collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Поради презафатеност со факултетот и испити God dam it, решив да седнам и да ви дадам малку Update за тоа што се случуваше во предходниве 2-3 месеца. Прво направив поголем стаклен филтер 45 литри.(Tnx Дане). За механичка филтрација имам чист сунѓер и тоа зеленото од Сера како мрежа(види слики). За биолошка филтрација имам 2 литра Eheim вулкански камења, 2 литрa Siporax. Користам тресет од Сера, и синтетичка вата истотака од Сера. Поврзав две глави од Atman една 800 L/H двете работат 1600 L/H. A да ќе заборавев, ставив цевка Ф50, малку е поголема ама нема гајле :D.

Ќе ме извините за квалитетот на сликите, дигиталниот е од девојка ми Canon A класа, помизерен го нема ама јбга тоа е :)

Растенија:

Anubia barteri

Eichhornia diversifolia

Cruptocoryne affinis

Echinodorus paniculatus

Sagittaria subulata

Bacopa caroliana

Ludvigia Repens

Anubia Nana

Echinodorus Rose

Taxiphyllum barbieri

Valisneria Torta red

Valisneria

Vallisneria gigantea

Echinodorus tenelus

Lotus


Риби:


5 Corydoras paleatus

1 Colisa lalia

2 Microgeophagus ramirezi

2 Microgeophagus altispinozi

4 Ancistrus Sp.

3 Flying Fox

16 Trigonostigma heteromorpha

6 Paracheirdon axelrodi

15 Paracheirdon innesi

6 Hemigrammus bleheri

2 otocinklus flexilis

2 Botia kubotai

1 Cardina japonica(Мизерно...нели :D)

Поздрав

p.s Се чека највероватно наредната недела и ќе се стават барем ако не повеќе 2 дискуса :D


Link

Author Topic: Аквариум RELOADED :)  (Read 3464 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Аквариум RELOADED :)
« on: January 01, 2009, 08:39:10 AM »
Поради презафатеност со факултетот и испити God dam it, решив да седнам и да ви дадам малку Update за тоа што се случуваше во предходниве 2-3 месеца. Прво направив поголем стаклен филтер 45 литри.(Tnx Дане). За механичка филтрација имам чист сунѓер и тоа зеленото од Сера како мрежа(види слики). За биолошка филтрација имам 2 литра Eheim вулкански камења, 2 литрa Siporax. Користам тресет од Сера, и синтетичка вата истотака од Сера. Поврзав две глави од Atman една 800 L/H двете работат 1600 L/H. A да ќе заборавев, ставив цевка Ф50, малку е поголема ама нема гајле :D.

Ќе ме извините за квалитетот на сликите, дигиталниот е од девојка ми Canon A класа, помизерен го нема ама јбга тоа е :)

Растенија:

Anubia barteri

Eichhornia diversifolia

Cruptocoryne affinis

Echinodorus paniculatus

Sagittaria subulata

Bacopa caroliana

Ludvigia Repens

Anubia Nana

Echinodorus Rose

Taxiphyllum barbieri

Valisneria Torta red

Valisneria

Vallisneria gigantea

Echinodorus tenelus

Lotus


Риби:


5 Corydoras paleatus

1 Colisa lalia

2 Microgeophagus ramirezi

2 Microgeophagus altispinozi

4 Ancistrus Sp.

3 Flying Fox

16 Trigonostigma heteromorpha

6 Paracheirdon axelrodi

15 Paracheirdon innesi

6 Hemigrammus bleheri

2 otocinklus flexilis

2 Botia kubotai

1 Cardina japonica(Мизерно...нели :D)

Поздрав

p.s Се чека највероватно наредната недела и ќе се стават барем ако не повеќе 2 дискуса :D

« Last Edit: February 07, 2009, 11:27:58 AM by Admin »
...And Justice For All

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #1 on: January 01, 2009, 09:34:34 AM »
Top e Spike  :thumbsup: GK za pregledot.

E.Rose kazuvaj kade go zede, top e. Rezerviram parce ako ima nekogas za davanje,slaba tocka mi e taa i Barclaya.

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #2 on: January 01, 2009, 09:39:54 AM »
Абе розете го нарачав уште летото со нарачката што ја правевме со Мики овде. Сега нешто болно е бе мајката незнам што му е, изгледа недостаток на светлина затоа што балиснериите едно време сенка му држеа. Ќе го преместам утре во 50 литарки аквариум со прилично јако светло, ке му додавам цо2 во поголеми количини за да го спасам. А се разбира ако има, или ако налетам ти си првиот што ќе имаш.

Поздрав
...And Justice For All

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #3 on: January 01, 2009, 10:47:41 AM »
Top e Spike  :thumbsup: GK za pregledot.

E.Rose kazuvaj kade go zede, top e. Rezerviram parce ako ima nekogas za davanje,slaba tocka mi e taa i Barclaya.
i jas sakam ijas ijas :thumbsup:dobro predstaveno
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #4 on: January 03, 2009, 08:26:20 AM »
Уран бе ми го фати розето на очи ми се распаѓа :'(. Го тргнв во 40 литарски аквариум, ставив тресет за цвеќиња како подлога, интензивно додавам цо2, појако светло имам ама слабо нешто дека ќе ја биде. Ќе видиме дали ќе го спасам.

Поздрав
...And Justice For All

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #5 on: January 03, 2009, 08:44:43 AM »
Plavo Kamce nemas, za anti urok???  :laughing4:

Delikatna treva e Spike. valjda ke se sredi.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #6 on: January 04, 2009, 03:24:37 AM »
Ne beeeeeeeee za  anti urok LUKCE TREBA :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #7 on: January 04, 2009, 04:14:59 AM »
Lukceto e protiv vampiri  >:D

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #8 on: January 04, 2009, 04:21:52 AM »
Abe mi tekna ..na bajacka treba naj sigurno :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #9 on: January 04, 2009, 04:28:22 AM »
Spike ne se zezaj vo ova ladno. Najdobro e da si imas edno plinsko  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #10 on: January 17, 2009, 01:40:36 PM »
Spike, cekame slika  :icon_scratch:

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #11 on: January 17, 2009, 04:15:16 PM »
spike ajde nova slika i kazi mi od kaj ti se Microgeophagus altispinosa?
Goran Manevski

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #12 on: January 17, 2009, 05:27:06 PM »
Goch, алтиспинозите се од кај Ненад, а слика ќе ставам деновиве сигурно, само да дојдам до апарат.

Позз
...And Justice For All

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #13 on: January 26, 2009, 04:53:32 PM »
И, конечно најдов апарат да сликам. Кај мене има некои измени од најглавната е што се преврлив на дискуси.
И има некои нови растенија, и се разбира нов set-up.  :happy:

Растенија:

Elacatinus phthirophagous

Sagitaria subalata

Cryptocoryne lucens

Bacopa caroliana

Taxiphyllum barbieri

Microsorium pteropus

Anubia barteri

Anubia nana

Cabomba

Echinodorus Paniculatus

Echinodorus Osiris

Echinodorus Rose

Echinodorus Rubin

Lotus

4 дискуси(Леопард скин, тиркиз, сах мерак, и аленкер највероватно)

4 corydoras paleatus

2 microgeophagus altispinosi

2 microgeophagus ramirezi

4 ancistrus sp.

6 flying fox SAE(Господ да ги благослови :D :D)

2 otocinklus flexilis

2 botia kubotai

2 kribenzisi

Слики:

...And Justice For All

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re : Аквариум RELOADED :)
« Reply #14 on: January 27, 2009, 01:57:21 AM »
Odlicno ispadnal Spike  :icon_thumright:  sega otvori druga tema, posto diskusite zasluzuvaat toa :notworthy: Edina kritika ke ti dadam za pesokta, iako i jas sum obozavatel na crna pesok, ako sakas diskusite da gi vidis vo prava boja, po  izrazena, togas ti treba svetla pesok.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #15 on: January 27, 2009, 02:05:36 AM »
Akvariumot e super , ke mozes li samo da ni kazes kolku litri e?

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 38
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #16 on: January 27, 2009, 02:50:05 AM »
super,  samo napred!!!! ( mala primedba, ( i kaj mene bese taka ) , stavi nesto gore nad nivoto na vodata na stakloto, oti sveti vo oci , se gubi od ubavina,   ja na primer kupiv od knizara a4 kartoncinja za ukoricuvanje, odgovaraa na bojata na kapakot, i gi zalepiv )  poz
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #17 on: January 27, 2009, 04:21:29 AM »
Za pesokot se soglsuvam so Uran ,..a i nisko trevice zasadi Glosso ,.. Sagitarija....inaku ispadnalo drugoto super :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline nene

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2008
 • Posts: 314
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #18 on: January 27, 2009, 07:17:50 AM »
taka e be spajki ajde vleduvaj vo profesionalci :yes:

panabrzi

 • Guest
Re: Аквариум RELOADED :)
« Reply #19 on: January 27, 2009, 12:20:06 PM »
Некако ми фали валиснеријата за позадина... иначе е екстра! :icon_thumright:

Tags:
 

Анровла аквариум

Started by anrovla

Replies: 235
Views: 18946
Last post June 14, 2013, 10:55:11 AM
by anrovla
Нов аквариум

Started by Cimento

Replies: 111
Views: 7920
Last post April 06, 2010, 08:24:50 AM
by Uran
Мојот пико аквариум 100х50х50

Started by Vlatkon

Replies: 13
Views: 1885
Last post September 22, 2011, 06:21:18 AM
by nenad66
Аквариум (tiggaz)

Started by tiggaz

Replies: 242
Views: 19323
Last post June 29, 2013, 05:15:18 AM
by tiggaz
Помош за тревнат аквариум со тетри.

Started by shtef

Replies: 8
Views: 2399
Last post March 20, 2018, 01:09:06 PM
by ivica74sk
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal