collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 09:42:39 PM]


информација за набавка на живоротки by p
[Yesterday at 11:16:51 PM]


Sreken rodenden by p
[February 24, 2020, 05:06:28 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 61757 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #380 on: April 23, 2012, 01:02:13 PM »
Како што гледам на 12та страна на 23 февруар сум објавил првпат слика со акропората, значи досега се 2 месеци. Ама јас ја земав кафеава и таква сигурно била и претходно уште толку или повеќе време кај Звонко. Така да мислам дека кај тебе веројатно нема да и треба толку време. Плавата се дигна многу побрзо. Само одржавај параметри, редовно менувај се што треба и уживај и свиркај.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1589
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #381 on: April 24, 2012, 12:59:28 AM »
jas mislam deka fragovite se mali taze krevki i sekoja promena moze tesko da ja podnesat

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #382 on: April 24, 2012, 10:12:09 AM »
Тоа е повеќе од сигурно. Корал е многу постабилен од фраг, нормално зависи и од аквариумот.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #383 on: May 03, 2012, 11:30:10 AM »
Си тера се одлично
Денешни параметри
KH = 9.45
Ca = 435
Mg = 1260
Температурата почна да достига 27.2 степени
Во исчекување на нови риби, наскоро ќе сликнам да освежам. Сега за сега нема ништо значително ново да се покаже.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1030
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #384 on: May 03, 2012, 01:17:41 PM »
Akvariumot e super, se ubavo naredeno, samo spored moj ukus fali plava pozadina, ke dojdat poveke do izraz ribite i koralite.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #385 on: May 03, 2012, 01:29:49 PM »
Има тегет позадина, ама не се гледа од алгата. Вака мене ми е некако поприродно и затоа не ја чистам.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #386 on: May 03, 2012, 01:59:32 PM »
Kakov test koristis za da dobies tolku tocen rezultat za kH

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #387 on: May 04, 2012, 10:45:54 AM »
Salifert
0.41 е помеѓу 9.3 и 9.6 и тоа е 9.45

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #388 on: May 09, 2012, 10:39:24 PM »
Дозирањето полека се менува кај мене.
KH по 16 мл дневно - печена сода бикарбона растворена по Rendy Holmes - држам помеѓу 9 и 9.5
Ca по 10 мл дневно -  од KZ растворен по Rendy Holmes - држам помеѓу 420 и 430
Mg по 2 мл дневно - од KZ - некако неоди нагоре од 1200 до 1280
Amino acids по 2 капки дневно - од KZ
Sr по 5 мл - на секои 2 недели
Интересно е што активниот јаглен кој е 40 грама и фосфат абсорберот 20 грама седат по 1 месец во сампот. Пополека чаетото и мангрованите си ја вршат функцијата, нормално тука е и неизбежниот скимер. Температурата се движи од 25.7 до 27.2. Ќе видиме до каде ќе оди кога ќе се зголемат жештините.
Коралите тераат добро. Ќе видам со амино киселините што резултат ќе имам бидејќи ги користам само 3 дена.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #389 on: May 10, 2012, 08:12:50 AM »
Dobro teraat rabotite,po mene.Me interesirasoda bikarbona koja ja koristis i na kratko samo spremanjeto,kaj mene kH se trosi nenormalno,ponataka mozno e da preminam na bikarbona.
Trace elementi dali upotrebuvas.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #390 on: May 10, 2012, 09:43:13 AM »
Ako ides po Randy togas sibaj takaka izbalansiraj i teraj a mg mozes da kacis samo ke trwba pola kilo da potrosis za da dojdes do 1400 kakov mg koristis mg sulfat ili mg hexahidrat mora da znaes kakov koristis za da mozes od ednas da go krenes mg e mnogu bitno da bide ko so treba radi balansot so ca i kh so stabilen mg i oviw dve ke ti bidat stabilni kaj mene veke postignav balans so metodata na Randy ali nie terame epten po nego kako pisal taka nema odstapuvanje.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #391 on: May 10, 2012, 12:23:35 PM »
Dobro teraat rabotite,po mene.Me interesirasoda bikarbona koja ja koristis i na kratko samo spremanjeto,kaj mene kH se trosi nenormalno,ponataka mozno e da preminam na bikarbona.
Trace elementi dali upotrebuvas.
Сода бикарбона од маркет на кило што се продава. Ја печам во рерна и потоа ја растварам во РО вода. Има на сајтот на Ренди Холмс за методата од 2 дела + магнезиум.
Користам и трејс елементи од КЗ ама незнам дали имаат големо влијание. Секако дека имаат и они ама според мене најважен е балансот на КХ, Ца и Мг. Бидејќи читав дека и аминокиселините играат важна улога се решив да ги вметнам како додаток на дневна база.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #392 on: May 10, 2012, 12:26:35 PM »
Ako ides po Randy togas sibaj takaka izbalansiraj i teraj a mg mozes da kacis samo ke trwba pola kilo da potrosis za da dojdes do 1400 kakov mg koristis mg sulfat ili mg hexahidrat mora da znaes kakov koristis za da mozes od ednas da go krenes mg e mnogu bitno da bide ko so treba radi balansot so ca i kh so stabilen mg i oviw dve ke ti bidat stabilni kaj mene veke postignav balans so metodata na Randy ali nie terame epten po nego kako pisal taka nema odstapuvanje.
Магнезумот е во течност од КЗ. Неодам по Ренди за магнезиумот, некако ми беше проблем тогаш со времето да барам да купам и да спремам. Сега во моментов е ниско, ама мислам дека за 10тина дена ќе го качам пополека. Несакам да брзам со нагли промени на нивото. Сакам да се стабилизираат работите пополека. Ако воопшто е возможно нешто да биде постојано стабилно во оваа работа.

Би било добро да ме информираш од каде ги набави елементите за маганезиумот и по која цена. Зашто кога ќе го потрошам овој би сакал и јас да користам поефтини варијанти.
« Last Edit: May 10, 2012, 12:33:00 PM by DimitarJ »

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #393 on: May 10, 2012, 01:22:45 PM »
Mora da znaes sto magnezium dodavas dali e magnezium hexahidrat ili magnezium sulfat za da kacis do 1400 ti treba 187 gr mg na 150 lit da stavis spored kalkulatorot na Randy i toa on preporacuva da go stavas vo kratok period od nekolku dena, popoleka nikogas nema da go dignes veruj mi provereno.A za mg so go koristime jas i Marjan  moze da se nabavi od sekoja firma sto prodava farmacevstki proizvodi e sea mg ne e eftin kako kalciumot i sodata  i problem e sto e tesko da se nabavi vo pomala kolicina.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #394 on: May 10, 2012, 01:30:59 PM »
Јас го користам овој http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/elements/66_magnesium-complex.html
Што има во него немам појма.
Него дај пиши од каде може точно да се набави тој што го користите и колку чини. Па и ако е многу количински, сигурно ќе се најдеме повеќемина да поделиме.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #395 on: May 10, 2012, 01:45:25 PM »

Znaci ova produktive od KZ se teska komercijala nigde ne pisue sto e............. drugive se isti k...c ali bar pisuvaat so e dal hexahidrat dal e sulfat ovoj si tera po svoe i cena 1000 ml 47 eur katastrofa so da ti kazam bar da pisal ako e sulfat lugevo so go koristat pocesto da menjaat voda.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #396 on: May 12, 2012, 10:37:18 AM »
Слики од 01.05.2012.
Тема - БудењеЌе следува и видео од денес со новите жители.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #397 on: May 12, 2012, 10:49:37 AM »
Диме, еуфилијата прави беља наоклу на комшиските корали ?
Има кај Мики една ептен малечка, се мислам дали да ја земаам, ама по интернет вика најмалку 15 см од околните корали ??!?
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #398 on: May 12, 2012, 12:12:56 PM »
Диме, еуфилијата прави беља наоклу на комшиските корали ?
Има кај Мики една ептен малечка, се мислам дали да ја земаам, ама по интернет вика најмалку 15 см од околните корали ??!?
Се што ќе допре од корал - ќе го изгори.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7348
 • Activity:
  10%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #399 on: May 12, 2012, 12:19:39 PM »
Еве го и видеото од денес. Нови жители се танга и црвено ракче.
Тангата е земена за да ја уништи макро алгата во дисплејот, ракчето за да има првото партнер или партнерка.
Има и дел во видеото од сампот. Повелете гледајте.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 716
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (46)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal