collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65237 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #460 on: August 28, 2012, 10:22:30 PM »
Ubavina

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #461 on: August 28, 2012, 10:38:32 PM »
Сигурно ќе биде за давање едната. Те имам во предвид.
Планирам допуна со корали кон крајот на Сптември или почеток на Октомври, така да ќе напраиме нешто.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #462 on: August 29, 2012, 09:01:24 AM »
Moram da kazam nesto,ja vidov lepoticata sto ke vleze vo akvariumov i mu zaviduvam na gazdata,ne znaes dali e vistinita ili ne.Najgolema slabost mi e toj rod, definitiivno.
@Vase ,jas sakam nesto crveni pecurki ako imas dovolno za trampa,normalno ako ti se dopagja nesto od kaj mene.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #463 on: August 29, 2012, 10:31:51 PM »
Imam visak pecurki zeleni extra boja imam crveni pecurki isto top boja ako si za da praime trampa
Сум за црвени. Зелени веќе имам  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #464 on: August 29, 2012, 10:33:02 PM »
Moram da kazam nesto,ja vidov lepoticata sto ke vleze vo akvariumov i mu zaviduvam na gazdata,ne znaes dali e vistinita ili ne.Najgolema slabost mi e toj rod, definitiivno.
@Vase ,jas sakam nesto crveni pecurki ako imas dovolno za trampa,normalno ako ti se dopagja nesto od kaj mene.
Ме чека утре да ја земам.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #465 on: August 29, 2012, 10:34:12 PM »
Da ne rasipuvame tuka tema,amaiako sme malku mislam deka treba da napravime eden board za "razmena" vo morska akvaristika.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #466 on: August 29, 2012, 10:36:10 PM »
Нека организира новиот админ еден борд  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #467 on: September 30, 2012, 08:07:58 AM »
Цел месец не сум постирал ништо.
Параметри:
KH = 8.3
Ca = 415
Mg = 1350
Магнезиумот е стабилизиран веќе, додека Ca & KH варираат по малку (Ca 415~430, KH 8 ~ 9)
Сега и некоја слика. Ме мавна дијатомче малку - ама ќе помине.
Има и некое ново коралче од вчера - тазе.
[Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register]

Продолжува ...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #469 on: September 30, 2012, 11:08:51 AM »
 560855 Dimitar. Em ubav akvarium em i slikite profi. Cijano li e toa na pesokot ili nesto drugo?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #470 on: September 30, 2012, 12:30:01 PM »
Дијатом е. Баш пред некој ден му кажував на Виктор. Заклучив дека е поради мрдањето на каменот кога го вадев саркофитонот. Друг камен не сум мрдал. Ќе помине.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #471 on: October 31, 2012, 01:34:11 AM »
Дијатомот туку така или да кажам сам од себе не си помина. Требаше акција.
Еве каква беше ситуацијата на 09.10.2012 кога решив да ја започнам акцијата а воедно и да го документирам стартот.

Исфрлив од аквариум активен јаглен и фосфат ремувер.
Започнав со дозирање на водка согласно овој сајт [Login or Register]
Втора работа што ја направив во првите 3 дена е секој ден по една од пумпите за циркулација во раствор од алкохолен оцет и вода 24 часа и генералка чистење.
Резултатите почнаа да се гледаат по 10 дена.
Еве видео 15 дена по стартот на акцијата


Да резимираме до овде:
1. Дозирам Ca, KH & Mg согласно методата на Ренди Холмс [Login or Register]
2. Дозирам Водка согласно методата [Login or Register]
3. Нема Фосфат ремувер и нема активен јаглен
4. Во самп имам скимер reef octopus NW 90, 13 мангровани и нешто малку чаето алга
5. Светлото е комбинација 4 х Т5 24 вати (3 актиник и 1 бела) + 10 вати лед од 20.000 келвини
6. Во самп имам штедлива од 9 вати која свети 12 часа од сабале од 7 до 7 попладне.
7. 3 циркулациони пумпи од кои 2 од 3000 литри на час и една од 1500 литри на час.
8. Температурата се движи од 25.4 до 26.2. Во лето леташе до 29, а можеби и повеќе, не ми текнуе сега.
9. Соленоста е се движи помеѓу 1,024 ~ 1,025

Морскиот аквариум си сака посветеност и нема оставање или заборавање.
Задоволен сум од коралите и напредокот.
Сега има и мала промена во предниот дел, ќе освежам денес или утре со едно тазе видео.
Во план сум да ставам лед осветлување и уште некое коралче ако може да се убаци.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #472 on: October 31, 2012, 02:12:12 AM »
 560855 za opsirniot post. Sekako deka ke posluzi kako dobro iskustvo kaj drugite morci. Sto se odnesuva do Vodka metodot dosta luge go praktikuvaat a nikoj nisto ne pisuva. Se gleda deka ima razlika na podobro kaj tebe vo akvariumot. Se nadevam deka taka i ke  prodolzi.
Sto se odnesuva do posvetenosta vo morskata akavristika mnogu jaso deka treba da e na sto povisoko nivo. Od lico iskustvo potvrduvam deka ako malce ne fati mrza akvariumot si oseca promena i toa na loso.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #473 on: October 31, 2012, 04:05:19 AM »
Odlicno tera so vodka metodata,a kako i zelenata alga po staklata da se namaluva.Kakva e situacijata so skimanjeto odkako ja pocna metodata, ima li razlika?

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #474 on: October 31, 2012, 04:07:07 AM »
I da ne zaboravam da ti go pofalam angelceto,preubavo e.Nekoe video ako uspees da napravis so nego,malku da pouzivame poveke. :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #475 on: October 31, 2012, 04:29:15 AM »
Со водката скима како луд скимерот. Од ангелчето ќе направам видео, таман сега следново ќе му го посветам повеќе.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #476 on: October 31, 2012, 04:38:34 AM »
Еве малку и дата како се движеа параметрите:
13.10.2012
Ca=425
KH=9,6
Mg=1410

21.10.2012
Ca=420
KH=10.4
Mg=1350
Овде прекинувам со додавање било какви елементи. последен пат сум дозирал на 20.10.2012

И на следното мерење што добивам?
23.10.2012
Ca=420 - нема промена
KH=9,3 - оди надолу - како што треба
Mg=1410 - се качил без да дозирам!

И сега каков заклучок од оваа ситуација да донесе човек? Високо KH немери точно магнезиум? Мене барем според резултатите така ми излезе.

И последно мерев и нитрати сега поради водка методава да не отидам премногу со дозата. Нитратите ми покажаа дека се 10. Што според мене е одлично. Денес ќе мерам да видам колку се - пошто треба да видам дали да ја зголемам дозата за 0,5 или да ја продолжам истава уште една недела.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #477 on: October 31, 2012, 04:48:10 AM »
Neznam dali ima logika da se kaci Mg-ot bez doziranje. Edino ako menuvas cesto sol koja sodrzi golema doza na Mg...

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #478 on: October 31, 2012, 05:00:57 AM »
Merenjata ne davaat sekogas isti potpolno rezultati ,ama vazno tuka nekade se,ne e strasno.So vodka metdoava ili bilo koja druga vazno e da se pratat nitrati i fosfati da ne otide na nula.Stom se dojde do skanata vrednost,doziranjeto po mene bi trebalo na pola da otide i da se prati.Nitrati po mene se visoki 10ppm,nekade do kaj 2ppm bi odel ,3ppm najmnogu.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #479 on: October 31, 2012, 05:14:18 AM »
Незнам Моцика дали е логично, мене не ми е логично, ама така дадоа резултатите и затоа го постирав како пример на форумов.

Нитратите претходно беа околу 25 ми се чини кога мерев пред некој месец. Затоа велам дека сега сум задоволен, а се гледа и на око дека е ок.
Фосфати никогаш не сум имал и мислам дека таа работа ми ја вршат мангрованите како што треба. Секако правам на два месеци проверка да не ја утнеме работата. Можеби треба почесто. И јас сум за нитратите да не недминуваат 3ка, па така и ќе одам со дозата.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (46)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal