collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65239 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Димитар Nano reef
« Reply #200 on: February 14, 2012, 10:55:32 PM »
Nema igracki so crknata anemona, posledicite cesto pati se katastrofalni, googlaj dead annemone disease/sindrom
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #201 on: February 14, 2012, 11:15:16 PM »
 FFM e OK kako i dobra udarna doza na aktiven jaglen.No toa ne moze da ja anulira itnata potreba od promena na vodata vo akvariumot tuku samo delumno da ublazat ako nemas spremna voda.Reaagiraj brzo.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #202 on: February 14, 2012, 11:51:26 PM »
i jas bi ti rekol promena na vodata obavezno

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #203 on: February 14, 2012, 11:52:44 PM »
Ќе мењам попладне обавезно. А ставив и активен јаглен 250 грама +.

Offline dbfish

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 98
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Димитар Nano reef
« Reply #204 on: February 14, 2012, 11:53:59 PM »
So srekja :)

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #205 on: February 15, 2012, 12:26:58 AM »
 ebate beljata steta  :( ajde zdravje boze da ne se desi nisto pa nova ke nabavis...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #206 on: February 15, 2012, 10:13:50 PM »
Во текот на вчерашниот ден неколку пати ги издував камењата и песокот со пупа детатлно да излезе целото ѓубре нагоре и да се симне во сумпот. Спремив 25 литри вода. Го исчистив синојка сумпот, а богами и скимерот го избањав со раствор од топла вода и алкохолен оцет. Го остаив да врти еден сат во растворот, па потоа уште еден сат во две чисти води.
Сменив вода и пуштив се да функционира.
Гледам сабајлево скимерот веќе скима добро и акавриумот ми изгледа чисто и убаво.
Мислам дека ФФМот ме спаси во ситуацијава и добро направив што не менував одма вода, бидејќи брзата промена според мене ќе беше за џабе и пак ќе требаше да менувам. Ќе терам вака па веројатно во недела ќе направам уште една промена од 25 литри.
Ќе ве известувам како ќе тераат работите.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #207 on: February 15, 2012, 11:55:47 PM »
Da izmerish parametri najubavo ke bide. Fosfati, amonjak i nitriti. Samo toa mozhe da ti se pokachi.
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #208 on: February 16, 2012, 12:17:24 AM »
И онака во план ми беа викендов да ги мерам. Ќе го послушам твојот совет.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #209 on: February 16, 2012, 12:26:44 AM »
kuti sto zasega se e ok izmeri uste toa i da si raat

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #210 on: February 16, 2012, 12:42:02 PM »
Само што измерив некои параметри. Земав од една лабораторија тест за урина па со него мерев.
ПХ = 9
Нитрити = нема
Протеини = нема
Незнам колку е веродостоен, ама претпоставувам штом е веродостоен за луѓе, треба да е и за риби.
Имаше уште доста параметри, ама не се битни за рибите.
Инаку водата е кристал, коралите и рибите уживаат, а богами и јас.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #211 on: February 16, 2012, 12:51:36 PM »
Само што измерив некои параметри. Земав од една лабораторија тест за урина па со него мерев.
ПХ = 9
Нитрити = нема
Протеини = нема
Незнам колку е веродостоен, ама претпоставувам штом е веродостоен за луѓе, треба да е и за риби.
Имаше уште доста параметри, ама не се битни за рибите.
Инаку водата е кристал, коралите и рибите уживаат, а богами и јас.
Slusaj,ovaa crvenava anemona nema da bide tolku opasna za tvojot akvarium zosto stvarno
e minijaturna.Ama veruvaj nema covek sto ne ja primeti poradi prekrasnata boja

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #212 on: February 16, 2012, 12:53:35 PM »
Моја си е. Само привремено е кај тебе  :embarrass:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #213 on: February 19, 2012, 10:43:31 AM »
Денес направив Upgrade на циркулацијата во аквариум. Стигнаа за 10 дена пупите од ebay. Две пумпи од по 3000 литри на час. Обичната ја извадив а старата од 1500 литри на час ја оставив. Сега има циркулација од 7500 литри на час. Нема трошка ѓубренце во аквариум и се се лепрша. Сакам уште некое камче и коралче да ставам па да ви пуштам некоја слика.
Иначе овиe ги земав
[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #214 on: February 19, 2012, 10:50:52 AM »
 E ova e ogromen napredok.Si ja resil cirkulacijata.Tri pumpi bogami e super osven sto ke se gledaat.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #215 on: February 19, 2012, 11:34:16 AM »
lele dime ima li sansi i mene da mi naracas nikako nemozam acaunt da napravam za online kupuvanje
ke ima i castenje

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #216 on: February 19, 2012, 01:08:39 PM »
И јас замолив друг да ми ги нарача.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #217 on: February 19, 2012, 01:14:25 PM »
E ova e ogromen napredok.Si ja resil cirkulacijata.Tri pumpi bogami e super osven sto ke se gledaat.
За жал скапи се вортекс. Сега за сега ќе одиме со повеќе видливи.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #218 on: February 19, 2012, 01:29:43 PM »
 Kjuti ziti se ne mi gi zbori.Da znaes kako patam kako malo dete gi mectaam dva komada so kontroler.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #219 on: February 20, 2012, 07:12:21 AM »
Pumpive ti se so magneten drzhach ili so lepenki?
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (43)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal