collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Вчера земав 3 оскари, 2 црни и 1 албино. Кога ги ставив полежеа малку по земјата, ама се навикнаа и почнаа да пливат, да јадат и се нормално. Арно ама денеска албиното нешто цел ден лежи хоризонтално а земјата. А и неможе или несака да плива нормално. Кога сака да оди од едно до друго место, почнува да плива и почнува да се врти во кругови, како да го носи филтерот. И каде ќе стигне таму паѓа и пак легнува. Сега го извадив од аквариумот и го ставив во 15 литарска кофа. Оскарот е мал 4 сантиметри. И брцам раката во кофата, не реагира, го фаќам со рака, пробува ептен малку да избега. И на крај кога го извадив од водата да видам што има на перката, рипна од раката и пак влезе во кофата, и си легна. Што можам да направам со него? И дали да биде некое време во кофа, или да го вратам назад во аквариумот?

Link

Author Topic: Проблем со оскар  (Read 2441 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Проблем со оскар
« on: January 30, 2011, 09:51:44 AM »
Вчера земав 3 оскари, 2 црни и 1 албино. Кога ги ставив полежеа малку по земјата, ама се навикнаа и почнаа да пливат, да јадат и се нормално. Арно ама денеска албиното нешто цел ден лежи хоризонтално а земјата. А и неможе или несака да плива нормално. Кога сака да оди од едно до друго место, почнува да плива и почнува да се врти во кругови, како да го носи филтерот. И каде ќе стигне таму паѓа и пак легнува. Сега го извадив од аквариумот и го ставив во 15 литарска кофа. Оскарот е мал 4 сантиметри. И брцам раката во кофата, не реагира, го фаќам со рака, пробува ептен малку да избега. И на крај кога го извадив од водата да видам што има на перката, рипна од раката и пак влезе во кофата, и си легна. Што можам да направам со него? И дали да биде некое време во кофа, или да го вратам назад во аквариумот?

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Проблем со оскар
« Reply #1 on: January 30, 2011, 10:31:28 AM »
Mene mi izgleda kako ribata da ispusta dusha  :(

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #2 on: January 30, 2011, 10:38:58 AM »
Штознам нема никакви симптоми на болест. Абе вчера беше арна, преку ноќ стана таква. Во кофата испливуваше на површината и главата ја пушташе надолу, а пашката агоре, и таман да ја ќепнам, одеше надолу. Сега ја вратив пак во аквариумот. Утре ќе видам што ќе биде.

Offline alexandar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 254
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Проблем со оскар
« Reply #3 on: January 30, 2011, 10:44:12 AM »
napraj i tretman so sol eden

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #4 on: January 30, 2011, 10:45:20 AM »
Сол ли да и ставам?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Проблем со оскар
« Reply #5 on: January 30, 2011, 11:01:49 AM »
Сол ли да и ставам?
Da.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #6 on: January 30, 2011, 11:10:03 AM »
Мислам дека нема труење со нитрати, ама сепак направив еден третман, па ќе видиме што ќе биде gsdzxxvzzz

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Проблем со оскар
« Reply #7 on: January 30, 2011, 11:11:58 AM »
Мислам дека нема труење со нитрати, ама сепак направив еден третман, па ќе видиме што ќе биде gsdzxxvzzz.

Kolku sol stavi
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #8 on: January 30, 2011, 11:15:18 AM »
Околу 7 кафени лажички на 15 литри вода.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Проблем со оскар
« Reply #9 on: January 30, 2011, 12:32:32 PM »
 Ako umre imas osnova za edna dobra riblja corba.Samo dodadi uste vegeta i seckan kromid. ghgf

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Проблем со оскар
« Reply #10 on: January 30, 2011, 12:33:41 PM »
Mene ova mi se simtomi na bolen meur t.e puknat.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Проблем со оскар
« Reply #11 on: January 30, 2011, 01:12:13 PM »
Ako umre imas osnova za edna dobra riblja corba.Samo dodadi uste vegeta i seckan kromid. ghgf
boske boske boske.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #12 on: January 30, 2011, 01:20:26 PM »
Сеуште е жива ама многу е пасивна. Утре ќе видам што ќе се деси... Може клуч на темава.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Проблем со оскар
« Reply #13 on: January 30, 2011, 02:18:36 PM »
Oskarite koga se isplaseni, t.e. koga se brka vo akvarium ili koga dekoriras nesto, cesto znaat da legnat stranicno, na nekoj nacin se pretvaraat kako bolni ili umreni (nedaj boze :) ), no toa ne trae dolgo.
Po tvojot prv post zaklucuvam deka celo vreme se odnesuva tako cudno i mene mi lici na puknat meur ili povreda od nekoja druga riba.

Koga gi zema dali bea izmesani so uste nekoi ciklidi??
-obicno toa go pravat so Nigrofasciatum vo nasite akvasopovi!
Bi bili dobro da dades nekoja slika ili kratko klipce.
Comming soon :)

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Проблем со оскар
« Reply #14 on: January 30, 2011, 02:32:14 PM »
Сеуште е жива ама многу е пасивна. Утре ќе видам што ќе се деси... Може клуч на темава.

Abe Killler uste ne si ja pocnal temata ti ja zakluci. Pa daj da vidime sto ke se desi so ribava, stavi slika .  ghgfrfnz
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #15 on: January 31, 2011, 09:37:05 AM »
Рибата умре :(. Ја отворив едвај со жилет, ама бидејки е ептен мала, неможев да го најдам воздушниот меур. Го најдов само желудникот и срцето. Рибата ја земав здрава и права и кај мене јадеше се убаво си пливаше и другиот ден гледам така плива. Сигурно се десило нешто. А имав и 2 зебри, а истото  утро имаше само една. Можеби ја изела зебрата па се прејала, или до меурот е. Кога умре детално и го разгледав телото однадвор и немаше никаква механичка повреда. Сега веќе немам зебри.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Проблем со оскар
« Reply #16 on: January 31, 2011, 01:32:35 PM »
 Oskarot se hrani so mali ripcinja ama pa tie zebrite ako bile od crvenite polni se so hormoni.Moze se otrul od nea.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Проблем со оскар
« Reply #17 on: January 31, 2011, 01:37:17 PM »
Na 4cm oskar zar moze da izede zebra od 3cm? Neveruvam.
Moite koga bea na golemina  4-5cm deluvaa tolku isplaseni i mirni mislev i gupi da stavam so niv :)
Comming soon :)

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Проблем со оскар
« Reply #18 on: January 31, 2011, 02:01:10 PM »
 gsdzxxvzzz.Sto se sluci so zebrata?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Проблем со оскар
« Reply #19 on: January 31, 2011, 02:06:22 PM »
Незнам за кај вас ама кај мене напаѓаат мали риби со тактика. И 2-та зебра ја изедоа веќе и не гледам никаков проблем денеска. Зебрите беа од тие црвените. Кај мене за разлика од Оги, моите се толку активни и само што ќе подадам рака над аквариумот сите се на површината, а и кога ќе брцнам внатре ми се мотаат околу раката. Баш вчера кога си легнав ѓи гледав како ја бркаат втората зебра. Иако е брза оскарите многу тактички напаѓаат. Едниот ја брка, а вториот зад коралот се крие и излегува пред зебрата. А едниот оскар му се собрани перките и многу слабо јаде и колку што може е придружен со другите риби, или пак стои до грејачот. Некако ми стои да е болен, мислам дека ја дијагностицирав болеста, т.е поткожна болест што ја принудува рибата да и се собрани перките , да биде на површината на водата или да се крие. Тој стои на површината на водата, но почесто е до грејачот. Дали да го третирам еден третман со сол или да го ставам во карантин со бактопур? За жал сеуште неможам да пуштам никакви слики, т.е чекам да стигне усб кабелот за телефонот па кога ќе го земам имам над 50 слики од стартот на аквариумот до сега. Бидејки е кожна инфекција мислам дека и протобакот ќе заврши работа? Што мислите?

Tags:
 

Проблем со неонки

Started by ibrakadabra

Replies: 16
Views: 1634
Last post January 26, 2010, 03:50:21 AM
by p
Hygrophila corymbosa проблем со избушени листови

Started by GoranX

Replies: 4
Views: 1441
Last post May 04, 2009, 06:23:29 AM
by GoranX
проблем со сае!

Started by goch

Replies: 15
Views: 1776
Last post October 14, 2009, 02:04:57 PM
by goch
Проблем со некакви црви

Started by GoranX

Replies: 14
Views: 1236
Last post January 08, 2010, 01:52:51 PM
by Uran
проблем со барбус

Started by tomce

Replies: 7
Views: 1215
Last post January 19, 2011, 02:31:11 AM
by DimitarJ
Users Online Users Online (18)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal