collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Само што заприметив, на Rummynose и на неонките има мали бели точки, претежно на перките но има и по некоја на телото. Читав по форумов и најверојатно станува збор за ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILLIS. Е сега проблемот е што мене температурата ми е околу 28 степени, па дали да ја качувам до 30? Друга работа е што во аквариум имам шримпови и тоа red cherry i black crystal, а немам каде да ги префрлам, дали некој има искуство со плав лек и шримпови затоа што имам читано дека се неотпорни на лекарства а и неотпорни на сол. ПОМОШ!!!!

Link

Author Topic: Помош, проблем со бели точки!!!  (Read 6947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Помош, проблем со бели точки!!!
« on: January 20, 2011, 08:48:03 AM »
Само што заприметив, на Rummynose и на неонките има мали бели точки, претежно на перките но има и по некоја на телото. Читав по форумов и најверојатно станува збор за ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILLIS. Е сега проблемот е што мене температурата ми е околу 28 степени, па дали да ја качувам до 30? Друга работа е што во аквариум имам шримпови и тоа red cherry i black crystal, а немам каде да ги префрлам, дали некој има искуство со плав лек и шримпови затоа што имам читано дека се неотпорни на лекарства а и неотпорни на сол. ПОМОШ!!!!

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #1 on: January 20, 2011, 08:54:57 AM »
Ihtioto mislam deka ne e stetno
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #2 on: January 20, 2011, 09:31:03 AM »
Mnogu pati belite tocki sami, bez nikakov tretman gi snemuva. No jas ne bi rizikuval zatoa sto moze se poveke da se rasirat i moze site ribi da ti gi napadne vo akvariumot.
Zemi Protoex (plav lek) 100 denari e.  Se koristi 45 kapki na 50 litri voda na 24 saata. Temperaturata neka si ja na 28C. Mislam deka nema da im smeta na srimpovite.
Za dva dena bi trebalo da iscistat. Pozdrav i srecno.
Comming soon :)

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #3 on: January 20, 2011, 10:03:43 AM »
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=373.0
 Ne protoex, kontra ihtio ili  proto bak
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #4 on: January 20, 2011, 10:27:02 AM »
И јас имав проблем со бели точку, и тоа поголемки, и отидов да купам protoex, ама место него ми препорачаа  protobak. Го зедов протобакот и пишуваше на кутијата на 25 литри 45 капки. И пресметав колку треба ставив и утредента на рибата немаше ништо. Ама згрешив што ставив во аквариумот, бидејки после целата вода ја менував и се миев. Најдобро е заразените риби да ги ставиш во карантин 2-3 дена.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #5 on: January 20, 2011, 10:30:27 AM »
И јас имав проблем со бели точку, и тоа поголемки, и отидов да купам protoex, ама место него ми препорачаа  protobak. Го зедов протобакот и пишуваше на кутијата на 25 литри 45 капки. И пресметав колку треба ставив и утредента на рибата немаше ништо. Ама згрешив што ставив во аквариумот, бидејки после целата вода ја менував и се миев. Најдобро е заразените риби да ги ставиш во карантин 2-3 дена.
I koga ke gi vratis ,pak ke fatat beli tocki! Cel aq mora da se tretira!!!
I nemora posle lekuvanjeto celata voda da se  menuva,lekot ke go sobere filterot a vo nego ke dodades aktiven jaglen toj ke ja zavrsi rabotata.
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #6 on: January 20, 2011, 10:35:44 AM »
Дали некој има користено било кој од горенаведените лекови во аквариум со шримпови?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #7 on: January 20, 2011, 10:48:11 AM »
Како што знам белите точки доаќаат од нагла промена на температурата, промена на водата, преплашеност и слично. После третманот не верувам дека пак ќе фатат бел точки, а водата ја сменив бидејки чекав 5 дена и речиси немаше промена, една мала нијанса која едвај се примеќаше. Ја сменив водата бидејки неможев да гледам жолто-зелен аквариум. И отоа некои школки и камења ми беа исфарбани од лекот, па морав да ги вријам 2-3 пати. Само кога ќе се префелаат рибите од едно на друго место температурата на водата да биде многу идентична и не би требало да фатат бели точки.

vsutarov

 • Guest
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #8 on: January 20, 2011, 11:40:13 AM »
Nisto ne e strasno,se lekuva.Toa inaku e parazitska infekcija.Dostapnost imas na PROTOEX kaj nas po ribarnicite i ne e skap i sigurno ja tretira ovaa infekcija uspesno.Protobak pisuva deka e za bakteriski infekcii,kako sto e i samoto ime.Imas napisano upatstvo na lekot,i po nekoj den ke se sredi.Mozes i so hipermangangan,koj e poeftin ama treba da pazis da ne ima anestetski dodatok,ama najsigurno e so protoex-ot posto i nema tolku mnogu da ti ofarba.Pa so sreka.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #9 on: January 20, 2011, 12:21:18 PM »
Кај мене шримповите живеат на 30 степени веќе 2 години. 2 дена повисока температура мислам дека нема да им шкоди, ионака кај тебе е веќе 28.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #10 on: October 17, 2011, 07:04:16 AM »
И кај мене денеска забележав бели точки ама само на 4 гупи и тоа само на женки, да ги фрлам ако не да не ми ги заразат и другите риби оти имам, скалари, блек моли, караси, ксифо, анцитрус еден, коридораси...
Или да одам по лек.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #11 on: October 17, 2011, 09:58:09 AM »
И кај мене денеска забележав бели точки ама само на 4 гупи и тоа само на женки, да ги фрлам ако не да не ми ги заразат и другите риби оти имам, скалари, блек моли, караси, ксифо, анцитрус еден, коридораси...
Или да одам по лек.

Zgolemija temperaturata na vodata ...

vsutarov

 • Guest
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #12 on: October 17, 2011, 11:27:12 AM »
PROTOEX,vo akvashopovi mozes da go najdes.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #13 on: October 17, 2011, 01:14:20 PM »
24 е, на колку да ја ставам?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #14 on: October 17, 2011, 01:14:37 PM »
30

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #15 on: October 17, 2011, 01:27:52 PM »
И ќе правам супа од риби а? :)
На гупите оптимална му е од 18 до 27, така да мислам дека е доволно 26.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #16 on: October 17, 2011, 01:31:12 PM »
Не мисли на тој начин. Мисли како да ја убиеш напастта во твојот аквариум. 30 степени нема да ги убијат рибите.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #17 on: October 17, 2011, 01:34:20 PM »
Еве прочитај овде http://forum.mkreef.com/index.php?topic=373.0 има доста пишувано.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #18 on: October 17, 2011, 02:04:04 PM »
И ќе правам супа од риби а? :)
На гупите оптимална му е од 18 до 27, така да мислам дека е доволно 26.

I mene mi e optimalna od 18-27, ama letno vreme funkcioniram i na 43. Poslusaj go sovetot od Dimitar.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Помош, проблем со бели точки!!!
« Reply #19 on: October 17, 2011, 02:11:16 PM »
Не се плашам да умрат на 30, туку читав колку му е оптималната за тоа ми беше чудно, иначе летно време достигнуваше и до 30 степени, ај чим е така ќе го појачам греачнот на 30. А 3те риби со точки ги дадов на еден другар да ги чува у тегло, за да не ги фрлам во шолјата :))

Tags:
 

Помош

Started by Bonevski

Replies: 5
Views: 1291
Last post January 18, 2011, 02:39:04 PM
by Bonevski
Помош околу скалар.

Started by AFROMAN

Replies: 3
Views: 1044
Last post August 05, 2012, 02:01:01 PM
by Ugrin
[помош] truenje???

Started by pljs

Replies: 8
Views: 1344
Last post July 12, 2013, 09:13:40 AM
by pljs
помош распарталени перки на карас

Started by swaba

Replies: 5
Views: 1735
Last post October 12, 2013, 03:09:51 PM
by swaba
Помош за бели флеки на ксифо

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 17
Views: 2015
Last post July 19, 2009, 05:39:14 AM
by jufka
Users Online Users Online (19)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal