collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 09:42:39 PM]


информација за набавка на живоротки by p
[Yesterday at 11:16:51 PM]


Sreken rodenden by p
[February 24, 2020, 05:06:28 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 61755 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #320 on: March 15, 2012, 11:53:21 PM »
Hehehe,stvarno be.Slikite se iznenaduvacki :D

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1589
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #321 on: March 16, 2012, 01:24:53 AM »
popolneto e ekstra sekoja cest samo daj nekoja slika ako ne najmi barem brzo foto greota e da ne se vidat vo pravo svetlo pozdrav

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #322 on: March 16, 2012, 01:52:29 AM »
Ќе се потрудам повеќе за некој месец кога очекувам да има добри резултати

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Димитар Nano reef
« Reply #323 on: March 16, 2012, 04:06:06 AM »
Bravo Dime, se polni ubavo .

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #324 on: March 16, 2012, 11:53:31 AM »
 55655

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #325 on: March 24, 2012, 09:09:48 AM »
Направив денес мал Update.
Немав убаво место за 3 нови СПС коралчиња и ставив уште едно камче.
Друга новина е од денес почнав со користење на Reef Crystals солта и мислам дека ова е нешто што јас не сум го видел досега. Коралите се збеснати.
Еве некоја фотка

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #326 on: March 24, 2012, 09:10:46 AM »
За недела - две ќе ги ставам и коралчињата.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #327 on: March 24, 2012, 09:25:18 AM »
 Ubavi sliki i vekje solidna kolekcija korali.Mene Vlado mi rece da napravam popis pa ne e loso site morci da stavime spisok sto se imame cisto za uvid.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #328 on: March 24, 2012, 10:21:20 AM »
Кога ќе комплетирам ќе ставам и пописна листа  :icon_salut:

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #329 on: March 24, 2012, 10:35:09 AM »
A koi novi korali si gi zemal ili tek treba da gi zemes?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #330 on: March 24, 2012, 10:42:41 AM »
Не сум земал ништо. Само безицирав. Прво го земав каменов пред недела дена и денес го наместив. За една до две недели и коралите. Во план се:акропора зелена, халиендрум сребрен и халиендрум зелен. Ама планот може и да се смени за две недели  :embarrass: па да дојдат други во комбинација. Се ќе зависи од понудата која ќе ја има во тој момент. Повеќе ќеиф ми прават акропорите и кај мене гледам не се лоши па би сакал да ги имам во поголем број.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #331 on: March 31, 2012, 09:55:19 AM »
Денес наместив едно фрагче зелена акропора. Плавата ја прелепив убаво со новиот лепак, кој морам да напоменам дека е топ.
Еве едно видео
Dimitar Reef 31032012
Еве и кои параметри беа измерени денес
PH=8
KH=9,5
Ca=500
PO4=0
NO3=0
Mg=1500
Sr=3
Од ова можам да изведам заклучок дека Reef Crystals е побогата од Korallen Zucht со потребните елементи за еден reef аквариум и дека ќе треба да ги преполовам дозите за KH, Ca и Mg или пак можеби и да ги исклучам додека не дојде потреба од повторно дозирање. Ќе покажат следните мерења што ќе биде потребно.
Прв пат мерев стронциум кој е испод долната граница и од денес започнувам со додавање на овој елемент.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #332 on: March 31, 2012, 09:59:26 AM »
 Simering vidliv i pri vkluceni neonki. applause Odlicen efekt mora da e mnogu jaka diodata.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #333 on: March 31, 2012, 11:40:00 AM »
Polnooo korali,ne znae covek ja da gleda,a i pak ima uste mesto :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #334 on: March 31, 2012, 12:02:22 PM »
Има уште многу места за пополнување

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #335 on: March 31, 2012, 12:08:10 PM »
 :icon_thumright:So sreca novoto koralce. Epten dobra boja ima. Da ti rasne pogolemo pa da fragiras.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1589
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Димитар Nano reef
« Reply #336 on: March 31, 2012, 12:28:54 PM »
za kratko vreme se popuni akvariumcevo e sega da se najde uste nesto plavo i ke bide tuto kompleto

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #337 on: March 31, 2012, 12:47:56 PM »
Има плава акропора. Барам уште некој плав зоантус да ставам долу.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #338 on: April 07, 2012, 08:38:32 AM »
Повелете тазе слика со добра резолуција, без никакви обработки.Кога ќе кликнете на сликата, ќе се отвори во нов прозорец или ново јазиче. Потоа повторно на сликата кликнете двапати и ќе се отвори во полна резолуција.

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Димитар Nano reef
« Reply #339 on: April 07, 2012, 09:53:07 AM »
Немам морски аквариум, ниту некакво искуство со нив, но што си е убаво - убаво си е.
Наното одлично изгледа.
 desetka  applause applause applause

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 716
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (42)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal