collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65241 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #220 on: February 20, 2012, 07:21:50 AM »
Dimitar ajde sega edno klipche da vidime kako se talasa u akvarium so novite pumpi. Pofali se malku. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #221 on: February 20, 2012, 11:43:57 AM »
Со магнети се. Со лепенки беа за доларче поефтини и некако овие ми се видоа поарни. Како што гледам не сум згрешил.
Ќе има наскоро слики.
Од денес има и нов жител кај мене Lysmata debelius или Fire Shrimp.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #222 on: February 21, 2012, 12:12:53 AM »
Lysmata debelius  :icon_thumright: toj e toj sto gi jade tie stetnite anemoni ili e samo cistac?! so zdravje da go rasnes  :notworthy:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #223 on: February 21, 2012, 01:21:16 AM »
Не батка, овој си е доктроче. Му доаѓаат во колона една по една на преглед   :D
Би земал уште едно штом најдам, да не биде само, а и секс ќе му треба да го одржава во живот.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #224 on: February 21, 2012, 01:33:25 AM »
So sreca noviot zitel. Odma citnav za nego i pisuva deka e doktorce. Ne mu naodjaj partner za da ne se frli na sexot pa da zaebe profesijata :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #225 on: February 21, 2012, 01:34:29 AM »
Ќе се изродат еден куп мали докторчиња тогаш  boske па ќе лечат низ државава  boske

Offline pepi23

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Димитар Nano reef
« Reply #226 on: February 21, 2012, 10:46:20 AM »
Dime abe nemase ti fire shrimp uste od pocetokot?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #227 on: February 21, 2012, 10:48:48 AM »
Е имаше, ама цркна додека беше во привремениот аквариум во гаража. Сега обновувам. Дојди да видиш како е во живо. Има доста нови работи. Утре ќе мавам фотки.

Offline pepi23

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 180
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Димитар Nano reef
« Reply #228 on: February 21, 2012, 11:27:55 AM »
utre mozes i edno rakiice da mavnes,sloboden den imam        jea

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #229 on: February 22, 2012, 10:37:49 PM »
Пепи, кај си вчера да поминеш?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #230 on: February 23, 2012, 11:38:07 AM »
Денешна состојба. Малку преуредив кога рикна анемоната. Искористив ситуација.

[Login or Register]

Фосфати и нитрати = нема
PH = 7,7
KH = 8
Mg = 1150
Ca = 300

Од денес започнав со додавање на Калциум и Магнезиум од Корален Зухт.
Новите коралчиња СПС си кркаат и тоа е тоа. А богами саркофитонов нема крај со растењево. Овој викенд на тој напред лево ќе му мавам ножиците.
Нови коралчиња се монтипора црвена пласт десно и акропора горе лево.
Во сампот додаов макро алга за филтрација.
Ќе ве известам следната недела за ситуацијата со магнезиумот и калциумот како ќе се покажат на следното мерење.
Нормално пумпите си даваат одличен резултат во секој поглед.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #231 on: February 23, 2012, 11:47:47 AM »
 Dime kakvi testovi koristis za merenje na parametrite?Mi se dopagjanoviov raspored popregleden e a so novite pumpi sigurno vekje nema mrtvi agli.Ti veti i video ama aj ke pocekame.Inaku ako ti se isti dvata Sarkophytoni pogolemiot komplet trgni go.Pravi mesto za novi vidovi.Ke ima.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #232 on: February 23, 2012, 11:50:43 AM »
Ubavo ubavo. Poleka no sigurno go polnis so koralcinja a starive koralista stanale. Cuvaj od toa golemoto napred  zasto ke ti baram uste malce :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #233 on: February 23, 2012, 11:54:24 AM »
Кај Мики мерам. Не ми текнуе сега кој бренд беа. Некој профи тестови се. Нека пише Мики кој бренд се.
Има еден куп епрувети, шприцеви, прашоци и течности за мерењава. Мерењава траат 30 минути.
Е видео ќе почекаме кога ќе се реши режисерот Тигаз да дојде на гости па да не изненади со едно видео.
Саркофитонот ќе се пренамени во 15тина мали саркофитончиња за размена со колегите.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #234 on: February 23, 2012, 11:56:13 AM »
Ubavo ubavo. Poleka no sigurno go polnis so koralcinja a starive koralista stanale. Cuvaj od toa golemoto napred  zasto ke ti baram uste malce :)
Рачунај за најмногу месец дена ќе имам за давање.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #235 on: February 23, 2012, 12:03:35 PM »
 Epa ajde Miki pisi sto se meris i cena na testiranje.Kolkava kolicina voda treba?Kolku najvekje treba da e stara.Dime koga ke odgovori Miki ili ako otvori tema za merenje mozes da go trgnes ova. 55655

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #236 on: February 23, 2012, 12:04:50 PM »
Dimko ova pH 7.7 neli e nisko ??

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #237 on: February 23, 2012, 12:10:52 PM »
Ивица, за цената и јас можам да ти кажам. Цената е 60 денари од тест за повеќето, некои се 80 денари.
Во стерилна чашка за урина наполни водичка и однеси ја кај Мики. Потоа ќе ја испереш во ро вода неколку пати и пак си ја користиш за следно мерење.

Љубе, ниско е. Треба да е 8. Ама мислам дека со додавање на калциум ќе се качи во потребната граница. На минатото мерење беше 7,4.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #238 on: February 23, 2012, 12:13:29 PM »
A video klipcheto kade e ? nemet. Daj da vidime kakva cirkulacija imash sega so novite pumpi. Ajde fali se. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #239 on: February 23, 2012, 12:14:36 PM »
Немам камера. Со мибљка кога снимам само ме плескаат колегиве. Ќе чекам некој колега со добар апарат да помине и да сними некое видео.
« Last Edit: February 23, 2012, 12:20:03 PM by DimitarJ »

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (55)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal