collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Земав 2 жолти анциструси од по 1.5-2 сантиметри и ги пуштив во аквариумот. Таман се залепија одма едниот беше изеден од оскарите. Другиот го извадив и му направив живеалиште од тегла од 2.6 литри и му ставив и природно растение внатре. Бидејки е многу мал дроб мислам дека нема да јаде и сега незнам со што да го хранам? На оскарите им давам SiLine KAramin, ама незнам дали и тој ќе може да јаде ос таа храна?

Link

Author Topic: Жолт анциструс  (Read 2618 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Жолт анциструс
« on: February 10, 2011, 05:35:52 AM »
Земав 2 жолти анциструси од по 1.5-2 сантиметри и ги пуштив во аквариумот. Таман се залепија одма едниот беше изеден од оскарите. Другиот го извадив и му направив живеалиште од тегла од 2.6 литри и му ставив и природно растение внатре. Бидејки е многу мал дроб мислам дека нема да јаде и сега незнам со што да го хранам? На оскарите им давам SiLine KAramin, ама незнам дали и тој ќе може да јаде ос таа храна?

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Жолт анциструс
« Reply #1 on: February 10, 2011, 05:51:41 AM »
Eden moj prijatel cuva Pleko so oskar ama plekoto e okolu 40cm i uspesno se sprotivstavuva na sekoj napad na oskarot a ovoj pak redovno go napagja, plekoto go bucka so oklopot.
Ne znam od kade ti e idejata da stavis mali ancistrusi so oskar  :dontknow:
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Жолт анциструс
« Reply #2 on: February 10, 2011, 05:55:12 AM »
за хранење мислам дека ке може да јаде краставче (свежо, немој од туршија да му даваш ) ghgf

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Жолт анциструс
« Reply #3 on: February 10, 2011, 08:05:30 AM »
Плекостомус како расте, се повеќе и тој станува агресивен, затоа нема проблем со оскарите. А килерот... Тоа е не си размислил убаво  :nono:

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Жолт анциструс
« Reply #4 on: February 10, 2011, 09:21:44 AM »
Killer ti si od kurtasak na forumov ili sakas nesto da naucis?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолт анциструс
« Reply #5 on: February 10, 2011, 09:28:02 AM »
Killer ti si od kurtasak na forumov ili sakas nesto da naucis?
 

 kjhui

 emot15
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Жолт анциструс
« Reply #6 on: February 10, 2011, 10:03:54 AM »
Killer ti si od kurtasak na forumov ili sakas nesto da naucis?
Прашувам со што да го хранам што има лошо?

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Жолт анциструс
« Reply #7 on: February 10, 2011, 10:12:24 AM »
Izrendaj mu eden oskar za osveta :laugh: :laugh: :laugh: (se zezam) Mozes da mu stavis varen morkov ,a  gledaj da go smenis ili prodades zosto vo 2.6 tegla ne biva da go mucis

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Жолт анциструс
« Reply #8 on: February 10, 2011, 10:22:23 AM »
Абе тој е едвај приметлив 1 сантиметар е. Му ставив свежа краставица, а утре ќе му ставам морков. Кога ќе подпорасне, да неможат да го голтнат ќе го пуштам во аквариумот.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолт анциструс
« Reply #9 on: February 10, 2011, 10:28:57 AM »
kolkavi se oskarite??

kolku i da e golem ancitrusot sekogas ke zavrsi u usta na oskarite gligorche, go nema istiot oklop kako plekoto
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Жолт анциструс
« Reply #10 on: February 10, 2011, 10:46:47 AM »
Земав 2 жолти анциструси од по 1.5-2 сантиметри и ги пуштив во аквариумот. Таман се залепија одма едниот беше изеден од оскарите. Другиот го извадив и му направив живеалиште од тегла од 2.6 литри и му ставив и природно растение внатре. Бидејки е многу мал дроб мислам дека нема да јаде и сега незнам со што да го хранам? На оскарите им давам SiLine KAramin, ама незнам дали и тој ќе може да јаде ос таа храна?

Nema takvo zivealiste Killer, daj go na nekogo ancitrusot
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Жолт анциструс
« Reply #11 on: February 10, 2011, 10:56:15 AM »
kolkavi se oskarite??

kolku i da e golem ancitrusot sekogas ke zavrsi u usta na oskarite gligorche, go nema istiot oklop kako plekoto
И оскарите се мали 6-7 сантиметри. Знам дека го нема оклопот како плекото, но има друго одбрамбено средство како на пример канџите на страните на главата. А нема ни на кој да го дадам толку мал. Сепак ќе го ставам во едно 5 литри и нека е таму мислам дека ќе му е доволно. Сепак интересен е бидејки ова е меѓу многуте ретки случаи да донесат жолти анциструси.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Жолт анциструс
« Reply #12 on: February 10, 2011, 11:03:51 AM »
неможеш да му го обезбедиш тој услов кој ке го има во аквариум
освен едно нано да направиш.

како што ги кажаа членовите погоре ако неможеш дај го, имав слична ситуација земав панди (кои беа ептен слатки и убави) али моите барбуси ги дираа дури и едно умре, земав извадив дадов на другарче кое ги чува со помирни риби

ако ептен сакаш да си го чуваш, направи едно 10-20л нано, стави сунгер филтер или нешто така, светло и чувај, вака мало кога му треба убав раст ти немаш услови, а во нано можеш и повеќе да ставиш.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Жолт анциструс
« Reply #13 on: February 10, 2011, 12:12:21 PM »
Killer ti si od kurtasak na forumov ili sakas nesto da naucis?
Прашувам со што да го хранам што има лошо?

Znaes sto ima loso vo toa??  Pred da kupis ancitrusi i da gi stavis kaj Oskarite dali procita ili prasa nekoj dali moze da ziveat zaedno? Na prodavacot mu kaza so sto ke gi cuvas? Ti ovde celo vreme ni kazuvas kakvi greski prajs, a ne prasuva sto treba da napravis za da ne zgresis. Stvarno ne te razbiram.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Жолт анциструс
« Reply #14 on: February 10, 2011, 12:19:08 PM »
Абе на килерот му е интересно да постира само, нема врска што  boske Килер братче на гугл имаш се, ама баш се! Така да не е лошо да прогуглаш пред да прашаш нешто, ова најотворено ти го кажувам, и немој да се увредиш  hgfgdfd

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолт анциструс
« Reply #15 on: February 10, 2011, 12:42:13 PM »
Ne cepkajte mi gi Gligorcho.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Жолт анциструс
« Reply #16 on: February 10, 2011, 12:51:36 PM »
Admin, јас најдлабоко се извинувам  :notworthy: boske  :icon_scratch:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолт анциструс
« Reply #17 on: February 10, 2011, 01:05:21 PM »
Vie uste ne go znaete nego, celi forumi ima "vozeno" u krug, legenda e on u MK akvaristika.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Жолт анциструс
« Reply #18 on: February 10, 2011, 01:12:14 PM »
 :embarrass: :embarrass:
Им кажав дека ќе го чувам со оскари и ми рекоа дека нема да има проблем доколку се мали. Ама моите се доволно големи за да го лапнат во еден залак. Моите другари сите чуват караси, а бидејки подолго време ги чував, ми се имаше десено 2 пати најголемиот карас да ми ги проголта малите коридораси. Иако карасите се мирни риби, сепак јадат се што може да им влезе во устата.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Жолт анциструс
« Reply #19 on: February 10, 2011, 01:22:20 PM »
I?? Ne izlvlece nikakov zaklucok od toa? Koga karasite mozele da lapnat sto ostana za oskarite koi lapaat i karasi koi lapnale koridorasi!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags:
 

Users Online Users Online (50)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal