collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:40:13 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 02:05:12 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 60887 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #440 on: June 09, 2012, 05:52:28 AM »
Dimitar e pechen za ushte eden pogolem akvarium FOWLR. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #441 on: June 10, 2012, 07:17:11 AM »
A sto se sluci so prviot sto go zema u princip vazat za lesni ribi ali ti si imal zaguba pa ako ne e problem da spodelis iskustvo so drugite sto vo idnina sakaat da ja cuvaat ovaa riba
Испушти душа.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #442 on: June 10, 2012, 07:20:19 AM »
Dobra temperatura imash ushte sega. Sto li ke bide letoska. Baraj chare da ja simnesh. Vaka nema dolgo da opstanat koralite.

Ima jako da go opteretish akvariumot koga ke gi stavish ribite.
Земав еден голем вентилатор од пазар вчера и одржава на 28.1 во најжешкото. Денес со клима вклучена и вентилаторот во компбинација стигна до 27.8. Така да се надевам дека нема да имам поголеми проблеми. Ако има ќе смислам да напраам некој чилер.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #443 on: June 10, 2012, 07:22:35 AM »
Dimitar e pechen za ushte eden pogolem akvarium FOWLR. :)
Па веќе е во план за на есен еден од 360 литри. Се зависи од тоа колку ќе имам слободно време. Битно парите се спремни и чекаат прилика да бидат потрошени  :happy:

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #444 on: June 10, 2012, 08:17:09 AM »
I jas mislam deka ti treba pogolem reef,ama od porano.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #445 on: June 11, 2012, 12:27:15 PM »
Денес забележав дека доста аиптасии нема во аквариум. Шелмончето почнало да ги крка. Си мислев дека овој мојов е растен од бепче во аквариум пошто крка артемија и формула 2 смрзнати како луд. Таман помислив дека имам само украсна риба и пријатно ме изненади.
Од пред некој ден кога ќе ме види се лепи на предно стакло и игра од радост - мисли одма дека ќе му дадам да јаде. Ептен ми стана милениче.
А за врасето-прасето како што го нарекуваат моите деца, можам да кажам дека ќе му пукне стомакот попрво одколку да престена со јадење. Веќе има 3-4 милиметри како е пораснато за 10тина дена.
Од коралите најпријатно ме изненади црвената монтипора дигитата. Со претходната немав среќа, ама оваа за кратко време оформи основа и веќе почна да тера со краците. А бојата и е фасцинантна на актиник светлина.
Саркофитонот се мислам да го исечам од каменот и да го спуштам долу, бидејќи некако почна премногу да им смета на спс коралите во близина. Не нешто дека ќе им стори посебно - доволно е што ми го засенува погледот. А долу имам место да го ставам и да тера барем уште една година без да го чепкам. Се мислам дали да го вадам надвор цел камен па да сецкам со жилет или на лице место да го сецнам од каменот.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #446 on: June 11, 2012, 01:31:01 PM »
 Izvadi go.Em podobro ke zavrsis rabota em nema toa grdoto ligavo mleko da ti go ispusti vo akvarium.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #447 on: June 11, 2012, 09:46:41 PM »
Vadi go sarkoto negde sum cital deka im pravat problem na sps ite a i mirisa loso vodata od niv jas gi resiv dvata sto gi imav

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #448 on: June 24, 2012, 12:24:49 PM »
Едно видео без ледот направено, да фатиме малку плава боја
http://www.youtube.com/watch?v=Pok7lSAU9q4&feature=youtu.be
Температурата вчера и денес пак отиде до 29. Трава расте у дисплеј. Ми иде да земам и се да изџиткам низ прозор. Травата ќе да е и до паднатото ниво на магнезиум. Пред некој ден мерев и Мг беше 1170. Другите параметри се одлични. Качувам веќе со поголеми дози па ќе се опраи изгледа. Ама травава ме убива.
Кловновите го разиграа цел аквариум. Гледате шелмонот и врасето се комплетно припитомени и нема криење повеќе.
Со ангелот немав среќа. Вториот неуспеа ни дома да стигне. Ќе чекам нова пратка во Јули. Нема откажување. Решен сум кај мене да плива корал бјути.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #449 on: June 24, 2012, 12:42:29 PM »
 Edna od pricinite sto cuvame koralni akvariumi e postojaniot predizvik i tenzija.Stalno se slucuva nesto ama i stalno ima nekoe problemce.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #450 on: June 24, 2012, 01:04:25 PM »
Со температурава проблемот настанува навечер кога ќе ја исклучам климата и ќе отворам врата од од двор. Во акварум, додека тера климата неоди ни до 28. Ама ко ќе отворам врати, со температура надвор од 26-27 степени, во акварум и дома се качува. И ми иде на живци. А со магнезиумот проблемот настанал поради зголемувањто на дозите на Кх и Ца. Колку се зголемуваат овие - треба да се појачува и дозата на Мг. Барем кај мене е таква ситуацијата. А со мало Мг се знае што расте -> трава.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #451 on: June 24, 2012, 01:11:33 PM »
 Kaj mene e stalno nad 1500Mg i treva kolku sakas.Ama pa kaj mene e druga pricina.Si mislam gotovo gi imam site algi vo kolekcija i tuku OP ke se pojavi nekoja nova i nevidena do sega. :D

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #452 on: June 24, 2012, 01:33:07 PM »
Koja trava e taa?Imam jas edna makro alga temnozelena do kaj 3cm,kako ja kinam so race taka se siri se poveke.Inaku shelmonot e lepotan,kako reagira na hrana i sto jade kaj tebe?
Akvariumot celosno zemeno izgleda super,samo nekako se namalil :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #453 on: June 24, 2012, 01:43:19 PM »
Некоја зелена ко трава е. Ја имам одамна, ама едно време ептен ја снема и разликата од тогаш до сега е само намалена количина на Мг и зголемена температура.
Шелмонот освен што ги потамани сите освен една аиптасија, крка највеќе артемија смрзната, а крка и формула 2 смрзната. Оваа еднава аиптасија ко да ја чува за приплод. Мада сега од тоа што ги требеше ќе му се изродат миљарда нови и го гледам грицка постојано по камењата.
Да не има некој насо танга да даде на заем - за 2 недели му ја враќам?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #454 on: June 24, 2012, 01:47:49 PM »
Kaj mene e stalno nad 1500Mg i treva kolku sakas.Ama pa kaj mene e druga pricina.Si mislam gotovo gi imam site algi vo kolekcija i tuku OP ke se pojavi nekoja nova i nevidena do sega. :D
Мг влијае најмоногу за да растат тревите. Ти да не имаш прејако светло или пак фосфати.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #455 on: June 24, 2012, 09:53:11 PM »
Nisto od toa.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #456 on: June 24, 2012, 09:59:14 PM »
Da so visok mg imas povlekuvanje na alga a za doziranjeto jas stavam na skoro 2 meseci po 650ml magneziumhexahidrat od ednas i go drzam konstantno na 1450

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #457 on: June 24, 2012, 10:19:09 PM »
Васе, те прашав еденаш, еве и по втор пат - те молам пиши од која фирма го набавуваш магнезиумот. Пошто веќе сум под пола флаша и ќе треба да си правам ко тебе.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #458 on: June 24, 2012, 10:42:56 PM »
Alkoloid - Skopje ali celiot problem e sto go nema vo prodazba a se koristi za pravenje rastvor za dializa i e so pheur cistota taka da ako nekoj uspee da go nabavi ke zavrsi golema rabota

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #459 on: June 24, 2012, 11:29:02 PM »
Имам контакти таму. Пиши точно што да барам и кои количини.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 696
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (38)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal