collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65216 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #40 on: October 15, 2011, 09:27:12 AM »
Како што ветив со мало задоцнување еве слики со дополнителната лед диода од 10 вати.
Со идиот од 2 мега пиксели подобар квалитет неможе да се извади. Сликано без блиц.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #41 on: October 15, 2011, 09:30:35 AM »
Уште некоја слика

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Сликите не се компјутерски обработени. Реало прикажуваат 50% од убавината.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #42 on: October 15, 2011, 10:53:57 AM »
  applause za diodata i za tebe sto ja stavi.Za mene licno mnoooogu podobro od predhodno.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #43 on: October 15, 2011, 12:56:45 PM »
Десно ќе има корали. Сегде ќе има уште многу корали.

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Димитар Nano reef
« Reply #44 on: October 15, 2011, 12:59:07 PM »
Одлично Dimitar само напред  happyy

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #45 on: October 15, 2011, 02:47:11 PM »
Preubavo.Da posaka covek da bese pogolem akvariumov.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 4104
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Димитар Nano reef
« Reply #46 on: October 15, 2011, 03:41:54 PM »
 hyjkkghj

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #47 on: October 16, 2011, 07:28:05 AM »
Еве некоја слика од сумпот - иако нема ништо посебно во него

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 37
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Димитар Nano reef
« Reply #48 on: October 16, 2011, 08:01:16 AM »
И ова е целата филтрација ?
И плус живиот камен шо го имаш.
Фали уште нешто или другите работи не се неопходни?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #49 on: October 16, 2011, 12:40:05 PM »
Во левиот ќош позади е дотурот на вода од аквариумот. Во овој дел има активен јаглен и фосфат абсорбер. Овие може да одат и во некој реактор со пумпа ама може и вака. Барем кај мене си тера.
Освен ова двапати неделно додавам трејс елементи од сера. Вода менувам на секој 2 недели по 25 литри. Активниот јаглен и фосфат абсорберот ги менувам на секои 5 недели. Тоа е се од техника и додатоци.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #50 on: October 16, 2011, 01:41:58 PM »
Kako nisto posebno?Za nas sto ne sme vo solenite vodi ovie informacii itekako znacat.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #51 on: October 16, 2011, 01:47:51 PM »
Kako nisto posebno?Za nas sto ne sme vo solenite vodi ovie informacii itekako znacat.
Komsho sto mirisa na sol od kaj tebe?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #52 on: October 16, 2011, 11:01:37 PM »
Kako nisto posebno?Za nas sto ne sme vo solenite vodi ovie informacii itekako znacat.
Ти реши се. Тука сум да ти помогнам ако треба.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #53 on: October 19, 2011, 05:48:02 AM »
Заборавив кога пишував за техниката дека една од основните работи е водата. Јас ја припремам со помош на РО апарат. Има, ефтини са у Акватика.

И најголем проблем кај морските аквариуми е што нема доволно колеги акваристи со кои ќе си размениш некое коралче или пак некој совет плус.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #54 on: October 19, 2011, 01:36:55 PM »
Da se nadevame deka ke se namnozat.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #55 on: October 20, 2011, 12:43:54 AM »
Еве некоја слика од сумпот - иако нема ништо посебно во него

[Login or Register]

[Login or Register]

Vo ovoj samp najposeben e skimerot Reef Octopus koj e mnogu koristen i falen
vo svetot i normalno ti go pravi sumpot poseben

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #56 on: December 03, 2011, 12:47:52 PM »
Денес има и нов жител кај мене. Една преубава бабл анемона. Кловновите за неполни 2 часа се вдомија.
Уживам и пресреќен сум.
Сакам да ставам уште едно или две коралчиња. Уште размислувам што.
Наскоро ќе направам некоја фотка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #57 on: December 03, 2011, 01:23:06 PM »
Еве некоја лоша слика, колку да видите што се случува



Анемоната сеуште се движи, си бара место. Првите 2 часа не мрдаше. Од кога кловновите почнаа да влегуваат во неа, почна да се движи, да си бара соодветна локација. Абе ја оживејаа и тие со неа се сменија. Има една таква симбиоза што не се опишува со зборови.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #58 on: December 03, 2011, 01:42:40 PM »
 Odma edno klipce davaj.Toa e interesno da se vidi sekogas.A od kaj Anemona.Ili Miki pocnal da gi dava ili si mu ja ukral. :D Za korali ic ne misli stavaj.Kaj tebe e barem zrelo.
« Last Edit: December 03, 2011, 02:05:27 PM by ivica74sk »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #59 on: December 03, 2011, 03:26:06 PM »
Ја чекав една година
За корали мора да се размисли добро. Сепак е мал аквариумот, само 150 литри е.
Еве сега ќе имаме прилика да избереме од фотографија, па вреди да се почека.
Видео ќе има наскоро. Сеуште се движи и си бара локација.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal