collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #160 on: February 03, 2012, 02:03:52 PM »
Stvarno ke treba  560855 za dvajcata, EXTRA e akvariumot. So molenje te nateravme da viknes nekoj za da slika  applause applause applause

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Димитар Nano reef
« Reply #161 on: February 03, 2012, 02:57:40 PM »
Bravo dime , stvarno e super.

Offline davce99

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 315
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Димитар Nano reef
« Reply #162 on: February 04, 2012, 12:11:36 PM »
Extra e !!! Bravos!!!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #163 on: February 04, 2012, 01:13:40 PM »
Благодарам

Offline baxter

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2010
 • Location: Охрид
 • Age: 35
 • Posts: 402
 • Activity:
  0%
 • Karma: 52
Re: Димитар Nano reef
« Reply #164 on: February 04, 2012, 01:23:35 PM »
 applause applause applause Prekrasno  , a za tie sto ne pieme rakija , moze kafe ??? :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #165 on: February 04, 2012, 01:34:56 PM »
Како неможе. Се може.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #166 on: February 04, 2012, 01:39:10 PM »
Денес во Виктор(vajti) тепавме аиптасии по рецепт на ЗОЗО. И да ви кажам Виктор беше доста успешен. Им ги извади цревата на аиптасиите. Штета што недокументирав.
Малку зголемивме турбуленција со уште една пумпа и ги раневме спс коралите.
Сега за сега стилофорите покажуваат напредок, веќе се познава дека формираат основа т.е. го пркриваат лепакот со ново ткиво. Монтипората не е воопшто весела, како да умира, а за халиендрумот е сеуште рано да се каже како ќе биде, сега за сега изгледа одлично.
Незнам како монтипората како најлесен спс некако непокажува посакувани резултати.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #167 on: February 04, 2012, 02:05:19 PM »
 Po fragiranje treba soodveten tretman pa da zarasne pa posle da se lepi so lepak na plocka.Taka mislam.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #168 on: February 04, 2012, 02:09:18 PM »
Одма ги лепат

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #169 on: February 04, 2012, 02:14:16 PM »
Одма ги лепат
A jas pak si mislam deka koga ke preseces ili skrsis fragce treba rezot da go mines so jod i da go ostavis nekolku dena da zatvori ranata pa posle da go lepis.Vaka moze lepakot negativno da se odrazi na zivoto tkivo ako ne e zarasnata ranata.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #170 on: February 04, 2012, 02:28:20 PM »
Од видеава на интернет само стават некоја капка јод во водата каде што ги сечат и после ги лепат и повторно во садот додека да зацврсти лепакот па во аквариум за фрагови. Ама има веројатно и така како што викаш. Има и такви кои ништо не ставаат.
Се има. Што е најдобро незнам. Логично е со некоја капка јод.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #171 on: February 04, 2012, 02:36:03 PM »
 Pa i ja po logika ti kazuvam ne sum se utepal od fragiranje. :D

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #172 on: February 04, 2012, 03:28:31 PM »
Денес во Виктор(vajti) тепавме аиптасии по рецепт на ЗОЗО. И да ви кажам Виктор беше доста успешен. Им ги извади цревата на аиптасиите. Штета што недокументирав.
Малку зголемивме турбуленција со уште една пумпа и ги раневме спс коралите.
Сега за сега стилофорите покажуваат напредок, веќе се познава дека формираат основа т.е. го пркриваат лепакот со ново ткиво. Монтипората не е воопшто весела, како да умира, а за халиендрумот е сеуште рано да се каже како ќе биде, сега за сега изгледа одлично.
Незнам како монтипората како најлесен спс некако непокажува посакувани резултати.

Koja metoda koristevte za aiptasiite?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #173 on: February 05, 2012, 01:46:14 AM »
Методата се демонстрира на лице место со мезе.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #174 on: February 05, 2012, 02:03:52 AM »
 Epa stavaj mezeto doagjame. boske

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #175 on: February 05, 2012, 07:51:44 AM »
Добредојдени сте во секое време.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #176 on: February 06, 2012, 06:08:20 AM »
Денес имам одлична вест. Монтипората е отворена и пршти. Проблемот дефинитивно бил до слабата циркулација. Огромна благодарност до Виктор за навремената интервенција. Сите СПС сега прштат. Се надевам дека така ќе продолжат и ќе имам брз напредок.
Дури и скимерот скима дупло повеќе од претходно.
Наскоро ќе правам ново видео.
Друга новина која ја воведувам кај мене е количината на фосфат абсорбер и активен јаглен. Сега има дупло помалку од претходно и ќе менувам на секои 2 недели. По моја логика така би требало да биде подобро, бидејќи се што се става помалку и почесто дава подобри резултати. Морскиов нема простор да биде човек мрзлив.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #177 on: February 06, 2012, 11:48:10 AM »
Еве го видеото


Како што напоменав во претходниот пост ќе одам со новини
Двапати месечно по 20 грама фосфат абсорбер и 75 грама активен јаглен.
Секој ден додавам трејс елементи од корален зухт по 2,1 милилитри.
Неделна промена на вода и тоа првата 15 литра, втората 25 литра и пак така.
Со секоја промена на вода ставам 30 милилитри ФФМ.
Во план се 2 нови пумпи, таканаречени вејв мејкери од по 3000 литри на час. Кај и да е ќе стигнат за месец дена.
Светло во сумпот и 5 мангровани во сумпот.
Нормално и уште некое рипче, ракче и коралче.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #178 on: February 06, 2012, 12:08:13 PM »
Koga ke dojdes da namestime ZeoVit kaj mene.
Imam reaktor is se ostanato

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #179 on: February 06, 2012, 12:44:52 PM »
Планирам да поминам деновиве. Ако не ти се брза.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (44)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal