collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:40:13 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 02:05:12 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 60895 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #480 on: August 29, 2012, 09:01:24 AM »
Moram da kazam nesto,ja vidov lepoticata sto ke vleze vo akvariumov i mu zaviduvam na gazdata,ne znaes dali e vistinita ili ne.Najgolema slabost mi e toj rod, definitiivno.
@Vase ,jas sakam nesto crveni pecurki ako imas dovolno za trampa,normalno ako ti se dopagja nesto od kaj mene.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #481 on: August 29, 2012, 12:38:54 PM »
Edna ubavica pliva i kaj mene definitivno mi e br 1 vo akvarium viktor aj be vazi kazi sto ima lps duplo ili visak ke praime rabota

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #482 on: August 29, 2012, 10:31:51 PM »
Imam visak pecurki zeleni extra boja imam crveni pecurki isto top boja ako si za da praime trampa
Сум за црвени. Зелени веќе имам  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #483 on: August 29, 2012, 10:33:02 PM »
Moram da kazam nesto,ja vidov lepoticata sto ke vleze vo akvariumov i mu zaviduvam na gazdata,ne znaes dali e vistinita ili ne.Najgolema slabost mi e toj rod, definitiivno.
@Vase ,jas sakam nesto crveni pecurki ako imas dovolno za trampa,normalno ako ti se dopagja nesto od kaj mene.
Ме чека утре да ја земам.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #484 on: August 29, 2012, 10:34:12 PM »
Da ne rasipuvame tuka tema,amaiako sme malku mislam deka treba da napravime eden board za "razmena" vo morska akvaristika.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #485 on: August 29, 2012, 10:36:10 PM »
Нека организира новиот админ еден борд  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #486 on: September 30, 2012, 08:07:58 AM »
Цел месец не сум постирал ништо.
Параметри:
KH = 8.3
Ca = 415
Mg = 1350
Магнезиумот е стабилизиран веќе, додека Ca & KH варираат по малку (Ca 415~430, KH 8 ~ 9)
Сега и некоја слика. Ме мавна дијатомче малку - ама ќе помине.
Има и некое ново коралче од вчера - тазе.








Продолжува ...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #487 on: September 30, 2012, 08:13:47 AM »











Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #488 on: September 30, 2012, 11:08:51 AM »
 560855 Dimitar. Em ubav akvarium em i slikite profi. Cijano li e toa na pesokot ili nesto drugo?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #489 on: September 30, 2012, 12:30:01 PM »
Дијатом е. Баш пред некој ден му кажував на Виктор. Заклучив дека е поради мрдањето на каменот кога го вадев саркофитонот. Друг камен не сум мрдал. Ќе помине.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #490 on: October 31, 2012, 01:34:11 AM »
Дијатомот туку така или да кажам сам од себе не си помина. Требаше акција.
Еве каква беше ситуацијата на 09.10.2012 кога решив да ја започнам акцијата а воедно и да го документирам стартот.

Исфрлив од аквариум активен јаглен и фосфат ремувер.
Започнав со дозирање на водка согласно овој сајт http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/index.php
Втора работа што ја направив во првите 3 дена е секој ден по една од пумпите за циркулација во раствор од алкохолен оцет и вода 24 часа и генералка чистење.
Резултатите почнаа да се гледаат по 10 дена.
Еве видео 15 дена по стартот на акцијата


Да резимираме до овде:
1. Дозирам Ca, KH & Mg согласно методата на Ренди Холмс http://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php
2. Дозирам Водка согласно методата http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/index.php
3. Нема Фосфат ремувер и нема активен јаглен
4. Во самп имам скимер reef octopus NW 90, 13 мангровани и нешто малку чаето алга
5. Светлото е комбинација 4 х Т5 24 вати (3 актиник и 1 бела) + 10 вати лед од 20.000 келвини
6. Во самп имам штедлива од 9 вати која свети 12 часа од сабале од 7 до 7 попладне.
7. 3 циркулациони пумпи од кои 2 од 3000 литри на час и една од 1500 литри на час.
8. Температурата се движи од 25.4 до 26.2. Во лето леташе до 29, а можеби и повеќе, не ми текнуе сега.
9. Соленоста е се движи помеѓу 1,024 ~ 1,025

Морскиот аквариум си сака посветеност и нема оставање или заборавање.
Задоволен сум од коралите и напредокот.
Сега има и мала промена во предниот дел, ќе освежам денес или утре со едно тазе видео.
Во план сум да ставам лед осветлување и уште некое коралче ако може да се убаци.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #491 on: October 31, 2012, 02:12:12 AM »
 560855 za opsirniot post. Sekako deka ke posluzi kako dobro iskustvo kaj drugite morci. Sto se odnesuva do Vodka metodot dosta luge go praktikuvaat a nikoj nisto ne pisuva. Se gleda deka ima razlika na podobro kaj tebe vo akvariumot. Se nadevam deka taka i ke  prodolzi.
Sto se odnesuva do posvetenosta vo morskata akavristika mnogu jaso deka treba da e na sto povisoko nivo. Od lico iskustvo potvrduvam deka ako malce ne fati mrza akvariumot si oseca promena i toa na loso.

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #492 on: October 31, 2012, 04:05:19 AM »
Odlicno tera so vodka metodata,a kako i zelenata alga po staklata da se namaluva.Kakva e situacijata so skimanjeto odkako ja pocna metodata, ima li razlika?

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #493 on: October 31, 2012, 04:07:07 AM »
I da ne zaboravam da ti go pofalam angelceto,preubavo e.Nekoe video ako uspees da napravis so nego,malku da pouzivame poveke. :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #494 on: October 31, 2012, 04:29:15 AM »
Со водката скима како луд скимерот. Од ангелчето ќе направам видео, таман сега следново ќе му го посветам повеќе.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #495 on: October 31, 2012, 04:38:34 AM »
Еве малку и дата како се движеа параметрите:
13.10.2012
Ca=425
KH=9,6
Mg=1410

21.10.2012
Ca=420
KH=10.4
Mg=1350
Овде прекинувам со додавање било какви елементи. последен пат сум дозирал на 20.10.2012

И на следното мерење што добивам?
23.10.2012
Ca=420 - нема промена
KH=9,3 - оди надолу - како што треба
Mg=1410 - се качил без да дозирам!

И сега каков заклучок од оваа ситуација да донесе човек? Високо KH немери точно магнезиум? Мене барем според резултатите така ми излезе.

И последно мерев и нитрати сега поради водка методава да не отидам премногу со дозата. Нитратите ми покажаа дека се 10. Што според мене е одлично. Денес ќе мерам да видам колку се - пошто треба да видам дали да ја зголемам дозата за 0,5 или да ја продолжам истава уште една недела.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #496 on: October 31, 2012, 04:48:10 AM »
Neznam dali ima logika da se kaci Mg-ot bez doziranje. Edino ako menuvas cesto sol koja sodrzi golema doza na Mg...

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #497 on: October 31, 2012, 05:00:57 AM »
Merenjata ne davaat sekogas isti potpolno rezultati ,ama vazno tuka nekade se,ne e strasno.So vodka metdoava ili bilo koja druga vazno e da se pratat nitrati i fosfati da ne otide na nula.Stom se dojde do skanata vrednost,doziranjeto po mene bi trebalo na pola da otide i da se prati.Nitrati po mene se visoki 10ppm,nekade do kaj 2ppm bi odel ,3ppm najmnogu.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #498 on: October 31, 2012, 05:14:18 AM »
Незнам Моцика дали е логично, мене не ми е логично, ама така дадоа резултатите и затоа го постирав како пример на форумов.

Нитратите претходно беа околу 25 ми се чини кога мерев пред некој месец. Затоа велам дека сега сум задоволен, а се гледа и на око дека е ок.
Фосфати никогаш не сум имал и мислам дека таа работа ми ја вршат мангрованите како што треба. Секако правам на два месеци проверка да не ја утнеме работата. Можеби треба почесто. И јас сум за нитратите да не недминуваат 3ка, па така и ќе одам со дозата.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #499 on: November 01, 2012, 12:52:11 PM »
Нитратите се под 10 - отприлика од око се оклу 9. Значи одиме со + 0,5 мл следните 7 дена.
Еве некоја фотка на актиник









Следува видео на актиник

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 696
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (37)
Members Google (7)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal