collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65230 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #420 on: June 08, 2012, 02:24:43 PM »
Попис на жив свет:
1. Риби (six line Врасе, Шелмон)
2. Ракчиња (2 црвени ракчиња, едно сканк ракче)
3. Полжави (6 турбо и 2 наса)
4. СПС ( 4 вида акропори, 3 вида поцилопори, 1 монтипора дигидата)
5. ЛПС (еуфилија фрог сповн, курвата и обична калостреа)
6. Меки(зелени печурки и саркофитон)
7. 3 вида зоантуси
8. измеѓу 15 и 20 кила жив камен. веќе изгубив контрола од додавање колку точно имам
9. Самп ( чаето (околу две тупаници) и 13 мангровани)
10. 3 вида макро алга во аквариум од кои едната сакам да ја искоренам ама тешко ми оди.

Малку гланцав и мењав вода денес. Напраив едно клипче. Видеото се аплоадира и ќе го пуштам за некоја минута - на 80% е сега.

Се очекуваат да влезат во аквариум по изминат карантин: ангел - корал бјути и пар перкули.

Зеленото врасе отиде кај Мики, парот кларки е кај Звонко.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #421 on: June 08, 2012, 02:34:40 PM »
 A klovnovite?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #422 on: June 08, 2012, 02:36:32 PM »
Пишав - парот кларки е кај Звонко. Ќе се обиде да ги мрести, а јас очекувам од карантин за некоја недела нов пар перкули.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #423 on: June 08, 2012, 02:38:07 PM »
 Vidov edni crni  mnogu dobro izgledaat.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #424 on: June 08, 2012, 02:44:32 PM »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #425 on: June 08, 2012, 02:47:30 PM »
Забораив дека имам и грин стар полипс во колекцијата од корали

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #426 on: June 08, 2012, 02:52:18 PM »
bravo dime, se gleda deka zree akvariumot, od kade mal shelmon, ja ne nacekav kaj miki ?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #427 on: June 09, 2012, 12:18:16 AM »
bravo dime, se gleda deka zree akvariumot, od kade mal shelmon, ja ne nacekav kaj miki ?
Само еден беше мал и одма го лапнав. Мислам дека сега стигна уште еден. Види дали е слободен или некој го лапнал.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #428 on: June 09, 2012, 12:20:02 AM »
Aj pismani se jas da go zeam angelot he he he  happyy
Тешко таа работа. Со душа го чекам да заплива во аквариум. Ќе ти донесе Мики нов  :icon_thumright:

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #429 on: June 09, 2012, 04:54:27 AM »
Dobra temperatura imash ushte sega. Sto li ke bide letoska. Baraj chare da ja simnesh. Vaka nema dolgo da opstanat koralite.

Ima jako da go opteretish akvariumot koga ke gi stavish ribite.
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #430 on: June 09, 2012, 05:52:28 AM »
Dimitar e pechen za ushte eden pogolem akvarium FOWLR. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #431 on: June 10, 2012, 07:17:11 AM »
A sto se sluci so prviot sto go zema u princip vazat za lesni ribi ali ti si imal zaguba pa ako ne e problem da spodelis iskustvo so drugite sto vo idnina sakaat da ja cuvaat ovaa riba
Испушти душа.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #432 on: June 10, 2012, 07:20:19 AM »
Dobra temperatura imash ushte sega. Sto li ke bide letoska. Baraj chare da ja simnesh. Vaka nema dolgo da opstanat koralite.

Ima jako da go opteretish akvariumot koga ke gi stavish ribite.
Земав еден голем вентилатор од пазар вчера и одржава на 28.1 во најжешкото. Денес со клима вклучена и вентилаторот во компбинација стигна до 27.8. Така да се надевам дека нема да имам поголеми проблеми. Ако има ќе смислам да напраам некој чилер.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #433 on: June 10, 2012, 07:22:35 AM »
Dimitar e pechen za ushte eden pogolem akvarium FOWLR. :)
Па веќе е во план за на есен еден од 360 литри. Се зависи од тоа колку ќе имам слободно време. Битно парите се спремни и чекаат прилика да бидат потрошени  :happy:

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #434 on: June 10, 2012, 08:17:09 AM »
I jas mislam deka ti treba pogolem reef,ama od porano.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #435 on: June 11, 2012, 12:27:15 PM »
Денес забележав дека доста аиптасии нема во аквариум. Шелмончето почнало да ги крка. Си мислев дека овој мојов е растен од бепче во аквариум пошто крка артемија и формула 2 смрзнати како луд. Таман помислив дека имам само украсна риба и пријатно ме изненади.
Од пред некој ден кога ќе ме види се лепи на предно стакло и игра од радост - мисли одма дека ќе му дадам да јаде. Ептен ми стана милениче.
А за врасето-прасето како што го нарекуваат моите деца, можам да кажам дека ќе му пукне стомакот попрво одколку да престена со јадење. Веќе има 3-4 милиметри како е пораснато за 10тина дена.
Од коралите најпријатно ме изненади црвената монтипора дигитата. Со претходната немав среќа, ама оваа за кратко време оформи основа и веќе почна да тера со краците. А бојата и е фасцинантна на актиник светлина.
Саркофитонот се мислам да го исечам од каменот и да го спуштам долу, бидејќи некако почна премногу да им смета на спс коралите во близина. Не нешто дека ќе им стори посебно - доволно е што ми го засенува погледот. А долу имам место да го ставам и да тера барем уште една година без да го чепкам. Се мислам дали да го вадам надвор цел камен па да сецкам со жилет или на лице место да го сецнам од каменот.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #436 on: June 11, 2012, 01:31:01 PM »
 Izvadi go.Em podobro ke zavrsis rabota em nema toa grdoto ligavo mleko da ti go ispusti vo akvarium.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #437 on: June 24, 2012, 12:24:49 PM »
Едно видео без ледот направено, да фатиме малку плава боја
http://www.youtube.com/watch?v=Pok7lSAU9q4&feature=youtu.be
Температурата вчера и денес пак отиде до 29. Трава расте у дисплеј. Ми иде да земам и се да изџиткам низ прозор. Травата ќе да е и до паднатото ниво на магнезиум. Пред некој ден мерев и Мг беше 1170. Другите параметри се одлични. Качувам веќе со поголеми дози па ќе се опраи изгледа. Ама травава ме убива.
Кловновите го разиграа цел аквариум. Гледате шелмонот и врасето се комплетно припитомени и нема криење повеќе.
Со ангелот немав среќа. Вториот неуспеа ни дома да стигне. Ќе чекам нова пратка во Јули. Нема откажување. Решен сум кај мене да плива корал бјути.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #438 on: June 24, 2012, 12:42:29 PM »
 Edna od pricinite sto cuvame koralni akvariumi e postojaniot predizvik i tenzija.Stalno se slucuva nesto ama i stalno ima nekoe problemce.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #439 on: June 24, 2012, 01:04:25 PM »
Со температурава проблемот настанува навечер кога ќе ја исклучам климата и ќе отворам врата од од двор. Во акварум, додека тера климата неоди ни до 28. Ама ко ќе отворам врати, со температура надвор од 26-27 степени, во акварум и дома се качува. И ми иде на живци. А со магнезиумот проблемот настанал поради зголемувањто на дозите на Кх и Ца. Колку се зголемуваат овие - треба да се појачува и дозата на Мг. Барем кај мене е таква ситуацијата. А со мало Мг се знае што расте -> трава.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (44)
Members Boshkov97
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal