collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65234 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #440 on: June 24, 2012, 01:11:33 PM »
 Kaj mene e stalno nad 1500Mg i treva kolku sakas.Ama pa kaj mene e druga pricina.Si mislam gotovo gi imam site algi vo kolekcija i tuku OP ke se pojavi nekoja nova i nevidena do sega. :D

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #441 on: June 24, 2012, 01:33:07 PM »
Koja trava e taa?Imam jas edna makro alga temnozelena do kaj 3cm,kako ja kinam so race taka se siri se poveke.Inaku shelmonot e lepotan,kako reagira na hrana i sto jade kaj tebe?
Akvariumot celosno zemeno izgleda super,samo nekako se namalil :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #442 on: June 24, 2012, 01:43:19 PM »
Некоја зелена ко трава е. Ја имам одамна, ама едно време ептен ја снема и разликата од тогаш до сега е само намалена количина на Мг и зголемена температура.
Шелмонот освен што ги потамани сите освен една аиптасија, крка највеќе артемија смрзната, а крка и формула 2 смрзната. Оваа еднава аиптасија ко да ја чува за приплод. Мада сега од тоа што ги требеше ќе му се изродат миљарда нови и го гледам грицка постојано по камењата.
Да не има некој насо танга да даде на заем - за 2 недели му ја враќам?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #443 on: June 24, 2012, 01:47:49 PM »
Kaj mene e stalno nad 1500Mg i treva kolku sakas.Ama pa kaj mene e druga pricina.Si mislam gotovo gi imam site algi vo kolekcija i tuku OP ke se pojavi nekoja nova i nevidena do sega. :D
Мг влијае најмоногу за да растат тревите. Ти да не имаш прејако светло или пак фосфати.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #444 on: June 24, 2012, 09:53:11 PM »
Nisto od toa.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #445 on: June 24, 2012, 10:19:09 PM »
Васе, те прашав еденаш, еве и по втор пат - те молам пиши од која фирма го набавуваш магнезиумот. Пошто веќе сум под пола флаша и ќе треба да си правам ко тебе.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #446 on: June 24, 2012, 11:29:02 PM »
Имам контакти таму. Пиши точно што да барам и кои количини.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #447 on: July 23, 2012, 11:46:41 AM »
Повелете една фото сесија од менеOffline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #448 on: July 23, 2012, 11:54:09 AM »
Од десната страна зелената акропора рикна. Едноставно не се фати и не формира база.
Гледам и таа позади саркофитонот не е најсјана. Другите корали се ок.
Од јонско море ставив едно мртво коралче како живо камче, нема нешто интересно да се донесе. Земав и некоја лисмата и уште неколку камчиња од мртви корали како жив камен за во аквариумчето во гаража.
Това би било за сега па ќе дополнувам со корали и риби од септември, а до тогаш ќе мавнам уште некоја фотка да ве апдејтувам како тера.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #449 on: July 23, 2012, 01:08:51 PM »
Параметри во моментов:
Mg = 1290
Ca = 440
KH = 8,9
Дефинитивно Магнезиум ќе мењам и ќе земам од Фауна Марин да видиме како ќе оди.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #450 on: July 23, 2012, 10:23:01 PM »
Ubavo ubavo. Za magnneziumot na FM samo pofalni zborovi. Epten malce dodavam kaj mene i sega za sega e dosta stabilno i ni pola ne e istroseno. Doziram 5ml dnevno na 350litri voda. Duri planiram da go trgnam od dozer pumpata za da go dodavam racno edas nedelno a tamo da stavam nekoja druga korisna rabota kako sto se amino kiselini, jod, nekoi vitamini.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #451 on: July 23, 2012, 11:47:52 PM »
Dime, super tera, a za FM isto i od mene samo pofalni zborovi, btw ne e ni nesto skap magneziumot i site drugi aditivi, jas koristam se od FM i sum prezadovolen.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #452 on: July 24, 2012, 10:15:02 AM »
Земав едно кило од ФМ па ќе растворам викендов што следи и ќе видиме како ќе тера.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #453 on: July 24, 2012, 12:53:50 PM »
Dobra fotosesija  applause .Shelmonot lapa li aiptasii?
FM ballingot e 100% uspesen za odrzuvanje na parametrite.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #454 on: July 24, 2012, 12:56:37 PM »
Остана уште една, му се крие под чешелот кај изливот. Ама кај и да е ќе ја реши и неа. Секој ден и крати по една од пипките.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #455 on: August 22, 2012, 02:01:17 PM »
Ми цркна пумпата од скимерот. Или поточно се скина кабелот и тоа на излез од пумпа.
Еве слики
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
Знаете некој што може да ја среди?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #456 on: August 22, 2012, 10:43:34 PM »
Ќе те барам па ќе видиме што може да се направи.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #457 on: August 23, 2012, 10:49:18 PM »
probaj da ja otvoris ja imam potopna rastureno i uspesno bese
otvorija kade sto e zaptiena ako mozes koga ke ja otvoris kabelot produzigo i na produzetcite stavi toplosobiracko crevo koe so greenje se topi i pravi ekstra izolacija na kraj zemi silikon do 300 stepeni sto go koristat za dihtunzi za glava kaj mene uspea ne tece pa i taka e otidena probaj ako sakas

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #458 on: August 23, 2012, 10:52:52 PM »
Сега набавив половна па не се брзам со поправките. Ама ќе го контактирам Васе после викендов да ја ѕирне и да видиме да ја опраиме како љута резерва да биде.
Златко фала на советот и секако и таа опција е во игра.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #459 on: August 28, 2012, 11:15:14 AM »
Моментална ситуација

[Login or Register]

[Login or Register]

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (42)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal