collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:53:29 PM]


Sreken rodenden by p
[September 29, 2020, 12:36:38 AM]


Kolicina I boja na pesok by DimitarJ
[September 24, 2020, 05:01:45 AM]


Hi by NO CARRIER
[September 12, 2020, 12:18:54 AM]


ПРОЧИТАЈ МЕ!!! by URAN2
[September 06, 2020, 11:18:28 PM]


Black molly by Tasikj
[August 25, 2020, 11:26:40 AM]


Ckart hrani za ribi. by Tasikj
[August 25, 2020, 11:20:46 AM]


Чаре?! за Apple Snail? by URAN2
[August 25, 2020, 10:44:36 AM]


Hrana za mali ribi by Boro Toseski
[August 21, 2020, 01:25:07 PM]


Zdravo na site!!! by p
[August 18, 2020, 01:49:29 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 68052 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #180 on: February 06, 2012, 12:48:02 PM »
Планирам да поминам деновиве. Ако не ти се брза.
Ne se brzam[e]300[/e]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #181 on: February 09, 2012, 09:32:31 AM »
Еве едно видео од сампот.
Има светло, 5 мангрови дрвца и доста морски школи. Дел се за филтрација, дел за фрагирање корали. Планирам следниот викенд да го фрагирам саркофитонот.
Sump so mangrovan

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #182 on: February 09, 2012, 09:42:17 AM »
Jas mislev samo za slikanje ne te biva, a toa i za snimanje ista pesna  boske boske

Sto napraj so odvodot?? Daj dobra snimka da vidime sto si napravil?

Offline miki.dj

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Tetovo
 • Age: 38
 • Posts: 486
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Димитар Nano reef
« Reply #183 on: February 09, 2012, 10:19:56 AM »
I Baltazar bi se zacudal na vakov izum ova doma da mi go davaat bi se nafatil samo ako mi plakaat da go cuvam izgled ne 0 -10

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #184 on: February 09, 2012, 10:33:02 AM »
Jas mislev samo za slikanje ne te biva, a toa i za snimanje ista pesna  boske boske

Sto napraj so odvodot?? Daj dobra snimka da vidime sto si napravil?
Ти поарни слики да не праиш?
Го напраив слично ко кај тебе. Оди до површина на водата, цевката долу ја исеков накосо ко што ми кажа Уран и под цевката има плав сунѓер да не прска водата. Звук нема.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 36
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Димитар Nano reef
« Reply #185 on: February 09, 2012, 10:41:37 AM »
Dimitar a mangrovanot ima nekoja uloga vo sumpot?
Спијат ли рибите?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #186 on: February 09, 2012, 11:24:57 AM »
Dimitar a mangrovanot ima nekoja uloga vo sumpot?

Има улога во филтрацијата на водата

Овие линкови ги постирав и во темата каде што ги нарачавме дрвцата
[Login or Register]
[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #187 on: February 09, 2012, 11:30:05 AM »
 Sekako deka ke ima golema polza.Ne e loso koga vekje imas napraveno uslovi i povekje da stavis drvaca.
 
Dimitar a mangrovanot ima nekoja uloga vo sumpot?
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6065.0

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #188 on: February 09, 2012, 11:32:51 AM »
Браво за линков, сум го заборавил.

Пишуваше дека едно е доволно за 40 литри. Кај мене имам 150 литри вода и 5 дрвца. Некако ми беше шубе повеќе да ставам за да не дојде време да почнат да изумираат.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #189 on: February 09, 2012, 11:39:10 AM »
 Jas mislam deka se mnogu zilavi bilki.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #190 on: February 14, 2012, 01:10:20 PM »
Денес кога се вратив од работа, анемоната ја немаше и цел аквариум беше бел.
Анемоната ја усисала пумпата. Ептен ме разочара глетката. Кловновите сеуште вртат околу пумпата и ја чекаат да излезе.
Скимерот беше запушен. Го извадив и го исчистив комплетно. Ставив 50 милилитри ФФМ.
Еве гледам дека ситуацијата е под контрола и неверувам дека ќе има некои други пореметувања.
Па здравје нова анемона ќе им купам на кловновите.
Ќе ве известам ако има недајбоже некој друг проблем.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #191 on: February 14, 2012, 01:13:00 PM »
Денес кога се вратив од работа, анемоната ја немаше и цел аквариум беше бел.
Анемоната ја усисала пумпата. Ептен ме разочара глетката. Кловновите сеуште вртат околу пумпата и ја чекаат да излезе.
Скимерот беше запушен. Го извадив и го исчистив комплетно. Ставив 50 милилитри ФФМ.
Еве гледам дека ситуацијата е под контрола и неверувам дека ќе има некои други пореметувања.
Па здравје нова анемона ќе им купам на кловновите.
Ќе ве известам ако има недајбоже некој друг проблем.
Promeni voda,barem 20-30%.Obavezno

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #192 on: February 14, 2012, 01:17:45 PM »
Се точи. Немам готова. Утре ќе сменам.

Offline pepi23

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Димитар Nano reef
« Reply #193 on: February 14, 2012, 02:17:34 PM »
i mene ova mi se sluci.jas smeniv 60-70 posto odma.znam kako ti e

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 43
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #194 on: February 14, 2012, 02:35:00 PM »
vazno se e pod kontrola?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #195 on: February 14, 2012, 02:45:43 PM »
Абе кај мене не умре од природна смрт. Се шетнала накај пумпата и ја сомлела пупмата.
Самоубиство без предумисла.
Мене ми изгледа дека со ФФМот е под контрола. Ќе видам утре дали ќе има нешто и ако треба ќе сменам и некој процент на вода. Вака сега ми изгледа дека се е ОК, освен што кловновите тагуваат. Врасето и коралите се добри.
Сега само е проблем според мене што има остатоци од анемоната низ аквариумот и на неколу часа ги дувам со пумпа да излезат нагоре и да ги усиса сумпот. Па долу скимерот ќе си ја истера остананата работа. Според мене важно е да нема остатоци од анемоната, за да нема распаѓање кое може да придонесе до загадување.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #196 on: February 14, 2012, 02:55:59 PM »
Zalno,ama vazno da se sredi i bez drugi posledici da bide.Probaj stavi krupen sunger okolu pumpata.Gledam nekoi pumpi veke imaat vo pakovanjeto-crni krupni.Sigurno ke se namali protokot i ke treba pocesto da se cisti ama barem mirno da spies.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 45
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #197 on: February 14, 2012, 08:38:06 PM »
Steta za anemonata. Sekogash e problem koga anemona ke pochne da sheta i da menja mesto. Se deshavaat vakvi raboti. Aj slednata sto ke ja zemesh da bide crvena da smenish malku. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #198 on: February 14, 2012, 09:57:38 PM »
Pa ne ja cepkaj.Samo obezbedi go cirkulatorot so mreza zosto stom  se premestila ke  se premesti moze pak a ako taka setajkji doblizi do nego moze da bide pogubno.
  Ova e samo edna od pricinite zaradi koja treba da imame sekogas podgotveno voda.Od somelena anemona posledicite mozat da bidat nesogledlivi i treba da smenis povekje od 50%.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7334
 • Activity:
  3%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #199 on: February 14, 2012, 10:54:57 PM »
Веројатно ќе беше така да немав ФФМ. Дечки ФФМ му е мајката и за морски.
Сабајлево ситуацијата е под контрола. Ќе видиме како ќе биде попладне.

Зозо, веројатно е време за црвена сега.

А сунѓер имам плав ама пусто заборавање. Ај денес, ај утре и бидна.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 868
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (45)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal