collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:52:04 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Еве ќе отворам нова тема за парот скалари од Акватика. Како што можете да видите парот е со совршена дива форма, а и имаат многу поразлично понашање од другите што досега ги имам чувано. Мене лично парот ми прави многу мерак. Морам да кажам дека одлично се прилагодија на условите кај мене. Ги сместив во посебен мрестен аквариум и се трудам да ги поттикнам на мрест. Во аквариумот намерно имам ставено подлога и некое растение, за да скаларите имаат поприродно чувство отколку во гол аквариум. Еве во продолжение и некоја слика.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Парот скалари од Акватика  (Read 4637 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Парот скалари од Акватика
« on: February 15, 2011, 07:16:43 AM »
Еве ќе отворам нова тема за парот скалари од Акватика. Како што можете да видите парот е со совршена дива форма, а и имаат многу поразлично понашање од другите што досега ги имам чувано. Мене лично парот ми прави многу мерак. Морам да кажам дека одлично се прилагодија на условите кај мене. Ги сместив во посебен мрестен аквариум и се трудам да ги поттикнам на мрест. Во аквариумот намерно имам ставено подлога и некое растение, за да скаларите имаат поприродно чувство отколку во гол аквариум. Еве во продолжение и некоја слика.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: February 21, 2012, 09:02:41 AM by AFROMAN »

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #1 on: February 15, 2011, 10:09:12 AM »
Lepotani :D. Ocekuvame sto poskoro slika od niv i so bar 100tina mali ;)
Comming soon :)

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #2 on: February 15, 2011, 10:13:17 AM »
odlicen e parot gsdzz a moze li da kazes kako ja spremas vodata dali ja pravis meka ili vo obicna gi mrestis ?

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #3 on: February 15, 2011, 11:07:14 AM »
Zosto im se tolku crveno ocite   gsdxzz gsdxzz gsdxzz

Uzivaj vo niv, i koga ke pocnat da se mrestat ke vidis isto sto e priroden instinkt, kupi si rakavici, ke ti pravat modrinki :)

Pozdrav

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #4 on: February 15, 2011, 11:09:10 AM »
BRAVO, odlicen par, odlicni bistri oci
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #5 on: February 15, 2011, 11:38:34 AM »
Zosto im se tolku crveno ocite   gsdxzz gsdxzz gsdxzzPozdrav
Bile na sveti tifun  :laugh:
 Skalarite se "kuklicinja"
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

vsutarov

 • Guest
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #6 on: February 15, 2011, 11:53:10 AM »
I ubavi se i zdravo izgledaat.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #7 on: February 15, 2011, 01:19:16 PM »
 Oci kako rubini kako na discus im se.Definitivno na pravo mesto ojdoa ribive.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #8 on: February 15, 2011, 01:55:04 PM »
Фала ви дечки за пофалбите, рибите се екстра навистина. Инаку некој праша за водата, имам мрестено и у дождова вода и у чешмова. Разлика има во опстанокот на икрата, али и не е толку драстична. Овие моментално ми се во чешмова вода, да видиме како ќе одговорат со мрест, па здравје потоа ќе знам што и како да им направам.

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #9 on: February 15, 2011, 09:48:51 PM »
Vlatko, uzivaj so cesmova voda ,sto potvrda toa podobro za poveke od nasite ribi.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #10 on: February 16, 2011, 03:41:55 AM »
Епа да ти кажам право во чешмова вода тој мермерниот пар што ми беше изгледа 200 живи, здрави и прави скалари, и забележав дека растот им е побрз во чешмовата вода, затоа сакам прво така да пробам.

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #11 on: February 16, 2011, 06:07:11 AM »
 55655 i jas imam par pa poleka ke go spremam mrestniot akvarium i ke probam isto vo cesmovaca  gsdzz

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #12 on: February 16, 2011, 06:22:06 AM »
Пробај си  :happy: кога веќе имаш оформен пар можеш да си дозволиш да експериментираш, зашто кога веќе еднаш ќе фрлат икра, ќе фрлаат после на десетте дена. Но не ти препорачувам многу да ги форсираш со мрестови зашто ја така си го растурив едниот пар  :icon_scratch: на секои 7 дена ми фрлаа икра, ги префорсирав, и потоа 2 месеци женката беше зашеметена за на крај да ми умре. Ама јас маста им ја извадов  lkjikl

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #13 on: February 16, 2011, 06:44:33 AM »
Da napomnam deka vo vrska so tvrdinata zboruvam samo za konkretniot par kaj Vlatko.

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #14 on: February 16, 2011, 07:54:29 AM »
aha ok Boris, no eve Vlatko mrestel i drug par vo tvrda voda  hgfgd kolku mali izrasna od toj par?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #15 on: February 16, 2011, 07:59:08 AM »
Тоде, ти си во Скопје. Кај тебе со чешмовача нема да имаш многу успех. Кај нас тврдината на водата е 2,4 пати повисока од потребната.
Минимум е да ја извриеш водата.

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #16 on: February 16, 2011, 09:05:38 AM »
peterski t.

Nekolku pati frlaa, no nie ne gi mrestrevme, t.e.e nemavme namera da mrestime, proplivuvaa, nekolku dena i od nedostatok na hrana, umiraa, mi e sram da kazam no toa e vistina, nemavme vreme.

Inaku posledniot pat proplivaa mislam 500-600 ,  mozebi i poveke.

Vlatko koga ke dodjes Skopje ke ti pojasnam za parot sto go imas .

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #17 on: February 16, 2011, 09:24:45 AM »
Борис јас сум во Скопје али незнам кога ќе имам време да дојдам, кога ќе имам ќе поминам накај Акватика  3dclin

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #18 on: February 16, 2011, 09:28:52 AM »
Инаку нели икрата успеала да се развие кај вас во тврда вода, нема да има никаков проблем кај мене со опстанокот на младите, баш ми е мерак да се брлавам со артемии, и слични тракатанци што се поврзани за подигање на подмладокот  :newbie:

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Парот скалари од Акватика
« Reply #19 on: February 16, 2011, 11:40:54 AM »
Vlatko,

Ke imame i siguren plsman :)

Tags:
 

Users Online Users Online (26)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal