collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65250 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #280 on: February 27, 2012, 07:21:38 AM »
Abe druze majakashi koga ke se razgleda za tebe za 2 godini na forumov samo nesto spremas!!! uste edno nezavrseno drugo spremas  boske boske boskekick ajde da vidime nesto konkretno od tebe!
Dime izvini za off topic.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #281 on: February 27, 2012, 09:07:06 AM »
Abe druze majakashi koga ke se razgleda za tebe za 2 godini na forumov samo nesto spremas!!! uste edno nezavrseno drugo spremas  boske boske boske .  kick ajde da vidime nesto konkretno od tebe!
Dime izvini za off topic.
Ajaj ke vikate na pomos koa ke vidite  blee si cituckam ja poleka poleka i koa ke se naucam pazete se..
Izvini dime off ama denovive ke otvoram tema i ke viis ti Ljube  boske
so ke vidis ti....  :no: drugite ke vidat ti ljube mi begas cela godina ako ne i poise ( ja tek sea spremam za diskusi )  kick

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #282 on: February 27, 2012, 09:25:54 AM »
Abe od koga te zxnam se nesto spremas, preflras od eden vo drug, se nesto kombiniras  boske
Ako treba pomos vikaj, samo da vidime tema "Majakashi Akvarium"  blee

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #283 on: March 01, 2012, 10:18:15 AM »
Пред една недела беше вака:
Фосфати и нитрати = нема
PH = 7,7
KH = 8
Mg = 1150
Ca = 300

Денешна ситуација:
Фосфати и нитрати = нема
PH = 7,7
KH = 7,7
Mg = 1320
Ca = 400

Сега дозата за Ca и Mg ќе ја намалам. Но треба да поработам на качување на PH и KH.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #284 on: March 01, 2012, 10:28:11 AM »
 Taka e digaj KH uste malku dokaj 8,2 do 8,3.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #285 on: March 01, 2012, 10:59:35 AM »
Чекам совет од zeovit форумот со што и како да продолжам. Има повеќе варијанти па ќе ве известам што ќе превземам.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #286 on: March 04, 2012, 10:05:27 AM »
Понудени беа 2 варијанти. Балинг метода и два дела метода. За балинг немам техника и започнав со методата 2 дела [Login or Register] Рецепта 1.
Ќе видиме што ќе донесе.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #287 on: March 04, 2012, 10:17:46 AM »
 Pa za baling ne mora da imas dozeri,moze i racno mislam.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #288 on: March 04, 2012, 01:35:02 PM »
Балингот подразбира од една супстанца да дозираш одредена количина неколку пати во денот.
Па и да сум дома, нема ваљда да трчам на секој пола сат да шприцам у аквариум. Што неиде - неиде.
Ама ќе најдам начин да си обезбедам апаратура за во иднина и за оваа метода пошто ставаш помалку - но почесто и неправиш нагло дизбаланс.
Јас и со методата од два дела недозирам наеднаш, туку во шише од пола литар во ро вода ставам тоа што треба и пуштам да тече во рок од 5 часа, капка по капка DIY варијанта.
KH - наутро или навечер - пошто крева и PH, Ca - кога ќе се вратам од работа.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #289 on: March 04, 2012, 03:25:12 PM »
Balling nekako mnogu mi fakja oko za na dolgi stazi.Sega ima i kineski dozeri za poeftino.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #290 on: March 04, 2012, 10:20:06 PM »
Balling nekako mnogu mi fakja oko za na dolgi stazi.Sega ima i kineski dozeri za poeftino.
Виктор те молам пушти линк ако имаш.
Инаку и јас го делам твоето мислење за балингот. Има доста успешни риф аквариуми со оваа метода.

Offline kire mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 16
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Димитар Nano reef
« Reply #291 on: March 06, 2012, 05:12:07 AM »
Balling nekako mnogu mi fakja oko za na dolgi stazi.Sega ima i kineski dozeri za poeftino.

Ајде линк?

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #292 on: March 06, 2012, 07:22:36 AM »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #293 on: March 06, 2012, 12:37:36 PM »
Благодарам за инфото
Сега за сега ќе останам на шприцот од неколу денари  :embarrass:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #294 on: March 06, 2012, 12:57:44 PM »
Благодарам за инфото
Сега за сега ќе останам на шприцот од неколу денари  :embarrass:
I jas. :embarrass:

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #295 on: March 06, 2012, 01:10:59 PM »
Благодарам за инфото
Сега за сега ќе останам на шприцот од неколу денари  :embarrass:
I jas. :embarrass:
I jas :D

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #296 on: March 06, 2012, 01:14:55 PM »
Благодарам за инфото
Сега за сега ќе останам на шприцот од неколу денари  :embarrass:
I jas. :embarrass:
I jas :D
Pa se krsat be pustinata.Se vadi gumicata,site aptekarki me znaat vekje kako star dzanak.Sekoj tret den spricovi kupuvam.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #297 on: March 06, 2012, 01:20:54 PM »
I jas so spric ke bidam,ama tesko deka ke izdrzam na dolgi stazi.Inaku od ovie poeftino tesko.Edino ako gi sklepame.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #298 on: March 12, 2012, 12:32:16 PM »
Еве како тераат фраговите

[Login or Register]

[Login or Register]

Ако има заинтересиран за размена нека пише порака

Наскоро ќе има и нови 3 коралчиња.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Димитар Nano reef
« Reply #299 on: March 12, 2012, 12:40:34 PM »
Za otkup moze li ? Imam samo zivotinsko carstvo za razmena :D

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (39)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal