collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Дојде време да ви го претставам и мојот аквариум. Очекувам критики, пофалби и совети.  55655
Аквариумот е 75х40х30=90л до крај, надворешен филтер, задоволувачка пумпа, 18W неонка (треба барем уште една, знам ebate beljata ), греач 100 W, бел кварцен песок... Жители се 30 неон тетри, 2 коридори и 2 гупи. Имам проблем со алгата, но откако ги зедов коридорите полека се средува (ја сменав и обичната сијалица). Сиромашен сум со треви и чекам предлози за истите какви да "посадам." Ќе видите на сликите... уште малку со рамката ќе средам и мислам дека тоа е тоа...
[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот аквариум  (Read 3698 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Мојот аквариум
« on: March 09, 2011, 03:03:22 PM »
Дојде време да ви го претставам и мојот аквариум. Очекувам критики, пофалби и совети.  55655
Аквариумот е 75х40х30=90л до крај, надворешен филтер, задоволувачка пумпа, 18W неонка (треба барем уште една, знам ebate beljata ), греач 100 W, бел кварцен песок... Жители се 30 неон тетри, 2 коридори и 2 гупи. Имам проблем со алгата, но откако ги зедов коридорите полека се средува (ја сменав и обичната сијалица). Сиромашен сум со треви и чекам предлози за истите какви да "посадам." Ќе видите на сликите... уште малку со рамката ќе средам и мислам дека тоа е тоа...
[Login or Register]

[Login or Register]
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Мојот аквариум
« Reply #1 on: March 09, 2011, 03:10:29 PM »
 A kakva vrska imaat koridorasite so algata?

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #2 on: March 09, 2011, 03:12:11 PM »
A kakva vrska imaat koridorasite so algata?
Најверојатно јадат од неа...  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Мојот аквариум
« Reply #3 on: March 09, 2011, 03:15:54 PM »
Siguren si deka se koridorasi?Mislam ne e iskluceno da cepnat i alga ama do tolku za vidlivo da ja namalat ili sotrat bas mi e cudno.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #4 on: March 09, 2011, 03:17:59 PM »
Siguren si deka se koridorasi?Mislam ne e iskluceno da cepnat i alga ama do tolku za vidlivo da ja namalat ili sotrat bas mi e cudno.
Сигурен 101% и мене ми е чудно ама маф ја направија и тоа за 2-3 дена...  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Мојот аквариум
« Reply #5 on: March 09, 2011, 10:19:23 PM »
aj dobrodojde i so sreka startot prvo pod hitno koregiraj toa crevoto za cistenje doteraj skrij go pogledaj niz forumov ima dosta akvariumi koj se ekstra pa moze ke ukrades nekoja ideja

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #6 on: March 10, 2011, 01:29:32 AM »
aj dobrodojde i so sreka startot prvo pod hitno koregiraj toa crevoto za cistenje doteraj skrij go pogledaj niz forumov ima dosta akvariumi koj se ekstra pa moze ke ukrades nekoja ideja
55655 И мене ми смета тоа цревото ама немав идеја како да го изведам поинаку...  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мојот аквариум
« Reply #7 on: March 10, 2011, 03:41:23 AM »
За почеток скриј го зад некој камен нека е а потоа ќе најдеш некое друго решение.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мојот аквариум
« Reply #8 on: March 10, 2011, 03:56:43 AM »
Vaka druze, prvo ne mi e jasno kaj odi ona crevo pod kamenot? Od tuka crpi voda? Ako e taka necini i ke ti crpi i pesok, se nadevam negledam dobro.
Neonki najpametno ti e da si stavis 3 kom. i ke imas super osvetluvanje posto ne e ni visok akvariumot. Na toa osvetluvanje i tepih od glosso ke uspeva. Trevite ti se malce no ke se snajdes brzo so trevi, toa ne bitrbalo da e problem.
Koridorasite ne jadat alga, ako si imal zelena alga na pesokot moze samo da go prevrtat pesokot i ti izgleda cisto. Ili pa algata ja snemuva sama od sebe, a ne od koridorasite.
Gupite mozes da gi izvadis i da si zemes uste nekoj koridoras od niv nikogasne e dosta.
Mozam jas da ti pratam ili ako doagjas nakaj Skopje malce Sagitarija da ja posadis pozadi kupot od kamenja mislam deka ke dojde odlicno.
So sreka, i razmisluvaj za uste 2 neonki i mikro i makro elementi.
Pozdrav.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мојот аквариум
« Reply #9 on: March 10, 2011, 04:04:22 AM »
Љубе тоа што е напред на стаклото, тоа е цревото мислам и околу него некаква пластика за да не смука песок, или грешка гледам?

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #10 on: March 10, 2011, 05:35:39 AM »
Vaka druze, prvo ne mi e jasno kaj odi ona crevo pod kamenot? Od tuka crpi voda? Ako e taka necini i ke ti crpi i pesok, se nadevam negledam dobro.
Neonki najpametno ti e da si stavis 3 kom. i ke imas super osvetluvanje posto ne e ni visok akvariumot. Na toa osvetluvanje i tepih od glosso ke uspeva. Trevite ti se malce no ke se snajdes brzo so trevi, toa ne bitrbalo da e problem.
Koridorasite ne jadat alga, ako si imal zelena alga na pesokot moze samo da go prevrtat pesokot i ti izgleda cisto. Ili pa algata ja snemuva sama od sebe, a ne od koridorasite.
Gupite mozes da gi izvadis i da si zemes uste nekoj koridoras od niv nikogasne e dosta.
Mozam jas da ti pratam ili ako doagjas nakaj Skopje malce Sagitarija da ja posadis pozadi kupot od kamenja mislam deka ke dojde odlicno.
So sreka, i razmisluvaj za uste 2 neonki i mikro i makro elementi.
Pozdrav.
Тоа оди до филтерот кој е од страна (не го сликав), а за да не се полни со песок имам монтирано пластика со отвор. А Скопје доаѓам вечер и си одам утре. Инаку таму студирам така да не е проблем. Ако можиш да ми кажиш како да се најдиме и нормално, цена. Поздрав  55655
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #11 on: March 10, 2011, 06:44:42 AM »
Љубе тоа што е напред на стаклото, тоа е цревото мислам и околу него некаква пластика за да не смука песок, или грешка гледам?
Точно!  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мојот аквариум
« Reply #12 on: March 10, 2011, 07:53:03 AM »
Јас мислам дека ќе дојде поубаво ако цревото го прилепиш за ќошот и закопај го под песокта, а отворот со пластиката стави го зад каменот. Мислам дека ќе дојде поубаво :icon_thumright:

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мојот аквариум
« Reply #13 on: March 10, 2011, 07:58:28 AM »

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мојот аквариум
« Reply #14 on: March 10, 2011, 08:18:58 AM »
Abe zasto da kopate pod pesok i da stavate plastiki ili cuda. Cefkta sto vlece prljava voda odi od gore nadolu do 2-3 cm pred pesokot i tuka ja seces i gotovo. Isto vrsi rabota i izgleda mnogu poestetski i polesno se pokriva. Poglednete malce niz forumov. Toa sto e veke izmisleno ne go izmisluvajte povtorno i ne gubete vreme.

Za trevata kazi kaj moze da se najdeme sabajle pomegju 9-10 casot

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Мојот аквариум
« Reply #15 on: March 10, 2011, 08:26:52 AM »
се согласувам со Ljube, башка одводната цевка ако намали проток треба да се исчисти, ти да ја исчистиш ке треба да откопуваш песок, непрактично е

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Мојот аквариум
« Reply #16 on: March 10, 2011, 08:29:39 AM »
Deco, ke bide soliden akvarium :)

So cevkata si pogresil :), taka se pravea akveriumite nekogas, ODDAMNA, koga se koristese vozdusna pumpa kako pokretac na vodata. NO togas imase edna pregrada na prednata straa na akvariumot kade nemase nisto, ni pesok i prljavstinata pagase vo taa pregrada i preku cevkata se cistese. Sega so koristenje na motorni glavi tie akrobaciji ne se potrebni :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #17 on: March 10, 2011, 01:12:13 PM »
Abe zasto da kopate pod pesok i da stavate plastiki ili cuda. Cefkta sto vlece prljava voda odi od gore nadolu do 2-3 cm pred pesokot i tuka ja seces i gotovo. Isto vrsi rabota i izgleda mnogu poestetski i polesno se pokriva. Poglednete malce niz forumov. Toa sto e veke izmisleno ne go izmisluvajte povtorno i ne gubete vreme.

Za trevata kazi kaj moze da se najdeme sabajle pomegju 9-10 casot
aj ke ti pisam za drugiot petok poarno oti utre od 9 do 12 polagam. Fala pozz
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мојот аквариум
« Reply #18 on: March 10, 2011, 01:41:27 PM »
 :icon_thumright: dogovoreno.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мојот аквариум
« Reply #19 on: March 12, 2011, 08:13:04 AM »
Deco, ke bide soliden akvarium :)

So cevkata si pogresil :), taka se pravea akveriumite nekogas, ODDAMNA, koga se koristese vozdusna pumpa kako pokretac na vodata. NO togas imase edna pregrada na prednata straa na akvariumot kade nemase nisto, ni pesok i prljavstinata pagase vo taa pregrada i preku cevkata se cistese. Sega so koristenje na motorni glavi tie akrobaciji ne se potrebni :)
Ќе средам тоа со цевката обавезно  :icon_salut: Денес поставив дрво во аквариумот (лозница)  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 3088
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 5457
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4871
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 3086
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
Мојот Аквариум :)

Started by jakovoff

Replies: 4
Views: 1243
Last post August 15, 2012, 10:26:15 PM
by zlatko32
Users Online Users Online (17)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal