collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:09:20 PM]


Baram sovet , sakam fontana so bazence vo dvor by LILJANA
[June 05, 2021, 07:30:10 AM]


"Prematurity" by DimitarJ
[June 04, 2021, 12:11:34 AM]


Dekoracii vo akvariumot by NO CARRIER
[April 28, 2021, 09:11:09 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 75103 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #100 on: January 20, 2012, 11:58:21 AM »
 Ova e edna od podobrite tvoi sliki Dime.I po kvalitet i sodrzinski a bogami i tematski.Da ne se deli anemonava?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #101 on: January 20, 2012, 12:01:04 PM »
Незнам зошто мислите дека се дели?
Нема ни абер од делење. Тоа што го гледате е само еден дел од неа. Таа уште толку колку што гледате е внатре во каменот во дупка закачена и не мрда од таму.
Вака ме чека секој ден рашепурана да фрлам храна па и она да залепи некој мисис или артемија, во зависност од тоа што сум им спремил за ручек  :embarrass:

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #102 on: January 20, 2012, 12:12:15 PM »
Slusaj Dime ako se podeli(normalno,samata) ne se sekiraj,ima koj da zeme. :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #103 on: January 20, 2012, 12:15:17 PM »
Имав 2 донесено од јонско море летово. Пред некој месец фрлив 5.
Овие некако не ми личат дека толку брзо се делат. Не сум читал за оваа некои детали. Ама ако се подели, сигурно ќе ми биде овде вишок.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 46
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #104 on: January 20, 2012, 12:21:25 PM »
Taka izgleda na slikava kako da se 2 anemoni edna vrz druga. I kaj mene znae da se razvleche i ustata da i dojde stranichno a ne vo sredina. Pa pomisliv deka ima 2 usti i ke se dvoi. Zelenive bubble anemoni se razmnozhuvaat so delenje mnogu poretko od crvenite. Vikaat na 6 meseci nekade. Crvenite e dovolno da gi izmaltretirash da gi premestish i odma se delat na 2 ili 3.
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #105 on: January 23, 2012, 08:25:40 AM »
Некоја ружна слика со преубави корали.
Конечно се подновив со СПС.
Замав:
1. montipora digidata розева
2. stylophora pistillata зелена. несакав да земам ништо повеќе на зелено ама ме плени изгледот.
3. stylophora pistillata розева
4. Seriatopora Caliendrum сребрена

Па да видиме дали ќе имам успех.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Коралите се од кај Звонко и во неговата тема има добри слики за да видите убаво за што станува збор.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #106 on: January 23, 2012, 08:30:45 AM »
 560855 Za podnovuvanjeto ali za slikite  basd. Brate mili ke ocoravime citajki go tvojot topic   :no:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #107 on: January 23, 2012, 08:34:09 AM »
Сега се ставени само така врз камењата. Уште не сум се одлучил за точната позиција на коралите.
Планирам да ги залепам на камењата. Штом ќе се дефинира точната локација и ќе ги залепам, ќе поканам некој член на форумов да ги сликне убаво и да направи некое видео.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #108 on: January 23, 2012, 08:55:06 AM »
 Tu najubavite si gi sobral.So zdravje da gi cuvas i da rastat brzo.Poleka poleka se popolni akvariumot.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #109 on: January 23, 2012, 08:56:51 AM »
Има Звонко за сите, не се секирај.

Offline zvonko aquamaniac

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 28
Re: Димитар Nano reef
« Reply #110 on: January 24, 2012, 04:10:23 AM »
da ne gi stavase u varakina pred slikanje

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #111 on: January 24, 2012, 04:17:50 AM »
Ne go diraj za slikite!!!  blee
kojznae kako izgleda vo zivo  :notworthy:  da rastat golemi i sareni  happyy

Offline zvonko aquamaniac

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 28
Re: Димитар Nano reef
« Reply #112 on: January 24, 2012, 04:23:51 AM »
mala sala valjda nema da se naluti

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #113 on: January 24, 2012, 04:35:19 AM »
Што ќе ти се тебе слики. Ама како за инфо, кај мене поубаво изгледаат од кај тебе  :happy:

Offline zvonko aquamaniac

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 28
Re: Димитар Nano reef
« Reply #114 on: January 24, 2012, 05:15:46 AM »
hahahhah bravo

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Димитар Nano reef
« Reply #115 on: January 24, 2012, 10:27:02 AM »
Сликите се ОК, само white balance е погрешен.

Еве малку корегирана слика, се надевам Димитар нема да се лути ...

[Login or Register]
anrovla

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 46
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #116 on: January 24, 2012, 12:42:50 PM »
Dimitar mislam deka treba da ja smenish ovaa KIT Wrasa za nekoja pomala. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #117 on: January 24, 2012, 01:15:49 PM »
Некоја ружна слика со преубави корали.
Конечно се подновив со СПС.
Замав:
1. montipora digidata розева
2. stylophora pistillata зелена. несакав да земам ништо повеќе на зелено ама ме плени изгледот.
3. stylophora pistillata розева
4. Seriatopora Caliendrum сребрена

Па да видиме дали ќе имам успех.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Коралите се од кај Звонко и во неговата тема има добри слики за да видите убаво за што станува збор.
So sreka Dimitar so SPSot,extra koralcinja si zemal

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #118 on: January 24, 2012, 10:26:52 PM »
Сликите се ОК, само white balance е погрешен.

Еве малку корегирана слика, се надевам Димитар нема да се лути ...

[Login or Register]

Јас се радувам кога ќе видам убава слика од мојот аквариум

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #119 on: January 24, 2012, 10:27:36 PM »
Dimitar mislam deka treba da ja smenish ovaa KIT Wrasa za nekoja pomala. :)
Немам со што да ја уловам. Ќе треба се да растурам.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 1038
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (29)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal