collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:09:20 PM]


Baram sovet , sakam fontana so bazence vo dvor by LILJANA
[June 05, 2021, 07:30:10 AM]


"Prematurity" by DimitarJ
[June 04, 2021, 12:11:34 AM]


Dekoracii vo akvariumot by NO CARRIER
[April 28, 2021, 09:11:09 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 75104 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #20 on: September 12, 2011, 12:49:53 AM »
Ајде некој од поискусните како Борис и Уран да дадат предлог за поставување на камењата и пумпата за бранови како би имал идеално движење на водата во аквариумот без мртви точки.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Димитар Nano reef
« Reply #21 on: September 12, 2011, 03:03:50 AM »
mmmmmm, lepota!
 560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #22 on: September 19, 2011, 11:49:07 AM »
Савена е црна позадина и имам нов корал - саркофитон
И едно лошо видео за жал
[Login or Register]

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Димитар Nano reef
« Reply #23 on: September 19, 2011, 01:16:11 PM »
Бравос Димитар, неуморно и постојано работиш гледам на морскиот  :headbang:
Стави уште нешто ново во аквариумот па ќе направиме пак убаво видео  happyy

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #24 on: September 19, 2011, 10:27:46 PM »
Ќе ставам. Чекам да видам што ќе има на понуда од продавачите па да изберам нешто убаво и колоритно.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 7509
 • Activity:
  5%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Димитар Nano reef
« Reply #25 on: September 20, 2011, 03:31:23 AM »
приметив погоре дека сте сликале со Fuji S2000HD моделот. доколку повторно правите фото-сесија со истиот апарат, ви препорачувам да го користите мануелниот мод (M), Program AE (P) или Shutter Priority (S) (во заградите се ознаките на тркалото на апаратот). во сите ситуации избегнувајте го балансот на белата боја ([WB] White Balance) да биде Fine или Auto, туку селектирајте го Shade преку менито во апаратот.

Custom опцијата исто така можете да ја користите, но ќе треба самите мануелно да одберете боја од некој објект или предмет.

во спротивно, ќе добиете модро-сини фотографии на кои ќе преовладува само една боја, а останатите воопшто нема да се приметуваат. бидејќи и светлото е такво во моментов, колку за фотографирањето можете да смените ситуација со додавање на уште една сијалица и тоа обична. пожелно е да не биде бела, но и таква ќе ви заврши работа.

се надевам ќе ви биде од корист овој мој совет...

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Димитар Nano reef
« Reply #26 on: September 20, 2011, 11:12:52 PM »
pocttopus  55655 на советот и објаснувањето околу можностите за балансирање на боите :icon_thumright:
Јас постојано се обидувам сам да ги подесам опциите кога ги сликам аквариумите но нели и самиот полека го учам апаратот.

Да не го имаш и ти можеби овој апарат? Доколку имаш искуство за фотографија би сакал да размениме неколку совети за подобри слики  :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 7509
 • Activity:
  5%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Димитар Nano reef
« Reply #27 on: September 21, 2011, 02:25:01 AM »
јас го имам fuji s5800 и горе-доле слични се моделите и на двајцата со тоа што твојот има опција и за HD видео+поголем зум+повеќе мегапиксели. но, дизајнот на двата апарати е речиси идентичен. за да не ја ометаме темата со offtopic муабети, доколку нешто те интересира пиши на ПП и ќе се потрудам да ти помогнам што е можно повеќе.

pocttopus  55655 на советот и објаснувањето околу можностите за балансирање на боите :icon_thumright:
Јас постојано се обидувам сам да ги подесам опциите кога ги сликам аквариумите но нели и самиот полека го учам апаратот.

Да не го имаш и ти можеби овој апарат? Доколку имаш искуство за фотографија би сакал да размениме неколку совети за подобри слики  :D
« Last Edit: September 21, 2011, 02:28:43 AM by pocttopus »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #28 on: September 22, 2011, 12:45:21 PM »
Следниот пат дојдете двајцата на гости и напраите поубави снимки

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Димитар Nano reef
« Reply #29 on: September 22, 2011, 12:57:38 PM »
Одличен предлог Димитар, јас сум за.
Ќе се чуеме да се договориме кога да се видиме.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #31 on: October 05, 2011, 12:07:58 PM »
 Mnogu podobro so blic.Gi ubiva do negde preterano plavite nijansi od svetloto. applause

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #32 on: October 05, 2011, 12:11:34 PM »
Vo zivo voopsto ne deluva plavo i akvariumot e 10 pati poubav nego sto moze da se vidi na slikive.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #33 on: October 05, 2011, 10:24:29 PM »
Да обезбедам уште некое коралче на плаво, портокалово и жолто па ќе организирам нова фотосесија

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #34 on: October 06, 2011, 02:26:02 AM »
Super Aqvariumce  Dimitar  560855 dali ke moze i nekoja slika od sumpot!?
ej i gledav nesto na ebay.com sto mislam deka e fenomenalno za morski. za nano edna e poveke od dovolno
 [Login or Register]
+ hladnjak i kuler od PC a ima soodvetno napojuvanje na ebay isto za nego >>>
[Login or Register]
po toa diodite na ebay negde procitav deka svetlinata ostanuva nad 75% posle 10000h toa bi mu doslo 1750 dena po 8 casa dnevno....
« Last Edit: October 06, 2011, 02:32:33 AM by majakashi »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #35 on: October 06, 2011, 06:12:43 AM »
Ќе направам и од сумпот.
За светло имам желба да ставам и лед и мх ама немам доволно време. Можеби понатаму

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Димитар Nano reef
« Reply #36 on: October 06, 2011, 12:33:28 PM »
 applause Poleka ama sigurno se poubav i poubav stanuva  :icon_thumright:

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #37 on: October 08, 2011, 01:13:20 AM »
Prekrasno e.I jas odamna razmisluvam za nesto vakvo malo,a morsko.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7381
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #38 on: October 08, 2011, 03:18:34 AM »
Едноставно е прекрасно. Ич нема да згрешиш.
Кај морските аквариуми има само едно правило - да одиш полека и по книга што би рекле американците
И кај морските има само еден проблем - алгата - за која мораш да имаш трпение да ја издржиш на почетокот додека се формира аквариумот - околу 3 до 4 месеци.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Димитар Nano reef
« Reply #39 on: October 08, 2011, 03:45:50 AM »
Ubavo tera napred Dimitar, samo polni go so meki korali i ke bide mnogu poubav.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 1038
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (24)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal