collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65223 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #360 on: April 10, 2012, 02:35:02 PM »
ubavo samo me zanima sps potemnele ili mene mi se cini

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #361 on: April 10, 2012, 11:37:43 PM »
Незнам на кое потемнување мислиш?
СПС коралите имаат проблем со белеење т.е. губење на бојата на полипите. Неможе да потемнат. Мртов СПС корал е бел, не е црн.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #362 on: April 11, 2012, 12:07:13 AM »
ne mislev deka e mrtov nego sps ako ne mu odgovara svetloto ili doziranjeto znae da izgubi boja i da potemni vo teloto tie sto ti se pozadi desno pod wavemaker ili mene mi se gledaat takvi

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #363 on: April 11, 2012, 12:24:43 AM »
Акропората е бледа, не е темна. Уште не е во полн сјај. Треба да е темно плава. Сега е плава со кафеаво. Другиот корал (2 исти) е таков од почеток.
Абе пробуеме сите и ќе видиме за некој месец што ќе ислезе.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #364 on: April 11, 2012, 05:25:51 AM »
Nema zasto da ne bide ako ime se parametrite dobri,redovna e higienata,dobro svetlo i cirkulacija,sto drugo.

Offline baxter

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2010
 • Location: Охрид
 • Age: 35
 • Posts: 402
 • Activity:
  0%
 • Karma: 52
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #365 on: April 11, 2012, 06:11:55 AM »
wooow slikive mi go razubavija denov :)    560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #366 on: April 11, 2012, 11:45:09 AM »
 55655

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #367 on: April 11, 2012, 12:40:13 PM »
Одлична фотосесија Диме  :icon_thumright:
Наредна инвестиција што ќе ти биде ти препорачувам солиден апарат да си купиш, па ако треба еден мал тренинг ќе одржиме, што би се рекло да ги зајакнаме сликачките капацитети  jea

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #368 on: April 14, 2012, 11:49:12 AM »
Повелете видео

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #369 on: April 14, 2012, 12:06:25 PM »
 Odlicno  desetka

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #370 on: April 14, 2012, 11:02:09 PM »
Треба да го навежбам поарно снимањето на видеа. Многу светло некако ми излезе видеово. Ама како за прв пат не е многу лошо.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #371 on: April 15, 2012, 12:10:52 AM »
Dobro e kako za prvo video.A za svetlo lesna rabota,ili od telefon ili osvetluvanje ke namalis

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7420
 • Activity:
  41%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #372 on: April 15, 2012, 01:14:01 AM »
многу убав момент. 

[Login or Register]


560855 за целиот проект.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #373 on: April 15, 2012, 09:58:22 AM »
Се почисто и поубаво, браво!
Јас не би издржал и би го светнал задното стакло, а можеби и би додал некоја канем централно да добијам на висина.
Супер е ...

Колку песок имаш, 4-5 см ?

Список на корали направи ?
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #374 on: April 15, 2012, 02:19:26 PM »
Сакам позадината да ја оставам на мајката природа.
Песок има 9 килограми. Позади е е повеќе од 5 сантима, таму спие зеленото врасе.
Ќе има уште некое камче, моментално се во сумп. Ги додавам пополека.
Список ќе има понатаму, кога ќе наполнам комплет.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #375 on: April 23, 2012, 09:59:21 AM »
Nekoj spomna potemnuvanje na SPS.Kaj mene sega primetiv, stvarno potemnea SPS koralite.Polipite go gubat pigmentot i stanuvaat kafeni.Parametrite se OK.Probav na pojako svetlo,ne e do toa.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #376 on: April 23, 2012, 11:39:43 AM »
На кои корали мислиш?
Ако мислиш на Стилофорите - тоа е природно за нив. Телото треба да е темно во нијанси според коралот а полипите темна дреч боја, плава, зелена, праска ...
Нетреба нивното тело да е бело

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #377 on: April 23, 2012, 12:36:52 PM »
Kaj mene nema stilofora,ima caleandrum,pocilopori 2 vida,acropora,montipori 2 vida.Polipite go gubat pigmentot od drech boja potemnuvaat i na kafeno idat.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #378 on: April 23, 2012, 12:49:56 PM »
Kaj mene nema stilofora,ima caleandrum,pocilopori 2 vida,acropora,montipori 2 vida.Polipite go gubat pigmentot od drech boja potemnuvaat i na kafeno idat.
И тоа може да се случи. Од стрес е. Потребно е време да ја вратат бојата. Важно е да имаат полипи и да растат. Јас од Звонко за проба ја земав мојата прва акропора која беше тоталка кафеава. Дури пред две недели почна да ја враќа бојата кон зелена. Сеуште не е целосно зелена, ама знаците на напредокот се гледаат. Од Мики земав плава акропора која расте како карпа. Дури пред една недела од кафеава почна да станува плава и што е најинтересно има џиш зелени микро полипи. Немав појма дека имала полипи досега. Со халиендрумот немав среќа уште кога го земав и брзо ми угина. Исто така немав среќа на почетокот и со монтипорите, 2 ми цркнаа. Сега оваа што ја земав гледам машала си тера.
Така да мислам дека е потребно време да зрее аквариумот, а со него и коралите. Проблемот е во мене и тебе и таквите како нас кој што сакаме се да имаме одма. Е нема одма во оваа работа. Ама млади сме и ќе научиме со време.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #379 on: April 23, 2012, 12:55:08 PM »
Epa kako ke se naucime inace :)
A,kolku vreme inaku im trebase na polipite kaj tebe od kafeni da ja vrakjaat bojata?
Inaku kaj mene 2 nedeli otprilika nemase problem,pred nekolku dena pocnaa da potemnuvaat.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (38)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal