovizira mora. Problem kaj site gotovi gjubriva e sto ne pisuva sto i kolku ima osvenja sto sum sretnal do sega na EL. zatoa gi preporacuvamnasite. Jakoristam celata paleta i sum zadovolen. Se raspisuvav eptena mislam deka nisto i ne kazav ova e beskonecna tema i sekogas imaprostorza diskusija za site prasanja. Pozdrav

vsutarov

 • Guest
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #13 on: January 16, 2011, 09:28:40 AM »
Tomce,opsto prifateno e  gjubrivata da se dodavaat pred periodot na fotosinteza kako logicen zaklucok.Ako ne mozes nautro togas mozes i navecer.Vo odnos na toa koi gjubriva da gi koristis,ke mora sam da izberes kako rezultat na golem broj na procitani tugji iskustva od tvoja strana i izborot na nasiot pazar.Jas mozam edno da ti kazam,koga ke pustis jako svetlo ke moras da mu gi ponudis site komponenti na rastenieto,ne moze samo nekoi.Edno ako izostane nema da moze da se izvede procesot na fotosinteza ispravno i pocnuvaat problemite.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #14 on: January 16, 2011, 10:34:39 AM »
[Login or Register]
Ova moze dosta da ti pokoristi.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #15 on: January 16, 2011, 10:53:01 AM »
Eve go i na srpski za polesno da se razbere
[Login or Register]

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #16 on: January 16, 2011, 02:06:11 PM »
 55655 на сите што се потрудивте да ми одговорите.
Прчо ме интересира кои се тие производи на ЕL (јас сум почетник па не ги знам кратенките)?
Како и да е сепак значи никогаш нема да дојдам до конкретен одговор на прашањето, а додека јас да го најдам вистинското што му треба на мојот аквариум ќе помине уште многу време.
Приметив дека со додавање на ѓубрива билките пополека си добиваат убава зелена боја, АМА најбитното што го приметив:
1-2 дена по додавање на микро елементи букнува кратка зелена кончаста алга (ставив по препорачана доза пола таблета од дајана плант пред 2 недели и алгата се појави и на стаклото и на растенијата, со рака не се тргнува имам ото и 2 анциструси и не ја јадат, некои од листовите со алга ги фрлив,пробав со хидроген и промена на вода по 20 мин. и некои билки се упропастија но малку се стабилизира)
Помислив дека проблемот е во недодавање на макро па и тоа купив во течна состојба и почнав да го додавам секој ден по препорачана доза по упатство 1 час пред палење светло светлото гори 9-10 часа имам 2 штедливи 18 w day light на 30лит.+10 вода во филтер и има DIY Co2,менував дел од водата на 3-4 дена и така до вчера кога повторно додадов пола таблета микро и денес повторно многу алга од истата. Еве и слики
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Исто примтив дека алгата на цефките се појавува само од предната страна додека страната што е према задното стакло е чиста.

Сега размислувам да не треба и од микро таблеткиве да ја поделам дозата место пола таблетка на 2 недели да ја раскршам на мали делови и да додавам секој ден по малку или па може бетер да биде, или па таблетиве не се баш добри па да земам некое друго микро ѓубре во течна состојба?
Еве и слика од целиот аквариум

[Login or Register]

 да се види колку билки има  па можеби некој ќе ми даде некој совет.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #17 on: January 16, 2011, 02:11:09 PM »
EL - Easy Life

so gotovi proizvodi sekogas najbezbedno e da se odi prema upatstvata

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #18 on: January 16, 2011, 02:18:56 PM »
И овие што ги купив се готови производи:Ocean nutrition "Giovanni's fertil+" plant nutrition-essential macro-elements for aquatic plants во течна состојба и микроелементи од Dajana plant во таблети.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош и совет околу макроелементи
« Reply #19 on: January 16, 2011, 02:29:02 PM »
Незнам како ги користиш таблетиве, тие се дозираат една таблета за еден корен. Ама тоа претпоставувам е за поголеми треви. Кај тебе најдобро е микроелементите да ги обезбедиш преку течно ѓубре. Обично таблетите се користат за аквариуми во стартување кои немаат подлога. Или пак тревата била долго време без храна па да ојачаш малку се користи таблета во корен.
Моја препорака е да си обезбедиш течно ѓубре и да ставаш по пола доза од микро елементите.
Исто така макро елементите олабави ги малку или заборави ги на некоја недела. Менувај 30% до 40% неделно вода.

Tags:
 

Помош

Started by AFROMAN

Replies: 3
Views: 1178
Last post September 24, 2010, 02:50:46 PM
by stefan_sword
Скалари помош

Started by Stefanstip

Replies: 2
Views: 1357
Last post February 18, 2013, 06:02:43 AM
by Stefanstip
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal